انواع مقاله جديد

انواع مقاله جديد
دانلود مقاله تحقيق دانشگاهي
نويسندگان
لينک دوستان
آمار
امروز : 0
ديروز : 0
افراد آنلاين : 10
همه : 0

قالي بافي

مقدمه ذوق و خلاقيت هنري هر جامعه اي از سنن زندگي و سوابق تاريخي و محيط زيست آحاد آن قوم ريشه و الهام مي گيرد و غالبا اين ذوق و استعداد در يك و يا چند رشته خاص بگونه اي متبلور مي شود كه رقابت جوامع ديگر با آن ملتها و اقوام در آن رشته ها بدلايل متعدد تا حدودي دشوار و شايد عبث مي گردد.

از جمله هنرهائي كه در اين سرزمين درمرور زمان به ذروه كمال و استادي رسيده و ذوق هنرمند ايراني در پهنه آن فرصت تجلي وافر يافته هنر قالي بافي است. و دليل اين شكوفائي و اوليه مناسب براي توليد فرش از قبيل پشمهاي مرغوب و انواع گياهان رنگدار دانست .

بافت قالي و قاليچه در روستاها و يا درميان ايالات بيشتر به عهده زنان و دختران است و در كارگاههاي شهري حرفه اي است كه بافندگان زن و مرد به آن مي پردازند. كار پسران و انگشتان هنر مند خود در دل تارهاي فرش جاي داده و سرانجام در حاليكه دهها و صدها اثر زيبا و دل انگيز را با سرانگشت ماهر خويش آفريدند با مقراض اجل تارهاي بستگي آنان از بهداشتي كارگاهها به بيماري فلج ، كوري ، رماتيسم و جهاز تنفس مبتلا ميشوند. شايد به لحاظ تداعي محنت و محروميت بافنده فرش و يا به خاطر تفكر در چگونگي آفرينش و طبيعت بي جان و زيباي آن باشد كه رابطه اي كه اساس آن بر زيبا پرستي و معنويت است با فرش و بافنده ناشناس و محروم آن برقرار شده و موانست با آنرا چنين تفكر آميز و مشغول كننده مي نمايد .

علاقه و پيوند عاطفي مردم ايران به اين ميراث هنري خود و نيازي كه بداشتن آن در مسكن و ماواي خود احساس مي كنند زايد الوصف است و شايد به جرات بتوان گفت كمتر خانه شهري در ايران است كه مفروش به تخته فرشي نباشد و در هيچ گوشه اي از جهان خريد و فروش فرش به آن مقياسي كه در ايران معمول است رايج باشد .

در سالهاي اخير فرصت هاي گرانبهايي براي كشورهاي رقيب ايران فراهم آمد تا ركود كوتاه مدتي كه در عرصه رقابت هاي جهاني براي فرش ايران بوجود آمده بود براي خود جاي پاي مستحكم تري باز كنند. در اين سالها كشورهاي پاكستان ، هندوستان ،چين و برخي از كشورهاي اروپاي شرقي چون روماني و آلباني با تقليد از نقشه ها و طرحهاي ايران به منابع بزرگي از صادرات فرش دست يافتند و در مقياسي وسيع براي آينده تجارت فرش ايران خطر ساز شدند ولي اين حقيقتي مسلم است كه قالي ايران به لحاظ بافت استادانه ، طرحها و رنگ هاي دلپسند و جالب همچنان در صدر باقي مانده ، روشن تر آنكه گويا قالي نفيس ايران بر تارك زيباترين و گرانبهاتين فرش گيتي درخششي دائمي دارد و اين قولي است كه جملگي برآنند.

 

فصل اول _ تاريخچه فرشبافي

قالي بافي در ادوار پيشين

با وجود آنكه در مورد اولين منسوجات دست بافت بشر اطلاعاتي نسبتا مكفي وجود دارد ولي درباره نخستين فرش هاي گره دار جهان و تاريخ و محل بافت آنها دانسته هاي ما اندك بوده و بيشتر در حدود حدس و فرضيه باقي مانده است در رديابي معكوس مسير توسعه و پيشرفت فن قالي بافي و رسيدن به نقطه مبدا و مهد اين پيشه مفيد كه پيدايش آن صرفا بر اساس رفع احتياج و توسط چادرنشينان قبايل صحراگرد صورت گرفته است پژوهشگران اروپائي در گذشته در اثر تحقيقات خود با اين نتيجه رسيده بودند كه تمدن هاي باستاني مصر و اشور گهواره فرشبافي جهان بوده اند و شواهد نسبتا معتبري نيز در حصت اين مدعا در اختيار داشتند از جمله مندرجات تورات به هنگاميكه در فصل هجرت قوم بني اسرائيل در باب آرايش خيمه ها و استفاده از قالي سخن ميراند و همچنين ستون يادبودي از شلمانصر دوم آشوري كه در آن نقش دو تخته فرش با ريشه هاي بلند حكاكي شده است. فرضيه اين محققين كه قدمت بيشتر و اصالت كمتري داشته و بيشتر بر مبناي گفتاري استوار بوده وي ا اشاره بر نمونه اي غير از فرش حقيقي چون نقش سنگي آن دارد باكشفيات باستان شناس معروف روسي بنام (ردنكو) كه در نيمه اول قرن اخير در ميان توده هاي يخي موفق به كشف يك تخته فرش گرده دار مي گردد بكلي دگرگون شده و در نتيجه مهد قالي بافي از سواحل نيل و رودخانه هاي دجله و فرات به آسياي مركزي تغيير مكان مي دهد . باشرح كامل تر اين حفاري و تفاسيري كه بر نتيجه اين كشف با اهميت نوشته شده مسئله را در زير نور تابان تري مي بريم .

در سال ۱۹۴۹ ميلادي پروفسور ردنكو قطعه فرش گره داري را كه در اصل به عنوان پوشش اسب بكار مي رفته است در قبرهاي مستور از يخ چادرنشينان صحرا گرد در محلي بنام پازيريك واقع در هشتاد كيلومتري مرز مغولستان در ميان كوههاي آلتائي كشف مي نمايد اين فرش كه قدمت آن به ۲۵۰۰ سال قبل مي رسد در اندازه هاي ۸۳/۱×۲ متر و با ۳۶۰ گره در دسيمتر مربع و در رنگ قهوه اي مسي و سبز روشن بافته شده است. تصاوير حاشيه آن با اشكال

مقاله در مورد قالي بافي

 


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۲۶:۵۰ ] [ مينا ]

با اختراع نوشتن بود كه بشر به كمك آن توانست تاريخ به يادگار بگذارد و دانسته هاي خود را محفوظ نگاه دارد و پيشرفت كند.

اما نياكان ما چگونه فن نوشتن را فرا گرفتند؟ حدود شش هزار سال قبل مردمي كه سريعتر از همه، جاده تمدن را در مي نورديدند، ظاهرا سومري ها و مصري ها بودند كه به ترتيب در بين النهرين (وادي بين دجله و فرات) و دره نيل به سر مي بردند، اين مردمان در كار ابداع فن نوشتن بودند.
شش هزار سال قبل دهقانهاي مصري كه مكلف بودند سبدي چند از فراورده غله خود را به تحصيلدار مالياتي تحويل دهند، تصوير زمخت سبد را بر ديوار كلبه خود مي كندند و كنار آن به تعداد سبدهايي كه داده بودند علامت مي گذاشتند.
بله، نخستين طرز نوشتن بدين صورت بود، يعني نوشتن با عكس (شكل نگاري)، اين شكل از نوشتن مصور آنقدر بود كه تقريبا همه اقوام ابتدايي از آن استفاده مي كردند.
مدتها پيش عده اي از سرخ پوستان امريكايي با پنج زورق و به رهبري سردار قبيله خود شاه ماهيگيران ظرف سه روز از درياچه سوپريور عبود كردند و به سلامت پاي به خشكي گذاشتند و چون مي خواستند ياد اين رويداد مهم جاويد بماند، تصوير يادگاري آن را بر ديواره يك صخره ، نقش كردند.
در اينجا تصويري كه از روي آن كشيده شد، نقل مي شود، ساختن يك تصوير زمخت، مثل تصوير افرادي كه در زورق نشسته اند آسان بود، اما ترسيم يك انديشه يا تصور، يا گذران سه روز بنظر دشوار مي نمود.
از اين جهت بود كه سرخ پوستان نشانه اي را كه براي خورشيد داشتند با نشانه آسمان يكي كردند تا، بدين ترتيب بر مدتي كه خورشيد قوس آسمان را مي پيمايد (مفهوم نگاري) دلالت كند؛ يعني مدت يك روز، آن گاه سه عدد از اين علامت مركب كه پهلوي هم قرار گيرد، مفيد معني سه روز خواهد بود.
البته آن شاه ماهيگيران مي خواست مردم بدانند كه او رهبر بي چون و چراي قوم خو بود و توانست آنان را به ساحل سلامت سوق دهد، او به صورت پرنده اي كه بر زورق اول نقش شده نمودار گرديد و نقش سنگ پشت، كه نزد سرخ پوستان امريكايي علامت زمين است ، نشان مي دهد كه سالم به خشكي پياده شدند.
تصوير داستان شاه ماهيگيران

اين نوع نوشتن، نوشتن ساده و مصور است كه در آن تصويرها و علامتها با هم تركيب مي شود و اشياء و نام افراد و تصورات ساده از قبيل روز، به خشكي پياده شدن و … را بيان مي كند.

بيشتر اقوام ابتدايي از اين مرحله قراتر نرفتند اما در انواع جديد نوشتن، گو اينكه با نوشتن مصور آغاز يافت، براي نماياندن شكل اشياء، ديگر از تصوير ياري نگرفتند.

بلكه به جاي آن از نشانه هاي قراردادي استفاده كردند و به كمك اين نشانه ها، كلمات با اصوات را، كه از آنها كلمه ساخته مي شود، نمايش مي دادند (صورتنگاشت).
چيني ها و ژاپني ها يك نوع نوشتن ابداع كرده بودند كه بسيار پيچيده بود در اين طرز نوشتن، هر كلمه با يك علامت يا با اتحاد چند علامت بسيط، نمايش داده مي شود با اين طرز نوشتن هر چيز را مي توان بيان كرد.
اما فرا گرفتن آن خيلي دشوار است يا به نظر ما چنين مي آيد، زير مجبوريم تعداد بسيار زيادي علامت حفظ كنيم. تعداد اين علامات تقريبا معادل تعداد كلماتي است كه در اين زبان مي توان بيان كرد.
نوشتن غربيها كه به هيچ وجه با نوشتن چيني ها و ژاپني ها شباهت ندارد، به كمك الفبايي مركب از بيست و شش جرف با علامت انجام مي گيرد و اين علامات ترجمان كلمات نيست بلكه نمايشگر اصوات اصلي است كه با به كار بردن آن اصوات كلمات را تلفظ مي كنيم.
الفباي لاتين از رومي ها و الفباي رومي از يوناني ها گرفته شد. اينكه يوناني ها اين الفبا را از كجا ياد گرفتند، به طور يقين نمي دانيم اما احتمال دارد از فنيقي ها گرفته و فنيقي ها هم به نوبه خود آن را از مصري ها قرض كرده اند.
اگر الفباي ما ريشه مصري داشته باشد قطعا مثل الفباي چيني و ژاپني، ابتدا شكل مصور داشته، اما پيشرفت و تكميل آن از طريق ديگري انجام يافته و راه جداگانه اي پيموده است. زيرا اين علامتها شكل اشيا را نشان نمي داد بلكه صوتهاي هجايي هر كلمه را كه تلفظ مي شد، نمايان مي ساخت.
اما چون اصوات هجايي، فوق العاده زياد است در اين طرز نوشتن هم ناچار علامتهاي بسيار زيادي وجود داشت كه بايد همه را به خاطر سپرد.
با اين اوصاف به مرور زمان، تعدادي علامت جداگانه ابداع شد كه كار آنها نماياندن صوتهاي هجايي

مقاله در مورد خوشنويسي


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۲۶:۰۸ ] [ مينا ]

فعاليت هاي انجام شده:

-قالب بندي ستون -EW4P (شمالي) ‌}امروز: ۲^m 15 و كل: ۲^m 9202{

-خاك ريزي روي كوله جنوبي

-كندن چاه جهت تغيير محل دكل برق فشار قوي (در حال اجرا)

-كندن كانال جهت عبور لوله چاه پادگان

-خم و برش آرماتورهاي ستون ها (در حال اجرا)

 

يكشنبه۸۳/۴/۲۸

 

فعاليت هاي انجام شده:

 

-بتن ريزي ستون -EW4P (شمالي) ‌}امروز: ۳^m 6 و كل: ۳^m 8110‍{

-خم و برش آرماتورهاي ستون ها (در حال اجرا)

-كندن چاه جهت تغيير محل دكل برق فشار قوي (در حال اجرا)

 

دوشنبه۸۳/۴/۲۹

 

فعاليت هاي انجام شده:

 

-آرماتوربندي ستون -EE4P (شمالي) ‌}امروز: t 2 و كل: t 769‍{

-قالب بندي ستون -EE4P (شمالي) ‌}امروز: ۲^m 20 و كل: ۲^m 9222‍{

-خاك ريزي روي كوله جنوبي

-بازكردن قسمتي از قالب هاي ديواره كوله جنوبي

-كندن چاه جهت تغيير محل دكل برق فشار قوي (در حال اجرا)

-كندن كانال جهت عبور لوله چاه پادگان

-جابجايي كابل برق ۲۰ كيلو ولت در قسمت شمالي

 

 

 

سه شنبه۸۳/۴/۳۰

 

فعاليت هاي انجام شده:

 

-قالب بندي ستون -EE4P (شمالي) ‌}امروز: ۲^m 20 و كل: ۲^m 9242‍{

-خاك ريزي روي كوله جنوبي

-كندن چاه جهت تغيير محل دكل برق فشار قوي (در حال اجرا)

-كندن كانال جهت عبور لوله چاه پادگان

-خم و برش آرماتورهاي ستون ها (در حال اجرا)

 

 

جهارشنبه۸۳/۴/۳۱

 

فعاليت هاي انجام شده:

 

-آرماتور بندي ستون -EE4P (شمالي) ‌}امروز: t 2 و كل: t 771‍{

-بتن ريزي ستون -EE4P (شمالي) }امروز: ۳^m 18 و كل: ۳^m 8128‍{

-خاك ريزي روي كوله جنوبي

– كندن چاه جهت تغيير محل دكل برق فشار قوي (در حال اجرا)

-خم و برش آرماتورهاي پايه هاي -E1P (در حال اجرا)

 

پنج شنبه۸۳/۵/۱

 

فعاليت هاي انجام شده:

 

-آرماتوربندي ديوار كوله مياني E-1A ‌}امروز: t 2.5 و كل: t 773.5‍{

-خم و برش آرماتورهاي ستون هاي -E1P (در حال اجرا)

-نقشه برداري جهت تعيين محل قرارگيري ستون هاي جنوبي با كمك دستگاه نظارت

-آماده سازي و مشخص كردن اجرايي محل آرماتوربندي ستون هاي جنوبي (با بستن ريسمان كار) براي عمليات آرماتوربندي

-بيرون كشيدن لوله و موتور چاه پادگان توسط جرثقيل و برش دادن آنها

-خاك ريزي روي كوله جنوبي

 

جمعه۸۳/۵/۲

 

فعاليت هاي انجام شده:

 

-آرماتوربندي ستون هاي -E1P ‌}امروز: t 2 و كل: t 775.5‍{

-قالب بندي ادامه ستون هاي -EE4P

شنبه۸۳/۵/۳

 

فعاليت هاي انجام شده:

 

-قالب بندي فونداسيون -E1P (جنوبي) ‌}امروز: ۲^m 133 و كل: ۲^m 9375‍{

-قالب بندي ادامه ستون هاي -EE4P ‌(شمالي) }امروز: ۲^m 15 و كل: ۲^m 9390‍{

-بتن ريزي فونداسيون -E1P (جنوبي) }امروز: ۳^m 120 و كل: ۳^m 8248‍{

-كندن چاه جهت تغيير محل دكل هاي برق فشار قوي (در حال اجرا)

-آرماتوربندي كوله جنوبي

يكشنبه۸۳/۵/۴

فعاليت هاي انجام شده:

-بتن ريزي فونداسيون -E1P (جنوبي) }امروز: ۳^m 80 و كل: ۳^m 8328‍{

-بتن ريزي ستون -EE4P (شمالي) }امروز: ۳^m 6 و كل: ۳^m 8334‍{

-بتن ريزي تكميلي ديوارها در رمپ ا }امروز: ۳^m 5 و كل: ۳^m 8339‍{

-آرماتوربندي ستون هاي –WW3P (مياني-شمالي) ‌}امروز: t 2 و كل: t 777.5‍{

دوشنبه۸۳/۵/۵

 

فعاليت هاي انجام شده:

 

-آرماتوربندي ستون هاي –WW3P (مياني-شمالي) ‌}امروز: t 2 و كل: t 779.5‍{

-خم و برش آرماتورهاي ستون هاي ۳P (در حال اجرا)

-خاك ريزي روي كوله جنوبي

-كندن چاه جهت انتقال دكل هاي برق فشار قوي (در حال اجرا)

گزارش كار روزانه قطار شهري


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۲۲:۳۲ ] [ مينا ]

كاشيكاري يكي از روشهاي دلپذير تزئين معماري در تمام سرزمينهاي اسلامي است. تحول و توسعه كاشي ها از عناصر خارجي كوچك رنگي در نماهاي آجري آغاز و به پوشش كامل بنا در آثار تاريخي قرون هشتم و نهم هجري انجاميد. در سرزمينهاي غرب جهان اسلام كه بناها اساسا سنگي بود، كاشي هاي درخشان رنگارنگ بر روي ديوارهاي سنگي خاكستري ساختمانهاي قرن دهم و يازدهم تركيه، تأثيري كاملا متفاوت اما همگون و پر احساس ايجاد مي كردند.

جز مهم كاشي، لعاب است. لعاب سطحي شيشه مانند است كه دو عملكرد دارد: تزييني و كاربردي. كاشي هاي لعاب دار نه تنها باعث غناي سطح معماري مزين به كاشي مي شوند بلكه به عنوان عايق ديوارهاي ساختمان در برابر رطوبت و آب، عمل مي كنند.

تا دو قرن پس از ظهور اسلام در منطقه بين النهرين شاهدي بر رواج صنعت كاشيكاري نداريم و تنها در اين زمان يعني اواسط قرن سوم هجري، هنر كاشيكاري احيا شده و رونقي مجدد يافت. در حفاري هاي شهر سامرا، پايتخت عباسيان، بين سالهاي ۸۳۶ تا ۸۸۳ ميلادي بخشي از يك كاشي چهارگوش چندرنگ لعابدار كه طرحي از يك پرنده را در بر داشته به دست آمده است. از جمله كاشي هايي كه توسط سفالگران شهر سامرا توليد و به كشور تونس صادر مي شد، مي توان به تعداد صد و پنجاه كاشي چهارگوش چند رنگ و لعابدار اشاره كرد كه هنوز در اطراف بالاترين قسمت محراب مسجد جامع قيروان قابل مشاهده اند. احتمالا بغداد، بصره و كوفه مراكز توليد محصولات سفالي در دوران عباسي بوده اند. صنعت سفالگري عراق در دهه پاياني قرن سوم هجري رو به افول گذاشت و تقليد از توليدات وابسته به پايتخت در بخش هاي زيادي از امپراتوري اسلامي مانند راقه در سوريه شمالي و نيشابور در شرق ايران ادامه يافت. در همين دوران، يك مركز مهم ساخت كاشي هاي لعابي در زمان خلفاي فاطمي در فسطاط مصر تأسيس گرديد.

نخستين نشانه هاي كاشيكاري بر سطوح معماري، به حدود سال ۴۵۰ ه.ق باز مي گردد كه نمونه اي از آن بر مناره مسجد جامع دمشق به چشم مي خورد. سطح اين مناره با تزئينات هندسي و استفاده از تكنيك آجركاري پوشش يافته، ولي محدوده كتيبه اي آن با استفاده از كاشيهاي فيروزه اي لعابدار تزئين گرديده است.

شبستان گنبد دار مسجد جامع قزوين( ۵۰۹ ه.ق) شامل حاشيه اي تزئيني از كاشيهاي فيروزه اي رنگ كوچك مي باشد و از نخستين موارد شناخته شده اي است كه استفاده از كاشي در تزئينات داخلي بنا را در ايران اسلامي به نمايش مي گذارد. در قرن ششم هجري، كاشيهايي يا لعابهاي فيروزه اي و لاجوردي با محبوبيتي روزافزون رو به رو گرديده و به صورت گسترده در كنار آجرهاي بدون لعاب به كار گرفته شدند.

تا اوايل قرن هفتم هجري، ماده مورد استفاده براي ساخت كاشي ها گل بود اما در قرن ششم هجري، يك ماده دست ساز كه به عنوان خمير سنگ يا خمير چيني مشهور است، معمول گرديد و در مصر و سوريه و ايران مورد استفاده قرار گرفت.

در دوره حكومت سلجوقيان و در دوره اي پيش از آغاز قرن هفتم هجري، توليد كاشي توسعه خيره كننده اي يافت. مركز اصلي توليد، شهر كاشان بود. تعداد بسيار زيادي از گونه هاي مختلف كاشي چه از نظر فرم و چه از نظر تكنيك ساخت، در اين شهر توليد مي شد. اشكالي همچون ستاره هاي هشت گوش و شش گوش، چليپا وشش ضلعي براي شكيل نمودن ازاره هاي درون ساختمانها با يكديگر تركيب مي شدند. از كاشيهاي لوحه مانند در فرمهاي مربع يا مستطيل شكل و به صورت حاشيه و كتيبه در قسمت بالايي قاب ازاره ها استفاده مي شد. قالبريزي برخي از كاشي ها به صورت برجسته انجام مي شد در حالي كه برخي ديگر مسطح بوده و تنها با رنگ تزئين مي شدند. در اين دوران از سه تكنيك لعاب تك رنگ، رنگ آميزي مينائي بر روي لعاب و رنگ آميزي زرين فام بر روي لعاب استفاده مي شد.

تحقيق در مورد كاشي كاري

 


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۲۱:۳۸ ] [ مينا ]

پيشگفتار

سده هاي خاكي وپاره سنگي نسبت به سايرانواع سدها انواع سدها(سدهاي بتني) در برابرزلزله بيشتر مستعد تخريب مي باشند .

باوجود اين ، بررسي دقيق پايداري سدهاي خاكي در برابر زلزله از پيچيده ترين مسائل در حوزه سازهاي خاكي است علت اين پيچيدگي وعدم قطعيت درنتيجه گيري در حال حاضر اين است كه مجموعه ي معلومات وروابط بين آنها درتحليل اين مسأله بسيار متفاوت ومتنوع است .

تنوع خواص بدنه سدهاي خاكي مخصوصا رفتار ديناميكي آنها ، گوناگوني جنس وضخامت وشرايط ديگر شالوده ي آنها ( كه هركدام در انتقال ،تضعيف وياتقويت امواج لرزه اي نقش اساسي دارند) ،وتفاوتهاي اصولي ويژگيهاي موثر زلزله ها مانند فاصله مركز زلزله تا سد، شدن وطول امواج وميزان استهلاك همه عواملي هستند كه هركدام از آنها مي تواند در واكنش ديناميكي سد نقش مهمي را داشته باشد.

از اينرو بايد انتظار داشت كه در يك تحليل دقيق رياضي كه مبتني ومبناي قضاوت و اطمينان طراح قرار ميگيرد ويژگيهاي متنوعي كاملا مشخص وشناخته شده باشد و ارتباط اين ويژگيها با پايداري براساس يك تحليل رياضي استوار باشد ، در غير اين صورت درجه اعتبار آن تحليل يا ميزان ابهام وتقريب آن مشخص نخواهد بود.

سير پيشرفت شناخت وچگونگي تاثير زلزله بر سد خاكي ؛

هرچند موضوع آسيب پذيري سدخاكي در برابرزلزله از زمانهاي قبل توجه مورد توجه بوده است، ولي چون اصولا تعداد اندكي از سدهاي بزرگ در اثر زلزله آسيب ديده اند (مثل سد شيفليد sheffield در سانتاباربارا Sonta Bara در زلزله سال ۱۹۵۰ ونيز تخريب خاكريزي به ارتفاع ۵ متر در آنكوريج در زلزله سال ۱۹۶۴ آلاسكا از اينرو نسبت به ماهيت تاثير زلزله بر پايداري سدهاي خاكي به طورجدي و قطعي برخورد نمي شد .با وجود اين وباتوجه به اينكه برخي از سدهاي خاكي و برخي ازخاكريزها در اثر وقوع زلزله آسيب ديدند يا فرو ريختند از اواخر دهه ي ۱۹۵۰ به بعد در ايالت متحده توجه بيشتري به موضوع پايداري سدهاي خاكي در برابر زلزله معطوف گرديد وبه تدريج روش هاي بررسي اين مساله گسترش يافت.

بسياري ازمهندسين براين عقيده اند كه سدهاي خاكي در برابر زلزله اصولا پايدارند وبه عنوان مثال ، از سدهاي زيرياد مي كردند :۱-سد Crystal Springs نزديك سانفرانسيسكو، روي گس سان اندر ياس( SanAndreas) كه در زلزله ۱۹۰۶ سانفرانسيسكو به اندازه ي ۵/۱ متر در اثر حركت لغزشي گسل جابجايي داشته ولي تخريب نشده است.

۲- سدهاي ديگري كه در كاليفرنيا ونقاط ديگر، از اوايل قرن حاضر دستخوش زلزله شده اند ولي تخريب نشده اند .

۳-سد Hebgen كه در ۲۱۰ متري گسل اصلي قرار دارد در زلزله ۱۹۵۷ موسوم به زلزله Hebgen Lake به اندازه ي ۵/۶ متر جابه جا شده ولي تخريب نشده كه مقطع آن در شكل (۱) ديده مي شود.

پاسخ سيد (seed) يكي از محققين اين رشته است به اين گروه از مهندسين به شرح زير است :

۱-سد كريستال اسپرينگ در زمان زلزله به صورت يك گذرگاه خشك در ميان دودرياچه آب با تراز سطح آب مساوي در طرفين قرار داشته است و معلوم نيست كه تاثير زلزله برآن چگونه بوده است.

۲- بين تكان شديد حاصل از زلزله ممكن است تفاوت زيادي وجود داشته باشد ؛ مثلا در زلزله Arvin-tehachapj ي كاليفرنيا در سال ۱۹۵۲ ، تعداد زيادي از سدهاي اين منطقه تحت تاثير زلزله قرار گرفته اند، اما چون از گسل اصلي

مقاله در مورد سد

 


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۲۱:۱۶ ] [ مينا ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ]
.: Weblog Themes By azadblog :.

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است

خرید فالوور و لایک

سامانه تبادل بازدید

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد  / ربات افزایش فالوور عضوگرام