انواع مقاله جديد

انواع مقاله جديد
دانلود مقاله تحقيق دانشگاهي
نويسندگان
لينک دوستان
آمار
امروز : 0
ديروز : 0
افراد آنلاين : 2
همه : 0

اصول دوچرخه سواري

با خم شدن به طرف فرمان ، وزن بالا تنه را به جلو متمايل كنيد. بهترين وسيله براي اين امر شاخ گاوي فرمان است كه از آن مي توانيد به نحو احسن بهره ببريد. برخلاف دوچرخه سواري بر روي سطوح هموار و جادهاي آسفالت، هيچگاه در سربالايي هاي خاكي از روي زين بلند نشويد چرا كه اين عمل وزن را از روي چرخ عقب برداشته و باعث خلاص چرخيدن چرخ عقب مي شود.

پنج مهارت اوليه
۱) حركت در سربالايي ها:
▪ در سرابالايي ها حالت بدن بدن بايد كمي تغيير پيدا كند :
▪ بالا تنه كمي به جلو متمايل مي شود.
▪ با پنجه ، ركاب زده و پاشنه را به طرف پائين متمايل كنيد .
▪ در سربالايي تند در جلو زين قرار گرفته و ركاب بزنيد.
▪ از شاخ گاوي هاي فرمان استفاده كنيد.
▪ از دندهاي سبكتر بهره برده و سعي كنيد دور پا را بالا برده و آن را در حد ثابت نگه داريد.
▪ به تنفس خود نظم و آهنگ متناسب با حركت پاها و بدن بدهيد .
● حالت ايده ال در سربالايي هاي تند ، اين چنين مي باشد:
با خم شدن به طرف فرمان ، وزن بالا تنه را به جلو متمايل كنيد . بهترين وسيله براي اين امر شاخ گاوي فرمان است كه از آن مي توانيد به نحو احسن بهره ببريد . برخلاف دوچرخه سواري بر روي سطوح هموار و جادهاي آسفالت ، هيچگاه در سربالايي هاي خاكي از روي زين بلند نشويد چرا كه اين عمل وزن را از روي چرخ عقب برداشته و باعث خلاص چرخيدن چرخ عقب مي شود . پيست شما كوهستان و جاده هاي خاكي بوده و دوچرخه سواري در چنين شرايطي ، نياز به تكنيكهاي خاص خود را دارد كه حتما بايد آنها را رعايت كنيد .
۲) حركت در سرازيري ها :
در سراشيبي ها يك اصل عمده را هيچگاه فراموش نكنيد و آن اينكه تحت هيچ شرايطي نگذاريد چرخ عقب دوچرخه شما بلند شود و اين ميسر نيست مگر با داشتن تجربه و دانش كافي . يكي از پارامترهاي مهم و بسيار اساسي كه مي تواند سرعت شما را در سراشيبي ها به بالا ترين حد ممكن برساند اعتماد به نفس شماست . چه در مورد خود و چه در مورد دوچرخه تان ، تا سر حد امكان با رعايت نكات ايمني از قبيل داشتن يك كاسكت خوب و استاندارد ، دستكش مناسب ، زانو بند ، ساق بند ، كتف بند ، مي توان تا حد زيادي از بروز حوادث جلوگيري كرد . با دارا بودن وسايل فردي فوق همواره بايد اين يقين را داشته باشيد كه اگر كنترل دوچرخه را از دست داديد و به زمين اصابت كرديد ، هيچ آسيبي شما نخواهد رسيد . اين اطمينان دروني تنها يكي از عوامل مهم براي دست يافتن به سرعتهاي بالا نيست . عامل دوم و مهمتر يك دوچرخه استاندارد و مناسب است . شما همانطور كه با رعايت نكات فوق در مورد خود اطمينان پيدا مي كنيد بايد در مورد دوچرخه تان هم اطمينان كامل را داشته باشيد تا در هر زمان كه اراده كرديد ، ترمز كنيد و يا بتوانيد بدون دغدغه خاطر مانور بدهيد .
نكته بعدي كه حائز اهميت است ، داشتن يك حالت ايده آل بدن در سراشيبي هاست كه به دليل جاذبه زمين و زاويه شيب هاي تند شما نا خود اگاه به طرف جلو متمايل مي شويد و اين امر سبب وارد آمدن وزن بدن بر چرخ جلو و تمايل مركز ثقل به طرف جلو ، و در نتيجه باعث از دست دادن كنترل دوچرخه و بالطبع بلند شدن چرخ عقب و از دست دادن كنترل دو چرخه مي شود .
دو حالت كلي براي گرفتن فرم مناسب در سراشيبي هاي تند يعني سراشيبي هاي سنگلاخ و ناهموار و سراشيبي هاي هموار و با شيب تند وجود دارد . در سراشيبي هاي ناهموار و سنگلاخ هيچگاه بر روي زين ننشينيد اولا اين امر باعث وارد آمدن شك به باسن شما شده و عوارض جسمي در بر خواهد داشت پس بهترين حالت اين است كه ميله زين را از حد معمول كمي پائين تر بياوريد تا فاصله اي ميان زين و باسن ايجاد شود تا شكهاي وارده در اين فاصله خنثي شود سپس روي پدالها بايستيد . باسن را از زين عقبتر قرار دهيد ، زانوها را كمي خم كنيد و با كشاله ران ، زين را در بر بگيريد . اين حالت باعث مي شود تا ۱)مركز تقل شما به عقب متمايل شود . ۲) با قسمت داخلي ران (كشاله ران زين را در بر بگيريد ، در اين حالت مي توانيد كنترل عقب دوچرخه را در اختيار داشته باشيد و به طور دائم و مستقيم بر زين فشار وارد آوريد تا بر جلو تمايل پيدا نكنيد . با زانو و بازوهاي خم شده مي توانيد از شكهاي وارده تا حد زيادي جلوگيري كنيد . اين حالت قدرت مانور شما را به بالاترين حد ممكن مي رساند . با رعايت تمامي نكات فوق و دارا بودن بهترين دوچرخه كوهستان باز هيچ دليلي براي به خطر انداختن جانتان وجود ندارد . دارا بودن تمركز كامل و يك ديد قوي و شناخت نسبي به مسير و قدرت مانور بالا ، بسيار مهم است .
۳) ترمز گرفتن :
مقاله در مورد دوچرخه سواري


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۳۰:۰۳ ] [ مينا ]

كاربرد غير مجاز داروها در ورزش(دوپينگ)

مطالب اين مقاله شامل:

– ۱ تاريخچه دوپينگ

۲ – تعريف دوپينگ

۳ – رخدادهاي مهم در تاريخ دوپينگ

– ۴كاربرد غير مجاز داروها در جوانان

– ۵ دوپينگ خوني

– ۶ لايل منع دوپينگ

۷- قوانين جاري در منع دوپينگ

۸ – روش انتخاب ورزشكاران براي آزمايش دوپينگ

– ۹نمونه گيري براي آزمايش دوپينگ

– ۱۰ داروها وعوارض جانبي آنها در دوپينگ

تاريخچه دوپينگ

دوپينگ از واژه هاي هلندي به معني آيين غسل تعميد مسيحي گرفته شده است.قدمت doop دوپينگ در ورزش به دو هزار سال قبل از ميلاد برميگردد،جايي كه هومر در نوشته هاي خود به مصرف قارچهاي غني از پروتئين توسط گروهي از ورزشكاران يونان باستان اشاره نموده است.و يا به روايتي ديگر واژه دوپينگ از زبان آفريقاي جنوبي مشتق شده است.اشاره به يك نوشيدني الكلي باستاني دارد كه به عنوان محرك در مراسم رقص استفاده مي گرديد.بتدريج اين واژه استقاده گسترده تري كرد و در ورزش امروز به معضلي تبديل شده است.اين واژه در دنياي امروز به معناي استفاده ورزشكار از مواد يا روش هايي است كه به قصد افزايش كارآيي در ورزش انجام مي شود.برخي ورزشكاران از حدود ۴۰ سال پيش از هورمونهاي جنسي مردانه و مشتقات آنها براي نيروزايي استفاده ميكرده اند كه امروزه بسياري دچار عوارض آنها از جمله سرطان كبد شده اند.اخيراً داروهاي جديدتري مورد استفاده برخي ورزشكاران قرار ميگيرد كه هنوز حتي اثر بخشي آنها در افزايش نيروي جسمي مورد مطالعه علمي دقيق قرار نگرفته است و عوارض بسياري از آنها هنوز ناشناخته اند.به همين دليل براي حفظ سلامت جسمي ورزشكاران و پيشگيري از عوارضي كه آنان ناآگاهانه دچار ميشوند،كميته بين المللي المپيك استفاده بسياري از آنها را ممنوع كرده است و آزمايشات متعددي براي اطمينان از اين امر برروي ورزشكاران رقابتهاي رسمي انجام ميدهد.

كاربرد واژه دوپينگ كمتر از صد سال قدمت دارد.نخستين مورد مرگ بر اثر مصرف دارو در سال ۱۸۸۶ ميلادي در يك مسابقه محلي دوچرخه سواري اتفاق افتاد.در سال ۱۹۱۰ ميلادي دوپينگ براي اولين بار جنبه رسمي و قانوني پيدا كرد بطوريكه در اين سال،در يك مسابقه اسب سواري،اسبهاي مسابقه از نظر مصرف مواد نيروزا مورد آزمايش قرار گرفتند.در المپيك ۱۹۵۴ گزارشاتي مبني بر استفاده از دارو توسط ورزشكاران شوروي سابق انتشار يافت.مرگ كورت انمار جانسون دوچرخه سوار دانماركي در سال ۱۹۶۰ رم خبري تكان دهنده براي جهان ورزش بود.تا اينكه اولين آزمايشات دارويي در المپيك به سال ۱۹۶۸ در المپيك زمستاني فرانسه به عمل آمد.

تعريف:

طبق تعريف كميسيون پزشكي كميته بين المللي المپيك دوپينگ عبارتست از تجويز يا مصرف يك ماده خارجي-يا ماده درون زاي بدن،با مقادير غير عادي و يا راه استعمال غير طبيعي توسط شخص سالم با هدف افزايش كارآيي ورزشي.

دوپينگ به معناي استفاده از مواد متعلق به گروه داروهاي ممنوع،محدود شده و يا استفاده از روشهاي گوناگون غيرمجازي ميباشد.به قول خوان آنتونيو سامارانش رئيس كميته بين المللي المپيك،دوپينگ نوعي تقلب است كه از جنبه هاي مختلف منجر به انحطاط و مرگ ميشود:

مرگ فيزيولوژيك چرا كه دستكاري غيرقانوني در فرايند طبيعي باعث تغييرات شديد و گاهاً برگشت ناپذيري در بدن ميشود.

مرگ جسمي نظير برخي موارد اسف بار مرگ ورزشكاراني كه در سالهاي اخير مشاهده شده است.انحطاط رواني و شخصيتي ناشي از رضايت شخص به تقلب،ناديده انگاشتن توانايي ها و

مقاله كاربرد غيرمجاز داروها در ورزش


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۲۹:۴۲ ] [ مينا ]

مقاله ويژگيهاي شغل عكاسي

۱-مقدمه

۲-پيدايش عكاسي در جهان

۳-نقش فيلمهاي عكاسي

۴-ساختمان فيلمهاي عكاسي

۵-پيدايش عكاسي در ايران

مقدمه

ويژگي هاي عكاسي و شناخت ماهيت آن به عنوان رسانه اي كه جايگاههاي متعددي در زمينه هاي مختلف يافته ،جز از اين طريق مطالعه ا ين ويژگيها ميسر نمي شود.
در حقيقت،عكاسي سه ويژگي علمي،صنعتي وهنري داردوبايد پذ يرفت كه عكاسي نه تنها علم يا صنعت وهنر،بلكه از هريك نشانه اي بسزا دارد،زيرا درآغاز، عكاسيمانند يك پديده علمي تولديافت وقوانين علمي در پيشرفت آن موثرافتاد ندو سپس مانند يك صنعت رونق گرفت وآنگاه جنبه هنري يافت.به طوري كه امروزه ازآن در سه مرحله مذكور تواما يا جداگانه بهره برداري مي كنند.
در صنعت عكاسي مي كوشند تا دستگاههاي مجهزتروموادبهتر بسازندتااحتياجات روزافزون بشررامرتفع سازدوكوشش صنعتگران براي بهتر كردن آن ادامه دارد. از جنبه هنري نيز،روزانه هزاران عكس از صحنه هاي مختلف تهيه مي شود اما كم نيستند عكسهايي كه باتوجه به جنبه هاي زيبا شناسانه تهيه شده اند وآنها را به خاطر خنبه هنريشان مورد توجه قرار مي دهند.
مشاهده وثبت دقيق بسياري از پديده هاي علمي ومطالعه لحظات بسيار زود گذر،در تحقيقات وآزمايشهاي علمي ميسر نشد مگربه كمك عكس.دقت عمل عكاسي وباز سازي واقعيت،تكيه گاه مستحكمي است كه محققان مي توانند به آن تكيه كنندوتحقيقات خود را سامان دهند.
استفاده ازاشعه ايكس براي تصوير برداري از درون اجسام وزواياي غير قابل رويت،كاربرد بسيار موثري در علوم پزشكي و صنعت دارد.عكاسي مادون قرمزوماوراي بنفش در مطالعات علمي،تحقيقي،پزشكي،نظامي وپليسي،امروزه بسيار مهم است.
پيدايش عكاسي در جهان
اواخرقرن هجده واوايل قرن نوزدهم،پديده هاي متعدد علمي به جهانيان معرفي شد.كشتي بخار،گازروشنايي،تلگراف،راه آهن وعكاسي از جمله اين پديده ها است. عكاسي دراروپا متولد شد ودر امريكا به تكامل رسيد .ژوزف نيسفورني ئيس افسر بازنشسته ارتش فرانسه،پس از مدتها تلاش وتحقيق سرانجام توانست در سال۱۸۲۲اولين عكس دنيا را به ثبت برساند.
ني ئيس اين عكس را در املاك شخصي خودواقع در دهكده اي به نام سن لودووا رن۲در چند كيلومتري سورسن تهيه كرد. سال ۱۸۲۲درواقع سال اختراع عكاسي است.
اتاقك تاريك اززمانهاي بسيار دور شناخته شده بود.در قرن يازدهم،حسن ابن هيثم(دانشمند مسلمان اهل بصره)از اتاقك براي ديدن ستاره هاومطالعه خسوف و كسوف استفاده مي كرد.
اتاقك تاريك،عبارت بود از جعبه يا اتاقكي كه فقط بر روي يكي از سطوح آن روزنه اي ريز، تعبيه مي شد. نور از روزنه عبور كرده، تصويري نسبتا وا ضح اما وارونه بر روي سطح مقابل تشكيل مي داد.
در سال۱۵۵۰ژرم كاردان،رياضيدان ايتاليايي،روزنه اتاقك را به يك عدسي محدب مجهز كرد و بدين ترتيب، تصويري واضح تر به دست آمد.در قرن هفدهم،آينه۴۵درجه،بدان افزوده شد.آينه،نورمنعكس شده از موضوع را بر روي صفحه اي در داخل اتاقك مي تاباند.
بعدها نوع ديگري از اين اتاقكها بهئ صورت تا شوساخته شد كه آن را برروي ميزيا محلي تخت قرار مي دادندوعدسي آن را رو به موضوع مي گرفتند. نور،پس از عبور از عدسي به آينه برخورد مي كرد،آينه ۴۵درجه تصوير را به صفحه شيشه اي مات،كه در سطح بالاي جعبه قرار داشت،مي رساند.
تا اين زمان چيزي به نام عكاسي وجود نداشت،تا اينكه در يكي از روزهاي سال۱۷۲۷در آزمايشگاه شولتر۱شيميدان آلماني برروي كاغذي آغشته به نيترات نقره Ag(No3) وآهكCaCo3 ،برگ درختي مي افتد. پس از مدتي شولتز،براي برداشتن كاغذ به محل مراجعه كرد،مشاهده كرد كه كاغذ مثل هميشه سياه شده است.اما به محض آنكه برگ را از روي آن برداشت با كمال تعجب ديد محلي كه برگ بر روي آن قرار گرفته بود هنوز سياه نشده بود،او متوجه مي شود كه برگ درخت مانع رسيدن نوربه آن قسمت شده ،د رنتيجه باعث تيره نشدن آنجا شده ايت. هر چند كه عمر اين پديده بسيار كوتاه بوده وتصوير برگ در اثر تابش نور از بين رفت،امااين واقعه بسيار ساده ، باعث آغاز فعاليت هاي وسيع براي شناسايي مواد حساس به نور شد.
چند سال بعد مواد ديگري كه به نور حساس بودند، شناخته شدند. دانشمندان با قرار دادن صفحات آغشته به مواد حساس در اتاقك تاريك،در تلاش به دست آوردن تصاويري بودند.اما نور اتاقك تاريك براي اثرگذاشتن برروي مواد حساس كافي نبود. از سويي ديگر تصويرهاي شكل گرفه نيز با قرار گرفتن در معرض نور شديد،از بين مي رفتند.
سال۱۸۱۹سرجان هرشل انگليسي ,محلول ثبوت را كشف كرد.
هيپوسولفيت دو سود ماده اي بود كه (هرشل ) به عنوان ماده ثابت كننده ي تصوير

مقاله ويژگيهاي شغل عكاسي

 

 


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۲۸:۴۷ ] [ مينا ]

هنر متجدد و بازاري :

گرچه هنوز جامعه ي دوقطبي فرهنگي ما، اشاعه دهنده ي سنت گرايي است، ليكن شور و شرر تجدد و مدرنيته نيز گاهي بر دلهاي هنرمندان تازه به دوران رسيده ي ما سايه مي افكند، هرچند سنت گرايان نادانسته هميشه و هنوز از مقبره ي اشرار مدرن مي ترسند و با اين وجود از تير و تركش آنها در امان نبوده اند. زيرا هميشه در طولِ تاريخ ثابت شده است كه افكار، چشمها و دهان اجتماع را نمي توان بست.

به مدرنيسم و پست مدرنيسم از بالاي حصار سنت گرايي خود سرك كشيده ايم و با پيامهايي آنها بوسيله ي كتاب، اينترنت و ماهواره بصورت چاپارخانه اي تا حدودي دست و پا شكسته آشنا گشته ايم، ليكن ما كجا و آنها كجا.

چاپارخانه هاي كوروش مدتها طول مي كشيد تا نامه اي را از دولت پارس به بلاد روم و يونان برسانند و باز هم بيش از يكسال به درازا نمي كشيد اما هايپررئاليسم هاي ما حداقل ۲۰ تا ۴۰ سال بعد پا در ركاب لگام گسيختگان مدرن بالد غرب مي گذارند و صداي تبانچه ي موج سوم را بعد از اين مدت مي شنوند و كانسپچوال آرت پس از شنيدن ناملايمات و بد و بيراهه ها از منتقدان لي لي كنان بعد از سالها خستگي، در دوران كهولت پا به ميدان هنرمندان قهرمان و هميشه در صحنة ي علم مان مي گذارد و جوانه ي بيمار ديگري مي زند كه روح سنت گرايان كيمياگرمان را به خود مي لرزاند.

براستي چه زماني از موج چهارم خبري مي رسد؟ مي گويند در بلاد غرب دوران موج چهارم رو به سراشيبي گذاشته است. آيا هنوز از پست مدرنيسم خبري هست و رژان بودريار هنوز از امر واقعي (نشانه ها) صحبت مي كند؟ گيجي و سردرگمي سبكهاي مختلف از كلاسيك گرفته تا شاخه هاي پست مدرنيسم از كيچ و اشلاك گرايي تا ديكانستكچراليسم و از پردازهاي نگارگري و قلم موي، موگربه ايي گرفته تا رئاليسم كمال الملك، چنان زندگي هنريمان را به هم زده است كه شيرجه ي بزرگ هاكني را از آنِ داوينچي مي دانيم. خدا را شكر كه گروهي از روي عمد يا نادانسته يا از روي خيرخواهي و شايد هم خودخواهي طي چند سالي جوي ساخته كه مباحث آموزش هنر، يا هنر متجدد و بازاري را براه انداخته اند تا شايد گوشي شنوا و يا دستي توانا پيدا كنند. هرچند دريغ كه اين مباحث صرفاً در محافل يا مجلات هنري مطرح و درج شوند و يا از گليم خود فراتر گذارند كه مبادا همين پاره گليم مندرسئسان را نيز به يغما ببرند.

و اما هنر بازاري كه در هر فرهنگ همچون پوشش و لباس لازمه ي جامعه است و تجددگرايي نيز در ذات انسانها نهفته است. چون اگر آوانگارد (پيشرو) نبود، انسان اوليه از غارهاي خود هم بيرون نمي آمد. البته در سير تاريخ و در بسياري از مواقع هنر سنتي ملعبه ي هنر مدرن شده و پيشروها بارها از كاسه ي سنت گرايان ديگ ساخته اند و نادانسته پيداست كه هنرمند متجددگرا تا بخواهد حرف خود را به كرسي بنشاند بايد زحمت آسياب رفتن را به خود بدهد و موهايش را آنجا سفيد كند.

بله، بدنبال تجدد بودن، يعني آه در بساط نداشتن، يا بساط را پر از آه كردن و تلاش كردن براي دستيابي به نوآوري و تصرف چند خطي از تايخ، هنر بازاري يعني ارتزاق به گونه ايي كه بتوانيم فقط شكم خويش را سير گردانيم و اين طبيعي است كه مدرنيسمهاي ما هر كدام براي بدست آوردن قوت لايموت هم شده به هنر بازاري روي مي آورند. مگر اينكه بخت و اقبال ياريشان كند و بلعكس ما، به جاي سنگ، از آسمان برايشان سكه تمام بهار آزادي ببارد. يا اينكه قبلاً پدرش سكه هاي باريده شده را جمع كرده باشد.

هنرمندان بازاري يا خوشنويس مي شوند و پرده اي يا برگي از كاغذ را به الفاظ قشنگ منقوش مي نمايند و يا فارسي نويس چليپا و با پلاتر و پلاتر كاتر رقيب مي شوند و يا كمي جلوتر بياييم و هنرمندان پيرو و مثلاً كوبيسم فويسم و … را بگوييم كه بقول بعضي ها دمده شده است و براي اينكه نشان بدهند هنرمندند كوبيسم يا فويسم و يا كنستراكتويسم جديد را، بقول خودشان مي آورند و اگر بخواهند ايراني مدرن شوند، يا زنده رودي مي شوند يا عربشاهي و يا روحبخش و فداي را شكر كه بينالهاي ما هم كه پر از اينهاست. پيروان پروپا قرص دومينيك انگر را مثال بزنيم كه در ابتداي انقلاب صنعتي و دوران ناپلئون به سر مي برند و به پيروي از لويي داويد، «مرگ ما را»، را دوباره زنده مي كنند.

بهتر است قبل از اينكه دست به گريبان يكديگر شويم و آب در اجاق يكديگر بريزيم به فكر چاره اي براي برنامه هايي به جذابيت باب راس باشيم. هرچند كه برنامه هايي چون هنرمندان نوگرا در شبكه چهارم آنهم در زماني از روز كه خالي از مسأله نيست، نيز در نظر گرفته شده است ولي آنچه كه مي تواند جامعه اي را به سوي هنري امروزي و نو بكشاند و قضاوت نو و كهنه را بر عهده آن بگذارد.

متأسفانه بر عهده ي افرادي، غيرمتخصص و ناآگاه كه با نشستن بر مسند ناآگاهي خويش چه بخواهند، چه از آن گريزان بشاند سروگارشان با هنر مي افتد و ناخواسته مبلغان هنر پيش پا افتاده و هنرمندان زبان درازپا در گود نهاده مي شوند و اينچنين ريشه ي ضعيف و خشكيده ي اين نهال نورسيده را كه از تنه اي كهن همچون نقاشي ها و مفرغ هاي لرستان، كاشيكاريهاي اصفهان، گليمهاي هرسين و …. جان گرفته است را مي خشكانند.

آخر كلام اينكه داس را برنداريم و به برداشت هوا برويم، كاشتن و همياري و آبياري مي خواهد تا فصل درويي برسد كه:

هيچ وازر وزر غيري برنداشت هيچ كس ندرود تا چيزي نكاشت

پي ساختمان را محكم كنيم سپس طرح را بر پيشاني ديوار نقش بزنيم و بايد اعتراف كرد كه اينگونه مباحث زمينه ساز حركتهايي است كه بي منفعت نيست چو:

به راه باديه رفتن به از نشستن باطل كه گر مراد نيابم به قدر وسع بكوشم

«عيسي اميري چولانديم»

از همينگوي تا پترُف ، ۱۰۰ سال :

هنگامي كه ارنست همينگوي در ۱۸۹۹ ديده به جهان گشود، اين انديشه به ذهن هيچكس خطور نمي كرد كه او در دوران حيات خويش رُماني را با عنوان پيرمرد و دريا بنگارد و نوبل ادبي ۱۹۵۴ را به خود اختصاص دهد. همچنين هيچكس اين تصور را نداشت كه دقيقاً صد سال آينده با اقتباس از يك شاهكار.‌انيميشني به جهان عرضه شود تا هم گرامي داشتي براي اين چهره ي ادبي باشد و هم اثري ماندگار در تاريخ فيلمهاي متحرك.

همينگوي در سال ۱۹۱۷ تحت عنوان راننده ي آمبولانس صليب سرخ راهي جبهه ي ايتاليا شد. او در اين جنگ متحمل جراحات بسياري گشت و هنگام بازگشت تجارب و تصاوير زيادي در ذهنش ماندگار شده بود كه تا آخر عمر روح و خاطر او را آزرده مي ساخت. برخي معتقدند اين تجربه ها دليل بر دلاوري شگرف آن مرد بود و برخي ديگر بر اين عقيده اند كه همينگوي چنان در جبهه ترسيده و از خود شرمنده گشته بود كه از آن پس در تمام لحظه هاي زندگي، سخت نيازمند اين بود تا دلاوري خود را بيازمايد.

پس از انتشار و موفقيت زود هنگام رمان پيرمرد و دريا، برسون در سال ۱۹۵۲ نامه اي در تمجيد آن مي نويسد كه او در پاسخ چنين مي گويد: «راز توفيق پيرمرد و دريا در اين است كه هيچ رمزي در آن نيست. دريا مساوي است با دريا، پيرمرد با پيرمرد و پسر با پسر» او سرانجام صبح روز اول ژوئيه ۱۹۶۱ با شليك گلوله به سر خويش خودكشي كرد.

مقاله در مورد هنر متجدد و بازاري

 

 


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۲۸:۲۴ ] [ مينا ]

مقدمه

موسيقي عاميانه (FOLK MUSIC ) ، اصطلاحي است كه ترانه ها ، آوازها و رقص هاي عاميانه را دربر مي گيرد .

ترانه هاي عاميانه (FOLK MUSIC ) ، ترانه ها و آوازهايي هستند كه بين مردم رواج داشته و از به كارگيري طبيعي ناخود آگاه و توانايي هاي ذاتي و شهودي آنها ، پديد آمده است .

سازنده ي آنها ، غالباً ناشناس بوده و به طور شفاهي ، از نسلي به نسل ديگر ، انتقال مي يابد . اين گونه موسيقي ، غالباً بدون هم راهي اجرا مي شود و به صورت آوازي و سازي ، در مناطق مختلف يك كشور وجود دارد .

با افزايش شهر نشيني و صنعتي شدن شهرها و روستاها ، ترانه هاي عاميانه ، به درون شهرها و كارخانه ها نيز راه يافتند . در قرن ۱۹ ميلادي و اوايل قرن ۲۰ ميلادي ، ترس از اين كه با پيشروي زندگي مدرن ، آداب و سنن گذشتگان ، رو به فراموشي گرايد ، باعث شد كه گروهي به جمع آوري آثار عاميانه بپردازند ؛ به همين خاطر كلكسيونهايي از آهنگ هاي عاميانه پديدار شد ! آنچه را مي توان در اينجا بدان اشاره نمود ، بداهه پردازي و سنت هاي شفاهي و آوازهاست كه همواره در قرون متمادي به موسيقي عاميانه اضافه يا كم شده است و بر همين اساس غير ممكن است بتوان پيش گويي كرد كه آوازهاي عاميانه ، در قرن هاي آينده ، چگونه توسعه مي يابند .

يكي از مناطق مهم ازلحاظ غناي موسيقي عاميانه ، خطه ي خراسان مي باشد . يكي از موسيقي ها ، دوتار مي باشد . تحقيقات حاضر نيز بيشتر مربوط به صنعت دوتار سازي تايباد و چند ترانه اي كه با دوتار نواخته مي شود مي باشد .

دوتار يكي از سازهاي مقامي است كه در كشور ما خصوصاً استان پهناور خراسان جايگاه خاصي دارد . اين سازيكي ازكهن ترين و قديمي ترين سازهاست كه زمان پيداش آن ناپيداست . نام دوتار كه در كتب قديمي از آن به عنوان تنبور خراسان ياد شده است ، به سبب داشتن ۲ سيم بر آن نهاده شده است .

ابو نصر فارابي در كتاب « موسيقي الكبير » خود مشخصات كاملي را از تنبور خراسان ياد مي كند . تنبور خراسان ( دوتار ) داراي تعدادي پرده است كه بعضي از آنها پرده هاي اصلي هستند كه در جاي خود ثابت مي مانند و ديگر پرده ها با توجه به نواحي مختلف كمي تغيير مي كند . فرابي محل قرار گرفتن پرده هاي اصلي و متغير را نيز بيان كرده است . يادگيري نواختن

دوتار علاوه بر آموزش تئوري ، بيشتر بايد به صورت شفاهي و در نزد استاد و با تمرين زياد صورت گيرد.

اين تحقيق رابا حمايت و تشويق استاد راهنما ؛ سركار خانم مريم مرادي و همكاري اساتيد فن آقايان اقبالي ، تيموري ، طحان و شيري و كمك جناب آقاي تاج محمدي انجام داده ايم . اميد است سندي ساخته باشيم تا مبناي حركت پژوهشگران آينده قرار گيرد .

تاريخچه

اصوات هم آهنگ و نغمات موزون در طول تاريخ ، جزو جدايي ناپذير زندگي آدمي بوده و هر ملتي با توجه به ويژگي هاي قومي و بضاعت هاي فرهنگي خويش ، از آن بهره برده است . در اين ميان ، ناگفته پيداست كه قوم ايراني با تكيه بر عظمت فرهنگي خود ، يكي از پيشگامان بسط و توسعه موسيقي جهان بوده است .

از آثار كهن و متون مربوط به دانش موسيقي ايران باستان ، اطلاعات محدودي در اختيار است ؛ ولي مي توان براي جستجوي پيشينه ي موسيقي خود ، به آثار دانشمنداني همچون فارابي ، ابن سينا ، و . . . و استاد تاريخي پس از ظهور اسلام استناد كنيم . « از زمان پيدايش دوتار ، مأخذي در دست نيست . قدر مسلم اين است كه نام اين ساز از دو سيم گرفته شده است و در كشور افغانستان و شمال شرق ايران هم سازي يا اين خصوصيات و با همين نام وجود دارد .» با مطالعه اي كه از كتب تاريخي و سفرنامه ها و تحقيقات محققين داخلي و خارجي به دست آمده همواره از دوتار به نام تنبور خراسان نام برده شده است .

فارابي در كتاب « موسيقي الكبير » ، از سازي با مشخصات دوتار __ بدون كم و كاست __ به نام تنبور خراسان نام مي برد . همچنين در « المدخل إلي الموسيقي » نيز زير بخش گونه هاي تنبور مي گويد كه يك نمونه از تنبورها ، تنبور خراسان است و آن در شهرهاي خراسان و پيرامون آن به شمال تا هر جا كه پيش برويد ، به كار برده مي شود . « فارمر » محقق انگليسي ، در مقاله ي

مقاله در مورد موسيقي و هنر

 


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۲۷:۲۳ ] [ مينا ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ]
.: Weblog Themes By azadblog :.

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است

خرید فالوور و لایک

سامانه تبادل بازدید

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد  / ربات افزایش فالوور عضوگرام