انواع مقاله جديد

انواع مقاله جديد
دانلود مقاله تحقيق دانشگاهي
نويسندگان
لينک دوستان
آمار
امروز : 0
ديروز : 0
افراد آنلاين : 1
همه : 0

مقدمه

روان‌شناسي صنعتي دانش بررسي رفتار انسان در محيط كار است. اين دانش مي‌كوشد تا با به اجرا گذاشتن نتايج و روش‌هاي روان‌شناختي به كارگران و سازمان‌ها كمك نمايد. به اين شاخه از روان‌شناسي گاه روان‌شناسي كار و روان‌شناسي شغلي هم گفته مي‌شود.از جمله مباحث مطرح در اين شاخه از روان‌شناسي مي‌توان به رفتار سازماني، توسعه و بالندگي سازمان، مشاوره شغلي وحرفه‌اي، روان‌شناسي مصرف كنندگان، روان‌شناسي تبليغات و بازاريابي، روان‌شناسي منابع انساني، روان‌شناسي استخدامي، روان‌شناسي بهره‌وري اشاره كرد.

اين رشته را در امريكا تحت عنوان industrial and organizational psychology و در اروپا تحت عنوان work psychology مي‌‌شناسند.

اين رشته يكي از رشته‌هاي كاربردي در دانشگاه‌ها مي‌‌باشد. فارغ‌التحصيلان اين رشته مي‌توانند كمك زيادي به صاحبان صنايع و سازمانها در جهت تعالي و رشد سازماني واحد آن‌ها بكنند.

در ايران اين رشته از سال ۷۴ در دانشگاه‌هاي دولتي اصفهان و اهواز راه اندازي شده است و تاكنون دانشگاههاي آزاد هم در اين رشته دانشجو مي‌‌گيرند. از استادان داراي مدرك دكترا دراين رشته مي‌توان از دكتر حسين شكركن (دكتراي روان‌شناسي صنعتي از بركلي امريكا محل خدمت دانشگاه شهيد چمران اهواز). دكتر ابوالقاسم نوري (دكتراي روان‌شناسي صنعتي از كويينز انگلستان ومحل خدمت دانشگاه اصفهان) دكتر بهزاد رمضاني(استاد مدعو دانشگاه تهران)دكتر محمود ساعتچي (دكتراي مشاوره با گرايش صنعتي وسازماني از اله اباد هند.ومحل خدمت دانشگاه طباطبايي) نام برد. از كارشناسان زبده وداراي سابقه كاري عملي در زمينه روان‌شناسي صنعتي و سازماني مي‌‌توان از اصغر محمدي نام برد كه با سابقه‌ترين كارشناس روان‌شناسي صنعتي در ايران مي‌‌باشد.

مفهوم رضايت شغلي در سازمان:

همانطور كه گفته شد نيازهاي فرد، محرك و برانگيزاننده او در اقدام به كار جهت رفع اين نيازها مي‌باشد. اما چرا برخي از مردم بيشتر از ديگران كار مي‌كنند؟(رابينز۱۳۶۹) در اين مورد معتقد است كه توانايي انگيزش هر دو در اين ميان نقش مهمي بازي مي‌كنند و با وجود انگيزش، افراد فعاليت بيشتري انجام مي‌دهند. وي انگيزش را ميل كار كردن تعريف مي‌نمايد و از ديدگاه او كار بايد بتواند برخي از نيارهاي افراد را برآورده سازد. اگر هدفي براي فرد از ارزش و اهميت بيشتري برخوردار باشد فرد براي دستيابي به آن فعاليت بيشتري انجام خواهد داد. تا حدي‌كه همتايان بااستعدادتر را از ميدان بدر كند.(كبيري۱۳۶۹ ص۵۰) برآورده شدن رضايت خاطر فرد را به‌وجود مي‌آورد و اين احساس رضايت منجربه تحريك فرد براي تلاش بيشتر و كارآيي مطلوب‌تر مي‌شود. اگر انتظارات فرد از حرفه‌اش برآورده شود و به هدفي كه از انتخاب شغل خود داشته است برسد در او ايجاد رضايت شده و خود را موفق احساس ‌مي‌كند.

كوهلن: ۱معتقد است اگر انگيزه‌هاي اصلي و مهم فرد در زمينه شغل او و كارهايي كه انجام مي‌دهد ارضاء شوند هرچه فاصله بين نيازهاي شخصي فرد و ادراك يا نگرش او نسبت به توانايي بالقوه شغل براي ارضاء اين نيازها كمتر باشد رضايت شغلي نيز زياد خواهد بود.(ساعتچي۱۳۷۲ ص۲۴)

وجود انگيزش در شغل براي ادامه اشتغال لازم و ضروري است و اگر فرد به شغل خود علاقمند نباشد و در انجام وظايفش برانگيخته نشود ادامه حرفه برايش ملامت‌آور خواهد بود. ولي برآورده شدن نيازها از طريق حرفه احساس رضايت نسبت به شغل ايجاد مي‌شود.بسته به اهميت و شدت وجود نياز و ميزان ارضاء آن توسط حرفه، احساس رضايت نيز بيشتر خواهد بود.

هاپاك: Happock رضايت شغلي را مفهومي پيچيده و چندبعدي تعريف مي‌كند كه با عوامل رواني، جسماني و اجتماعي ارتباط دارد. تنها يك عامل موجب رضايت شغلي نمي‌شود بلكه تركيب معيني از مجموعه عوامل گوناگون سبب مي‌گردند كه فرد در لحظه معيني از زمان از شغلش احساس رضايت نمايد و به خود بگويد كه از شغلش راضي است و از آن لذت مي‌برد. فرد با تأكيدي كه‌بر عوامل مختلف از جمله درآمد، ارزش اجتماعي شغل، شرايط كار

مقاله احتياجات روحي كارگر


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۴۰:۰۹ ] [ مينا ]

مقدمه

گفته مي‌شود كاراته داراي قدمتي پنج هزار ساله است و يكياز استادان اوليه و مبتكران اين فن «بوديد هاراما» مي‌باشد كه حدود ۵۲۵ سال قبل از ميلاد مسيح مي‌زيسته است. وي كه ازپيشوايان مذهبي بود، پس از كسب علوم زمان خود، به منظورآموزش تعاليم مذهبي به ديگران، به تنهايي از هند راه افتاد و پس از راهپيمايي چندهزار كيلومتر و با پشت سرگذاشتنموانع طبيعي بسيار، به چين رسيد و در ايالت «هونونان» ومعبد شائولين اقامت گزيد.

گفته مي‌شود كاراته داراي قدمتي پنج هزار ساله است ويكي از استادان اوليه و مبتكران اين فن «بوديدهاراما» مي‌باشد كه حدود ۵۲۵ سال قبل از ميلاد مسيحمي‌زيسته است. وي كه از پيشوايان مذهبي بود، پس ازكسب علوم زمان خود، به منظور آموزش تعاليم مذهبي بهديگران، به تنهايي از هند راه افتاد و پس ازراهپيمايي چند هزار كيلومتر و با پشت سرگذاشتن موانعطبيعي بسيار، به چين رسيد و در ايالت «هونونان» ومعبد شائولين اقامت گزيد. تعاليم «بوديد هاراما»شامل تمرينات شديد انضباطي و انجام اعمال پرهيزگاري بود. وي ۹ سال در كوه ها و غارها به انزواي كامل نشست، ۹ سال رياضت همراه با تفكر و براي اين كه شاگردان نيز بتوانند در مقابل ساعت‌هاي طولاني تفكرو انديشه، تاب مقاومت بياورند و نيز با زورگوياني كه تعاليم مذهبي و مردان ديني را سد راه خود مي ديدند به مبارزه و مقابله برخيزند، ۱۸ حركت تمريني را ابداع كرد كه در حقيقت زير بناي حركات كاراته امروزي مي‌باشد.

از طرفي، هنگامي كه حكومتهاي استبدادي درچين، سلسله «كينك»، و سلسله «ساتسوما» در «اوكيناوا»، به منظور جلوگيري از ورزيده شدن مخالفان و نيز تحت كنترل درآوردن مردم، قانون منبع استفاده از شمشيررا به مورد اجرا گذاشتند و به جمع‌آوري سلاحهاي رزمي اقدام نمودند، مردم به سوي آموزش هنر مبارزه با دست خالي روي آوردند كه همين امر، موجب شكوفايي هر چه بيشتر«كاراته» شد.

در سال ۱۹۲۱ يكي از استادان برجسته كاراته اوكيناوا، به نام «گيجين فوناكوشي» توانست با قدرت و ظرافت تمام، كاراته را به ژاپن معرفي نمايد و برخي ديگراز هنرجويان كه تحت تعليم بزرگترين استادان اوكيناوا قرار گرفته بودند، تكنيكهاي سنتي را با يكدگر تركيب نموده وسبك‌هاي متعددي از كاراته را به وجود آوردند.

درحال حاضر كاراته شامل صدها سبك مي شود كه در واقع بازگشت همه آنها به چهار سبك اصلي و مادر، از سبك‌هاي كنترلي و يك سبك نيمه‌كنترلي مي‌باشد

  • سبكهاي كنترلي عبارتند از:

▪ شوتوكان

بنيانگذار اين سبك، گيجين فوناكوشي(۱۹۵۷ -۱۸۶۸ش) مي باشد. شوتوكان يعني: خانه شوتو، مكتب شوتو – لقب فوناكوشي و كان به معناي خانه مي‌باشد. علاوه بر آن شوتوكان متعلق به سيستم«شوري ته» در كاراته است.

▪ شيتوريو

بنيانگذار اين سبك «مابوني‌كنوا» (۱۹۵۲ – ۱۸۸۹) مي باشد. شيتوريو متشكل از دو سيستم «ناهاته» و«شوري‌ته» در كاراته مي‌باشد. شيتو از نامهاي دو استاد بزرگ اوكيناوايي گرفته شده است. به اين شكل كه «شي» از نام «ايتوسوآنكو» استاد مسلم سيستم «شوري‌ته» و كلمه تو از«هيگااونا كانريو» بنيان‌گذار و استاد بزرگ سيستم «ناهاته» برگرفته شده است.

▪ گوجوريو

اين سبك توسط «مياگي چوجون» (۱۹۵۳ – ۱۸۸۸) بنيان نهاده شد. گوجوريو يعني روش سفت و نرم، كه در اوكيناوا شكل گرفت و متعلق به سيستم ناهاته در كاراته مي‌باشد.

▪ وادوريو

بنيان‌گذار سبك، «اوتسوكه هيرونوري» (۱۹۸۲ – ۱۸۹۲) مي‌باشد، وادوريو يعني: راه صلح يا روش صلح جويانه

▪ كيوكوشين‌كاي

مقاله در مورد كاراته


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۳۱:۵۷ ] [ مينا ]

اين نوشته براي افراد عادي، ورزشكاران و مربيان است. بنابراين در نظر ندارد تا به بررسي روشهاي پيچيدة علمي موضوع بپردازد. ليكن شناخت اوليه از اين علم به منظور درك كلي تغذيهدرماني، ميتواند در عملكرد و فعاليت بدني مثبت فرد مؤثر باشد.
علومي كه مورد بحث قرار ميگيرند:
فيزيولوژي (فعاليت سلولي و هضم و جذب غذا)
بيوشيمي (چگونگي تبديل غذا به انرژي به منظور نگهداري و بازسازي ساختار مورفولوژيكي (ريختشناسي بدن)
و شيميايي (ساختار اساسي مواد مغذي ضروري)

هضمغذايي كه ميخوريم مستقيماً در انجام دادن وظايف يا اعمال بدن شركت نميكند. غذا بايد ابتدا فرآوري شود و به مواد شيميايي تبديل شود تا سلولهاي بدن بتوانند از آن استفاده كنند. فرايند واقعي كه به وسيله آن ذرات غذا به موادي كه براي بدن لازم است تبديل ميشوند بسيار پيچيده است. عمل بلعيدن غذا به اين معني نيست كه غذا وارد بدن شده است بلكه تا زماني كه مواد هضم شده در جريان خون و مجاري لنفاوي پيدا شوند و از آنجا بتوانند به تمام سلولهاي بدن انتقال يابند اين عمل اتفاق نميافتد.
فرايند هضم در دهان شروع ميشود جايي كه غذا جويده ميشود و به ذرات كوچكترتبديلميشودوباآنزيمهاييكه فرايند شيمياييرامؤثرترميسازند مخلوط ميشود. سپس غذا بلعيده ميشود و از طريق دهان وارد مري ميشود و با يك رشته حركات دودي به طرف معده ارگاناصلي هضم انتقال مييابد. درمعده غذا با شيره معده كه شامل آنزيمهايي است كه قادرند غذا را به مواد مغذي اصلي و پايه كربوهيدراتها و پروتئينها تجزيه كنند مخلوط ميشود، البته چربيها نيز در معده مختصري تجزيه و هضم ميشوند. غذا در معده مخلوط ميشود تا اينكه تبديل به مايعاسيدي بهنام كيموس شود. يك رشتهاعمالدودي مشابه قبلكيموس رابه پيلور معده و از آن جا به طرف روده كوچك ميراند. بايد توجه داشت كه بجز الكل و داروهاي سريعالاثر مانند آسپيرين جذب بسيار كمي در معده صورت ميگيرد.
روده كوچك اساساً يك حلقه لولهاي است كه ۸ متر طول دارد، قسمت كوچكي از آن به نام اثنيعشر ارگان فعالي در هضم است. هنگام عبور غذا از معده به روده كوچك تحت تأثير شيرة لوزالمعده (كه از لوزالمعده واقع در پشت معده ترشح ميشود) قرار ميگيرد. شيرة لوزالمعده بسيار قليايي است به همين دليل كيموس را از يك حالت اسيدي به يك محلول تقريباً خنثي تبديل ميكند. شيره لوزالمعده محتوي آنزيمهاي مخصوصي مثل: ۱ـ تريپسين كه به تجزيه پروتئينها به اسيدهاي آمينه كمك ميكند، ۲ـ ليپاز كه عمل اصلي تبديل چربي به اسيدهاي چرب را انجام ميدهد و ۳ـ آميلاز كه كربوهيدراتها را به فرم سادهتر تبديل ميكند. تغيير و تبديل غذا در روده كوچك پيچيده تر ميشود وشيره روده دوباره مواد مغذي پايه را به شكلي كه بتوانند در بدن جذب شود تجزيه ميكند. بجز برخي موارد استثنايي جذب غذا در معده كه قبلاً اشاره شد همة جذب غذا زماني اتفاقي ميافتد كه غذا از اثنيعشر گذشته باشد. با آنكه كبد بخش قابل توجهي از مكانيسم هضم نيست ولي نقشي ضروري در مصرف، تبديل و ذخيره غذا دارد و ارگان متابوليكي بسيار فعالي است. در اين مرحله از هضم، كبد مادهاي به نام صفرا را ميسازد و آن را در كيسه صفرا ذخيره كرده كه هنگام ورود موادغذايي به روده كوچك آن را ترشح ميكند. با آنكه صفرا محتوي آنزيمهاي هضم نيست اما نقش مهمي را در جذب چربيها ايفا ميكند و به رواني عبور مواد از روده كمك ميكند. دربارة كبد، بخصوص در مورد نقش آن در ذخيره و تبديل فرآوردههاي انرژي، تبديل اسيدهاي آمينه به كربوهيدراتها و كربوهيدراتها به چربي و تبديل اسيد آمينهاي به اسيد آمينه ديگر بيشتر خواهيم گفت.
بيشترين تبديل زماني كامل ميشود كه كيموس روده كوچك را ترك ميكند. كربوهيدراتها به صورت مونوساكاريد به وسيله عمل انتشار جذب ميشوند. پروتئينها به صورتاسيدهايآمينه وبه وسيله سيستمانتقال فعال وچربيها به شكل گليسرول واسيدهاي چرب جذب ميشوندو مستقيماًبه خونيامجاريلنفاوي وارد ميشوند. مواد معدني در اين مرحله همراه آب جذب ميشوند اما بيشتر به وسيله يك فرايند پيچيدهتر به نام فرايند اسمزي جذب ميشوند. غذا بالاخره وارد رودة بزرگ ميشود،جايي كه آب يكبار ديگرجذب ميشود و مواد هضمنشده زائد به صورت مدفوع از بدن خارج ميشوند. تمام اين فرايند پيچيده تحتتأثير مستقيم سيستم عصبي و سيستم اندوكرين (از طريق هورمونهاي مخصوص) قرار دارد.
معرفي خلاصه سيستم هضم ممكن است كساني را كه مايلند اطلاعات بيشتري از اين فرايند داشته باشند به مطالعه بيشتري راغب سازد. اميد است كه جزئيات كافي به

مقاله علم تغذيه ورزشي

 


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۳۱:۲۳ ] [ مينا ]

تاريخچه شمشيربازي

شمشير مهمترين اسلحه بشر، طي چندين هزار سال بوده است. در دوران باستان و در تمدنهاي بزرگي همچون ايران، روم، يونان و مصر، جنگجويان و دلاورمردان در مبارزات خود از شمشير بيشترين استفاده را مي‌كردند و براي قدرت يافتن در مبارزه به آموزش فنون شمشيربازي زير نظر مربيان و استادان با تجربه مي‌پرداختند.

شمشير مهمترين اسلحه بشر، طي چندين هزار سال بوده است. در دوران باستان و در تمدنهاي بزرگي همچون ايران، روم، يونان و مصر، جنگجويان و دلاورمردان در مبارزات خود از شمشير بيشترين استفاده را مي‌كردند و براي قدرت يافتن در مبارزه به آموزش فنون شمشيربازي زير نظر مربيان و استادان با تجربه مي‌پرداختند.

در معابد مصر باستان نقشهاي برجسته‌اي بر روي سنگ وجود دارد كه تاريخ آن ۱۱۹۰ سال قبل از ميلاد مسيح باز مي‌گردد و شمشيربازهايي را در حال شمشير زدن و مسابقه نشان مي‌دهد. در بيشتر مجسمه‌ها و حجاريهاي مربوط به تمدنهاي باستاني، جنگاوراني مسلح به شمشيرهاي گوناگون ديده مي‌شوند. اين شمشيرها بيش از كشف آهن، از جنس مفرغ و برنز و اغلب به شكل كوتاه و پهن ساخته مي‌شدند.

با كشف آهن، شمشيرها وزن بيشتري پيدا كردند و انواع شمشيرهاي كوتاه و بلند و پهن و كج به دست جنگاوران نقاط مختلف جهان افتاد. اما با گذشت زمان به تدريج از وزن شمشيرها كاسته شد و به استحكام آن افزوده گرديد تا جنگجويان بتوانند با سهولت بيشتري از آن استفاده كنند و كمتر خسته شوند.

در موزه ژاپن مجموعه‌اي از شمشيرهاي قديمي نگهداري مي‌شود كه حدود دو هزار سال از زمان ساختن آنها مي‌گذرد. در اين گنجينه شمشيري وجود دارد به نام روزانازينو كه توسط پرنس پامانوميگوتو آخته شده است. البته در افسانه‌ها آمده است كه لبه تيغ شمشير به اندازه‌اي آخته شده كه با يك ضربه سطح چمن باغ ملكه را صاف مي‌كرده‌اند.

در اين كشور، همچنين ورزشي با سابقه چند هزارساله متداول است به نام كندو كه در آن به كمك قطعه چوبي بلند از جنس ني خيزران، به حمله و دفاع مي‌پردازند و اين در حقيقت شيوه‌اي براي آموزش فنون و اصول شمشيربازي و مهارت يافتن در آن است. در مسابقات امروزي كندو شركت كنندگان از لباس محلي و ماسك توري مخصوص استفاده مي‌كنند تا بدن و ناحيه سر و صورت آنها در برابر ضربه‌هاي حريف آسيب نبيند.

ولي با اين تفاصيل كهن‌ترين آثار در دنياي قديم از ايام سلطنت پادشاه ساراگون قديم به جاي مانده است. از آن زمان تا قرن ۱۲ و ۱۳ شمشيري كه داراي تيغه برنزي باشد ديده نشده است. ورزش شمشيربازي در ابتداي قرن چهارم ميلادي در اروپا متولد شده است. كشور آلمان پيش‌قدم اين ورزش بوده است و در ابتداي قرن پانزدهم، شمشيربازي از آلمان به ايتاليا راه يافت و در قرن بعدي در اروپا متداول گرديد و مدارس شمشيربازي به آموزش علاقمندان اين ورزش پرداختند.

البته انگيزه‌ اصلي براي كسب مهارت در شمشيربازي آن بود كه افراد خود را مهياي دوئل (جنگ تن به تن) كنند. در اواخر قرن هفدهم ميلادي كه بسياري از كشورها دوئل را ممنوع اعلام كردند، زمينه بسيار بيشتري براي گسترش شمشيربازي به عنوان يك ورزش فراهم شد و باشگاههاي زيادي تأسيس شد تا به تربيت شمشيربازان بپردازند. در اواخر قرن نوزدهم اين ورزش به قدري در اروپا متداول بود كه حتي قبل از تصويب مقررات مربوط به آن، جزو برنامه رسمي اولين دوره بازيهاي المپيك (آتن- ۱۸۹۶) قرار گرفت. فدراسيون جهاني شمشيربازي تأسيس و شروع به كار كرد.

درباره شمشيربازي

ورزش شمشيربازي كه قدمتي طولاني دارد، به صورت دو نفره براي مردان و زنان انجام مي شود. مسابقات شمشيربازي، هم بصورت انفرادي و هم بصورت تيمي صورت مي گيرد. شمشيربازها در موقع مسابقه مي بايست لباس هاي مخصوصي بپوشند و از دستكش، زيرپوشهايي از پارچه ضخيم و يك ماسك با تور فلزي استفاده نمايند تا صورت و بدن از ضربه هاي احتمالي حريف محفوظ بماند.

ورزش شمشيربازي كه قدمتي طولاني دارد، به صورت دو نفره براي مردان و زنان انجام مي شود. مسابقات شمشيربازي، هم بصورت انفرادي و هم بصورت تيمي صورت مي گيرد. شمشيربازها در موقع مسابقه مي بايست لباس هاي مخصوصي بپوشند و از دستكش، زيرپوشهايي از پارچه ضخيم و يك ماسك با تور فلزي استفاده نمايند تا صورت و بدن از ضربه هاي احتمالي حريف محفوظ بماند. به لباس شمشيربازها يك كابل سيم متصل است، اين سيم به دستگاه مخصوصي ارتباط پيدا مي كند كه مي تواند ضربه هاي وارد را ضبط و محاسبه كند. محوطه مسابقه شمشيربازي كه به آن پيست مي گويند، چهارده متر طول و ۸/۱ تا دو متر پهنا دارد. اين پيست با هفت خط افقي به نواحي مختلف تقسيم مي شود و مي تواند از چوب،‌ لينولئوم، لاستيك،‌ پلاستيك و توري فلزي باشد.

مقاله در مورد شمشيربازي


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۳۰:۵۱ ] [ مينا ]

اهميت ورزش

ورزش شامل فعاليت هر كس با يك منظور و در محيطي متفاوت با محيط روزانه براي مسابقه، لذت بردن، براي كسب برتري، براي پيشرفت مهارت يا تركيبي از تعدادي از اين هاست.

ورزش شامل فعاليت هر كس با يك منظور و در محيطي متفاوت با محيط روزانه براي مسابقه، لذت بردن، براي كسب برتري، براي پيشرفت مهارت يا تركيبي از تعدادي از اين هاست. تفاوت منظور همراه با در نظر گرفتن مهارت فرد يا گروه يا دليري علامت مشخصه ورزش است.

بنابراين پريدن از روي يك مانع در مقابل ديدگان هزاران نفر در يك ميدان سرپوشيده ورزش است در حالي كه پريدن از روي يك چشمه هنگام پياده روي در روستا فقط تلاش براي خيس نشدن پاي فرد است.

انواع مختلفي از ورزش وجود دارند و انسان ها قسمت مهمي از وقت، پول و دلبستگي خود را نه فقط به عنوان شركت كننده بلكه به عنوان تماشاگر به آنها اختصاص مي دهند.

ورزش امروزه در جهان بوسيله مبدل شده كه انسان ها با هم متحد و آشنا كرده و بين آنها پيوند اخوت و برادري برقرار مي كند و مهمترين هدف و وظيفه ورزش همين است. ايجاد مودت و دوستي بين ورزش كاران كه هرچند در ميدان رقيب هم هستند اما در خارج از ميدان به عنوان رفيق همديگر مي باشند.

ورزش تركيبي از فعاليت هاي فيزيكي عادي و معمول و مهارت هاي شخصي و به عنوان تفريح و يك سري از قوانين كه براي مسابقه، لذت بردن و رسيدن به برتري است. تركيب شخصيت هايي با مهارت هاي متفاوت در يك ملت، شجاعت و دلاوري آن ملت را افزايش مي دهد.

  • فوايد ورزش

اكثر مردم بر اين موضوع واقفند كه ورزش، بخش مهمي از نحوه زندگي است. ورزش منظم سلامت جسمي و عقلي را حفظ مي كند و قادر است، خطر پيدايش بيماري هاي مزمن را كاهش دهد، اميد به بقا را افزايش دهد و كيفيت زندگي را در طول سال هاي آينده بهبود بخشد. اگر ورزش را جزيي از برنامه روزمره خود نماييد، احتمالاً در خواهيد يافت كه انرژي بيشتري براي انجام فعاليت هاي روزانه معمول، (مثل خريد، كار منزل، مراقبت از كودك و باغباني) داريد.

نداشتن فعاليت بدني عامل زمينه ساز بسياري بيماري ها و معلوليت هاست.

اين مسئله هر سال باعث ۲ ميليون مرگ در دنيا مي شود، خطر بيماري هاي قلبي، ديابت و چاقي را دو برابر مي كند، خطر ابتلا به سرطان ها به خصوص سرطان روده بزرگ رو زياد مي كند و باعث زياد شدن فشار خون، افسردگي و اضطراب مي شود در حاليكه فعاليت بدني منظم حتي در حد متوسط، يكي از ساده ترين راه هاي حفظ سلامتي و پيشگيري از بيماري هاي قلبي، ديابت، چاقي و پوكي استخوان است.

فعاليت بدني انرژي را زياد مي كند، كلسترول مضر را در بدن پايين مي آورد، به كنترل فشار خون كمك مي كند، و در كنار همه اين ها ابتلا به سرطان ها به خصوص سرطان روده بزرگ را كم مي كند.

  • تاريخچه ورزش

اصل ورزش را از يونان دانسته اند كه به منظور چابكي بدن و ايجاد قوّت انجام مي يافت و پاروزني، بوكس، كشتي، شنا، شمشيرزني، تيراندازي، اسكي و ورزش هايي چون بيس بال، سافت بال و بسكتبال و انواع فوتبال و چوگان بازي، واليبال، گلف، انواع تنيس، شنا، پرتاب وزنه و … جزو ورزش محسوب مي شوند.

اولين ملتي كه ژيمناستيك را بنيان و آن را نام نهاده اند، يونانيان قديم بوده اند كه ابتدا اصول ورزش در يونان خيلي خشن و ناصحيح بود و اولين نتيجه از ورزش را بزرگ نمودن عضلات بدن مي دانستند، بعدها ورزش در يونان به شكل ريسمان بازي درآمد و براي آن اهميت زيادي قايل بودند و عمل كنندگان آن را آكروبات مي ناميدند و اين نوع حركات را آكروباتيك مي گفتند.

به محل هايي كه در آنجا ورزش مي نمودند، ژيمنازيوم گفته مي شد، كه مهمترين آنها يكي ليسه و ديگري آكادمي نام داشت و چون مردم در آن محل ها لخت ورزش مي كردند، كلمه ژيمناز از كلمه گيمنوس كه به معناي لختي است و به آن محل ها نام نهادند و بعداً عموم ورزش هاي بدني نيز ژيمناستيك نام گذاشته شد.

مقاله رابطه ورزش و اخلاق و بزهكاري


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۳۰:۲۶ ] [ مينا ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ]
.: Weblog Themes By azadblog :.

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است

خرید فالوور و لایک

سامانه تبادل بازدید

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد  / ربات افزایش فالوور عضوگرام