انواع مقاله جديد

انواع مقاله جديد
دانلود مقاله تحقيق دانشگاهي
نويسندگان
پيوندهاي روزانه
لينكي ثبت نشده است

توجه:كابل به عنوان بخشي از سيستم ارتباطي با وظيفه انتقال پيام‌ها و اطلاعات از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. بخش اعظم هزينه‌هاي مخابراتي به تامين كابل و نصب و تهيه ملزومات و نگهداري آن اختصاص دارد و بديهي است شناخت كابل و استفاده صحيح از آن مي‌تواند در كاهش هزينه‌هاي مخابراتي نقش عمده‌اي داشته باشد.

در اين جزوه انواع كابل‌هاي مخابراتي (با تاكيد بر كابل‌هاي مورد استفاده در شركت مخابرات ايران) و چگونگي آرايش هادي‌ها و نحوه يافتن زوج‌ها در كابل مورد بحث و بررسي قرا رخواهد گرفت.

همزمان با به‌كارگيري تلفن به عنوان وسيله‌اي مطمئن براي انتقال پيام‌ها، مساله ارتباط مشترك با مرز تلفن مطرح شد. در ابتدا با توجه به محدوديت مشتركين و با توجه به محدود بودن مرز خدماتي مراكز تلفن از زوج سيم براي ارتباط مشتركين با مركز استفاده مي‌شد. اين زوج‌ها بر روي پايه‌هاي چوبي نصب مي‌شد. آسيب‌پذيري اين سيم‌ها در مقابل عوامل جوي نظير باد، طوفان و باران از يك سو و برهم‌زدن زيبايي شهرها از سوي ديگر موجب محدوديت استفاده از زوج سيم مي‌شد. علاوه بر اينها با توسعه مراكز تلفني و با گسترش شهرها و محدوده خدماتي مراكز تلفني زوج سيم به عنوان وسيله ارتباطي مشترك با مركز، ديگر نمي‌توانست پاسخگويي نيازها باشد و ضرورت استفاده از كابل تلفني بيشتر احساس مي‌شد.

اولين كابل تلفني كه ساخته شد، كابل خاكي بود كه براي جلوگيري از نفوذ رطوبت، هادي‌هاي آن توسط ابريشم آغشته به روغن محافظت مي‌شد. پس از مدتي كابل سربي ساخته شد كه هادي‌هاي آن به وسيله نوارهاي نازك كاغذ از يكديگر جدا مي‌شدند.

نكته :پس از جنگ جهاني دوم و با توجه به استفاده گسترده از سرب در صنايع نظامي و با پيشرفتي كه در صنايع پتروشيمي نصيب بشر شد، مواد پلاستيكي به عنوان پوششي براي سيم‌ها و پوششي براي كابل مورد توجه و استفاده قرار گرفت. به طوري كه امروزه بخش عمده كابل‌هاي مورد استفاده در شبكه‌هاي مخابراتي كابل‌هاي پلاستيكي است.

صنايع كابل‌سازي نيز همگام با پيشرفت تكنولوژي مخابراتي پيشرفت داشته و امروزه استفاده از كابل‌هاي كواكسيال و فيبر نوري، استفاده از سيستم‌هاي پرظرفيت مخابراتي را ميسر ساخته است.

سيستم عمدۀ كابل در هزينه‌هاي مخابراتي و نقش مهم آن در ارسال پيام‌ها و اطلاعات ضرورت توجه دقيق به طراحي و ساخت كامل را به خوبي توجيه مي‌كند.

اولين مساله در به كار گيري كابل به عنوان وسيله انتقال، ميزان افت رامدۀ ولتاژ ارسالي است كه به مقدار مقاومت زوج كابل بستگي دارد. براي جلوگيري از افت زياد، دو عامل جنس سيم و سطح مقطع آن از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. نقره با ضريب مقاومت مخصوص و پس از آن مس با ضريب مقاومت مخصوص مي‌توانند به عنوان هادي داخل كابل مورد استفاده قرار گيرند كه به علت گراني نقره، از مس به عنوان هادي در كابل استفاده مي‌شود. سطح مقطع يا قطر سيم مورد استفاده در كابل عاملي است كه در طراحي شبكه كابل بيشتر مورد توجه قرار مي‌گيرد و تا حدي كه به كيفيت انتقال لطمه‌اي نزند به منظور كاهش هزينه‌ها كوچك انتخاب مي‌شود. به عبارت ديگر، براي استفاده از كابل در فواصل نزديك از قطرهاي كمتر هادي و براي فواصل دور از سيم‌هاي قطور استفاده مي‌شود.

در كابل‌هاي تلفني معمولا از سيم‌هاي مس با قطرهاي ۳۲/۰ – ۴۰/۰ – ۵۰/۰ – ۶۰/۰ – ۷/۰ – ۸/۰ و ۹/۰ ميليمتر استفاده مي‌شود. در حال حاضر در شبكه‌هاي شهرهاي ايران از قطرهاي ۴/۰ – ۶/۰ – ۸/۰ و ۹/۰ ميليمتر بيشتر استفاده مي‌شود. در شبكه هوايي نيز بيشتر از قطرهاي ۶/۰ و ۸/۰ ميليمتر استفاده مي‌شود.

در كابل‌هاي فركانس بالا، كارير (هوت فركانس) معمولا سيم‌هاي مس با قطر ۲/۱ ميليمتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در خطوط بين‌شهري سيم‌هاي مسي مغز فولادي تا قطر ۳ ميليمتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

در كارخانجات كابل‌سازي، مفتول‌هاي مسي با قطر يا اينچ به صورت مرحله‌اي از ماشين‌هاي كشش عبور كرده و در هر مرحله تحت تاثير نيروي كششي وارد بر آن قطر سيم كوچك شده تا به قطر مورد استفاده در كابل برسد. در اين مرحله سيم كاملا سخت مي‌شود كه براي استفاده در كابل مناسب نيست. براي نرم كردن سيم، آن را حرارت داده و كاملا نرم مي‌كنند.

همان طور كه ذكر شد در كابل‌هاي تلفني از سيم مسي با قطرهاي مشخص استفاده مي‌شود كه علاوه بر واحد ميليمتر براي مشخص كردن قطر سيم، واحد AWG نيز در سيستم آمريكايي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. جدول زير مقادير متداول اين واحد و مقادير معادل آن را بر حسب ميليمتر نشان مي‌دهد.

قطر سيم بر حسب ميليمتر قطر سيم AWG

۹۱/۰ ۱۹

۶۴/۰ ۲۲

۵۱/۰ ۲۴

۴۱/۰ ۲۶

۳۲/۰ ۲۸

عوامل ديگري نظير همشنوايي (تداخل يا كراستاك) و نويز نقش مهمي در طراحي و ساخت كابل دارد. منظور از تداخل، انتقال انرژي از يك زوج به زوج ديگر مي‌باشد. به منظور كاهش تداخل مكالمه، هادي‌هاي كابل با روش‌هاي مخصوص به هم تابيده مي‌شوند

مقاله در مورد كابل ها


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۱۳:۴۷ ] [ مينا ]

فصل اول : ويندوز XP

 • معرفي ويندوز XP و ويژگي هاي آن

نكته: ويندوز يكي از محبوب ترين سيستمهاي عامل موجود در دنياي كامپيوتر است. علت اين محبوبيت رابط گرافيكي كاربر (GUII) اين سيستم عامل مي باشد . ويندوز به كاربران اين امكان را ميدهد تا فرامين را از طريق كليك كردن روي آيكون ها اجرا نمايد و با برنامه هاي دلخواه خود را داخل پنجره ها كار و تبادل اطلاعات نمايند .

ويندوز طوري طراحي شده است كه سيستم عامل براي شما كار ميكند نه شما براي سيستم عامل.

توجه:در ويندوز يكسري توابع مستقيم روي Desktop و PC هاي قابل حمل قرار داده شده است كه استفاده از سيستم را سريعتر، آسانتر و مطمئن تر كرده است .

 • نحوه شروع و پايان كار ويندوز

چنانچه ويندوز قبلاً روي سيستم شما نصب شده است براي بالا آوردن و شروع كار ويندوز در صورت داشتن Pasword مراحل زير را طي كنيد :

۱- كامپيوتر خود را روشن كنيد و منتظر بمانيد تا ويندوز اجرا شود و كادر پرسشي «اسم رمز» ظاهر شود.

۲- با وارد كردن صحيح اسم رمز وارد محيط ويندوز ميشويد .

۳- ويندوزمحيط كار را همرته با آيكون ها ، نوار كار و منوي شروع نشان مي دهد (شكل۱-۱)

براي خروج از ويندوز و خاموش كردن كامپيوتر خود مراحل زير را طي كنيد :

 • روي كليد start از نوار اصلي صفحه ويندوز كليك كرده و گزينه Turn off computer را انتخاب كنيد .
 • روي گزينه Turn off كليك كنيد تا كامپيوتر خاموش شود .

گزينه هاي ديگري نيز در پنجره Turn off وجود دارد:

گزينه Standby : براي اينكه سيستم را به حالت انتظار ببريم . اين گزينه براي صرفه جويي در مصرف برق بوده و به محض زدن يك كليد صفحه كليد يا حركت ماوس دوباره سيستم شروع به كار ميكند .

گزينه Restart : براي شروع مجدد كامپيوتر بدون پايين آوردن كامل آن است .(شكل۲-۱(

۳-۱ آشنايي با محيط كار و مفاهيم اوليه ويندوز

همانطور كه در شكل ۱-۱ مشاهده مي كنيد قسمت هاي مهم اين صفحه عبارتند از :

 • دكمه start : در اين صفحه در گوشه سمت چپ پايين دكمه شروع براي فعال كردن منوي start به منظور اجراي برنامه ها، تغيير تنظيمات سيستم ، جستجو در اينترنت و يافتن فايلها ، بروزرساني سيستم و دستيابي به اطلاعات راهنما استفاده ميشود.
 • نوار وظيفه ( Taskbar ) :اين قسمت نواري است كه در قسمت پايين صفحه قرار داشته كه از آن براي سازمان دهي برنامه ها و فايلها و همچنين نگه داري عنوان تمام پنجره هاي فعال استفاده ميشود . در سمت راست اين نوار اطلاعات مربوط به ساعت ، تاريخ ، ولوم صدا و … نمايش داده شده است .
 • Desktop : ناحيه كار اصلي در ويندوز است .
 • آيكون : آيكون ها در واقع معرف فايل ها ، پوشه ها ، برنامه ها و ساير موضوعاتي هستند كه با آنها سرو كار داريم. بعضي از اين آيكونها ، آيكونهاي استاندارد ويندوز هستند مثل my computer و بعضي هم به محض نصب نرم افزارهاي مختلف ايجاد ميشوند .

علاوه بر موارد فوق كه در صفحه اصلي ويندوز موجود ميباشد مي توان به مفاهيم و كلمات كليدي ويندوز هم اشاره كرد :

 • كليك كردن : فشردن كليد سمت چپ ماوس را گويند .
 • دابل كليك : به فشردن كليد سمت چپ ماوس دو بار متوالي گويند .
 • كشيدن و رها كردن Drag and Drop) ) : فشردن كليد سمت چپ ماوس روي يك موضوع و نگه داشتن آن ) (Drag و جابجايي ماوس به محل جديد (Drop) گويند.
 • پوشه (Folder) در ويندوز براي سازمان دهي فايل ها از پوشه استفاده مي شود.
 • ميانبر (Shortcut) : براي دسترسي و اجراي آسان برنامه ها ميتوان از يك ميانبر استفاده كرد .
  • توانايي كار با اجزاي پنجره ها :

اساسي ترين خاصيت سيستم عامل ويندوز كار كردن با پنجره ها مي باشد . شكل (۳-۱) يك نمونه پنجره و اجزاي مهم آن نمايش داده ميشود :

 • حداقل رساني يك پنجره (Minimize) : يك دكمه در گوشه سمت راست بالاي پنجره بوده كه در صورت كليك كردن روي آن پنجره از روي صفحه نمايش نا پديد ميشود ولي برنامه به اجراي خود ادامه خواهد داد . در صورتي كه روي دكمه اي كه با نام پنجره روي نوار وظيفه ويندوز مشخص شده كليك كنيم پنجره دوباره به وضعيت قبلي بر مي گردد .
 • حد اكثر رساني يك پنجره (Maximize) : يك دكمه در گوشه سمت راست بالاي پنجره بوده كه در صورت كليك كردن روي آن پنجره به اندازه كل صفحه نمايش بزرگ مي كند.

مقاله مباني استفاده از كامپيوتر


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۱۲:۳۷ ] [ مينا ]
كنترل داخلي در سيستم هاي كامپيوتري
 
نكته :مبحث كنترل هاي داخلي در فصل پنجم، تفكيك وظايف بين كاركنان نجري سيستم دستي حسابداري را مورد بررسي قرار داده است. در چنين سيستمي، هيچ كارمندي مسئوليت كامل يك معامله را بر عهده ندارد، و كار هر فرد توسط فرد ديگري كه يك جنبه ديگر از همان معاملا را انجام مي دهد، كنترل مي شود. تفكيك وظايف، از صحت مدارك و گزارشها اطمينان مي دهد و منافع شركت را در برابر تقلب و بي دقتي حفظ مي كند.
 
با كامپيوتري شدن سيستم شركت، اجراي كارهايي كه قبلاً بين افراد بسياري تقسيم مي شد به كامپيوتر واگذار مي شود، از آنجا كه كامپيوتر مي تواند بسياري از جنبه هاي مرتبط به هم معاملات را به سادگي انجام دهد، تلفيق عمليات و ادغام وظايف را نيز بايد از آن انتظار داشت. براي مثال، كامپيوتر هنگام تهيه ليست حقوق و دستمزد مي تواند با يك بار استفاده از پرونده اصلي، انواع وظايف مرتبط را انجام دهد. از جمله اين وظايف، نگهداري پرونده هاي پرسنلي، شامل اطلاعاتي درباره رتبه كاركنان، نرخ حقوق و دستمزد، بيمه و ساير موارد مشابه، بخشي از وظايف تعيين ساعت كاركرد، تسهيم هزينه حقوق و دستمزد، و تهيه فيش و چك پرداخت حقوق و دستمزد است.
 
توجه :باوجود ادغام وظايف متعدد در سيست كامپيوتري، به هيچ وجه از اهميت كنترل هاي داخلي كاسته نشده است. عوامل اساسي مربوط به كنترل هاي داخلي رضايت بخش در سازمان هاي بزرگ، در مورد سيستم هاي كامپيوتري نيز مصداق دارد. با وجود تغيير در سازمان عمليات، باز هم تفكيك وظايف و تعيين صريح مسئوليت ها از عوامل اصلي و پا برجا كنترل هاي داخلي محسوب مي شود. به هر حال، اين مفاهيم سنتي كنترل، با كنترل هاي برنامه اي و سخت افزاري كامپيوترها، كاملتر شده است.
 
در نشريات حسابرسي، كنترل هاي داخلي مربوط به سيستم هاي كامپيوتري اغلب به كنترل هاي عمومي يا كنترل هاي كاربردي طبقه بندي شده است. كنترل هاي عمومي به تمام موارد كاربرد كامپيوتر مربوط مي شود و شامل مواردي مانند: الف) سازمان مركز كامپيوتر، ب) روش هاي ايجاد، مستندسازي، آزمايش و تصويب سيستم اوليه و هر گونه تغييرات بعدي آن، پ) كنترل هاي تعبيه شده در سخت افزار (كنترل دستگاه هاي كامپيوتر) و ت) ايمني پرونده ها و دستگاه هاست. از طرف ديگر، كنترل هاي كاربردي به سيستم هاي كاربردي حسابداري خاصي مانند سيستم حقوق و دستمزد كامپيوتري مربوط مي گردد. كنترل هاي كاربردي شامل ضوابطي براي مطمئن شدن از قابليت اطمينان اطلاعات ورودي، كنترل هاي پردازش و كنترل هاي گزارش هاي خروجي است.
 
كنترل هاي سازماني در يك مركز كامپيوتر
 
به دليل توان كامپيوتر در پردازش كارآمد اطلاعات، معمولا بسياري از وظايف پردازش اطلاعات به مركز كامپيوتر واگذار مي شود. ادغام وظايف مختلف پردازش در سيستم هاي دستي يا مكانيكي ممكن است از نظر دستيابي به كنترل هاي داخلي قوي، ناسازگار تلقي شود، براي مثال ثبت پرداخت هاي نقدي با مسئوليت تهيه صورت مغايرت بانكي، ناسازگار است. چون از يكي از اين كارها براي كنترل كار ديگر استفاده مي شود، تفويض هر دو كار به يك كارمند او را درموقعيت قرار مي دهد كه بتواند اشتباهات خود را پنهان سازد. اما اگر براي كامپيوتر به درستي برنامه سازي شود، كامپيوتر هيچ تمايل يا انگيزه اي براي پنهان كردن اشتباهات خود ندارد. بنابراين، آنچه كه به ظاهر ادغام وظايف ناسازگار تلقي مي شود، مي تواند بدون تضعيف كنترل هاي داخلي، در وظايف مركز كامپيوتر ادغام گردد.
 
هنگامي كه وظايف به ظاهر ناسازگار در مركز كامپيوتر ادغام مي شود، وجود كنترل هاي جبراني براي پيشگيري از دخالت عوامل انساني در پردازش كامپيوتري ضروري است. فردي كه امكان ايجاد تغييرات غير مجاز در برنامه هاي كامپيوتر يا پرونده هاي اطلاعات را دارد در موقعيت است كه مي تواند از تمركز پردازش اطلاعات در مركز كامپيوتر سوء استفاده كند. براي مثال، برنامه كامپيوتر مربوط به پردازش حسابهاي پرداختني مي تواند به گونه اي طراحي شود كه صورتحساب فروشندگان تنها در صورتي براي پرداخت مورد تاييد قرار گيرد كه سفارش خريد و رسيد انبار، ضميمه صورتحساب شده باشد. كارمندي كه بتواند تغييرات غير مجازي در برنامه مزبور به عمل آورد، مي تواند پرداخت هاي بدون اتكا بر اسناد و مدارك كافي به فروشندگان مورد نظرش را سبب شود.
 
برنامه ها و پرونده هاي اطلاعات كامپيوتري نمي تواند بدون استفاده از كامپيوتر تغيير يابد. اما، برنامه ها و اطلاعات مزبور مي تواند با استفاده از تجهيزات كامپيوتر تغيير داده شود بدون آن كه شواهد قابل رويتي از تغييرات باقي بماند. بنابراين، طرح سازماني مركز كامپيوتر بايد مانع از دسترسي غير مجاز كاركنان مركز به كامپيوتر، برنامه ها و پرونده هاي اطلاعات گردد. اين كار از طريق تعيين دقيق و روشن حدود اختيارات و مسئوليت ها، تفكيك وظايف و تعيين دقيق وظايف هر يك از كاركنان مركز كامپيوتر انجام مي شود. ساختار سازماني يك مركز كامپيوتر كه كاركنان كافي داشته باشد، مستلزم تفكيك مسئوليت هاي زير است:
 
مديريت مركز كامپيوتر براي سرپرستي مركز كامپيوتر مديري بايد گمارده شود. اين مدير بايد زير نظر مسئول صدور مجوز پردازش كامپيوتري، مثلا معاون پردازش اطلاعات يا سيستم هاي اطلاعاتي باشد. در مواردي كه مركز كامپيوتر بخشي از دايره حسابداري است، مدير مالي نبايد مستقيماً در عمليات كامپيوتر نقشي داشته باشد.
 
طراحي سيستم ها تحليل گران سيستم، مسئول طراحي سيستم هاي كامپيوتري هستند. آنان پس از در نظر گرفتن هدف هاي كاري و نيازهاي كامپيوتري قسمت هاي مختلف استفاده كننده از خدمات كامپيوتري (گروه هاي استفاده كننده)، هدف هاي سيستم و روش هاي رسيدن به اين هدف ها را تعيين مي كنند. آن ها مشخصات سيستم كاربردي كامپيوتري را با استفاه از نمودگرها و دستورالعملهاي تفصيلي تدوين مي كنند.
 
در اين فصل سعي شده است به مهمترين آثار كامپيوتر بر كار حسابرسي توجه شود، اما آموزش كامل مهارت هاي فني كامپيوتري، مورد نظر نبوده است. حسابرسان مستقل پي برده اند كه آشنايي بيشتر با كامپيوتر، از جمله مهارت هاي فني آن، مانند برنامه نويسي، در حرفه حسابداري ارزش روافزوني مي يابد.
 

 


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۱۱:۴۶ ] [ مينا ]

توجه :چاپگر از متداولترين دستگاههاي خروجي در كامپيوتر است كه از آن بمنظور چاپ اطلاعات استفاده مي شود . كاربران كامپيوتر صرفنظر از نوع استفاده ، ممكن است در مقاطع زماني خاصي نيازمند استفاده از چاپگر باشند. چاپگرها داراي انواع متفاوتي مي باشند. چاپگرهاي جوهر افشان،ليزري تك رنگ و ليزري رنگي ، سه گروه عمده از چاپگرهاي موجود مي باشند. هر يك از چاپگرها ( از چاپگرهاي جوهر افشان تا چاپگرهاي ليزري ) داراي طراحي منحصربفرد خود بوده و بمنظور اهداف و كاربردهاي خاصي ، طراحي شده اند .

جايگاه چاپگر

نكته :در زمان انتخاب يك چاپگر ، اكثر متقاضيان علاوه بر در نظر گرفتن قيمت ، به پارامترهاي ديگري نظير سرعت و كيفيت نيز دقت داشته و تصميم آنان برخاسته از توازن بين پارامترهاي فوق ، مي باشد . توليد كنندگان با ارائه چاپگرهاي پيشرفته و تغيير در مدل هاي قبلي خود ، سعي در جلب رضايت مشتريان مي نمايند .چاپگرهاي جوهر افشان با امكان اتصال به دوربين هاي ديجتال ، تحولي بزرگ را در زمينه چاپ تصاوير ايجاد نموده اند. در موارديكه از جوهر و كاغذ مخصوص چاپ تصاوير در چاپگرهاي جوهر افشان استفاده گردد ، تصاوير چاپ شده داراي كيفيت بسيار بالائي خواهند بود.كيفيت چاپ در چاپگرهاي ليزري تك رنگ ، يكي از نكات مهم و برجسته اين نوع از چاپگرها محسوب مي گردد. با توجه به امكانات ارائه شده توسط اين نوع از چاپگرها نظير حافظه وسيني محل استقرار كاغذ ، مي توان از آنان در موارديكه حجم عمليات چاپ بالا باشد،استفاده نمود. از چاپگرهاي ليزري رنگي مي توان بمنظور چاپ متن و تصاوير با كيفيت و سرعت مناسب ، استفاده نمود. بموازات كاهش قيمت چاپگرهاي ليزري رنگي ، تعداد بيشتري از كاربران تمايل به استفاده و بكارگيري اين نوع چاپگرها را پيدا نموده اند .[۱]

آشنايي با چاپگر ها و انواع و ويژگي هاي آنها

]اين دستگاهها به دستگاههاي كپي سخت يا Hard Copy معروفند . چاپگر ها انواع و اقسام گوناگوني دارند كه به بررسي چند نمونه از آنها مي پردازيم.

چاپگرهاي ضربه اي (Impact Printer)

اصول كار اين چاپگر هاي بر اساس ضربه اي است كه روي نواري رنگي زده مي شود پس يك شكل روي كاغذ ايجاد مي شود. چاپگر هاي زير از اين دسته چاپگر ها هستند.

چاپگرهاي سوزني

در اين نوع چاپگر ها علائم توسط نقطه هاي كوچكي به نام Dot حاصل مي شود كه اين نقاط توسط سوزن نازكي به نام Pin برخورد با نوار رنگي و انتقال رنگ بر روي كاغذ به وجود مي آيد. اين چاپگر ها با سر و صداي زيادي كار خود را انجام مي دهند و سرعت آنه به طور متوسط ۳۰۰ كاراكتر در ثانيه است . چاپگرهاي مدل LQ-100 ، LO1170 ، LQ300 از كارخانه Epson از اين دسته هستند و هر چه تعداد سوزنها بيشتر باشد چاپگر مي تواند تصاوير ظريف تري را

توليد كند و مطمئناً گرانتر خواهد بود.

چاپگر حروفي (آفتابگردان)

در اين چاپگر ها تمام علائم و اعداد به صورت برجسته بر روي يك گوي قرار دارند. هر گاه علامتي مي خواهيد چاپ شود اين علامت در جلوي هد چاپگر قرار مي گيرد پس با ضربه اين علامت روي كاغذ چاپ مي شود.

اين چاپگر ها بسيار شبيه دستگاه هاي ماشين نويسي است . سرعت آنها بين ۱۰ تا ۹۰ كاراكتر در ثانيه است.

چاپگرهاي غير ضربه اي (Non Impact Printer)

گونه اي از چاپگر ها هستند كه عمليات مكانيكي مانند ضربه در آنها وجود ندارد و داراي سر و صداي كمتري هستند اما معمولاً گرانتر بوده و با تكنولوژي بالاتري ساخته مي شوند. بطور كلي اين چاپگر ها بر اساس پاشيدن جوهر يا حرارت يا ليزر كار مي كنند. حال به بررسي مهمترين آنها مي پردازيم

چاپگر هاي جوهر افشان

در اين چاپگرها مخازن جوهري وجود دارد . جوهر با فشار از روزنه هايي خارج مي شود و روي كاغذ پاشيده مي شود بدين ترتيب شكل مورد نظر روي كاغذ نقش مي بندد. كيفيت اين چاپگر هاي بالاست و اين چاپگرها بدون سر و صدا كار مي كنند . اين نوع چاپگر هاي براي كارهاي نقاشي و گرافيكي بسيار مناسب هستند. بايد روزنه هاي كوچك كه عمل پاشيدن رنگ را انجام مي دهند خشك شوند و بايد در نگهداري اين چاپگر ها دقت لازم را كرد. يك راه براي رفع اين اشكال اين است كه هر چند وقت يك بار اجباراً يك تصوير يا متن كوچك را چاپ كرد.

چاپگرهاي حرارتي

مقاله آشنايي با چاپگرها و انواع آنها


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۱۱:۲۱ ] [ مينا ]

سيستم اطلاعات مديريت :

توحه:ديدگاه سنتى مديريت بر اين باور بود كه مديريت يك ذوق است و هر كه اين ذوق را داشته باشد، مدير خوبى است و عده اى مديريت را يك استعداد مى دانند، كه بعضى افراد از آن بالقوه يا بالفعل برخوردار هستند و عده اى هم براين باورند كه مديريت يك نوع هنر است و هر كه از اين هنر برخوردار باشد مى تواند مديرى موفق باشد. اما امروزه ثابت شده كه مديريت، علاوه بر مطالبى كه ذكر شد يك توانمندى علمى همراه با فرايندنگرى و فراگردانديشى است. مديريت علمى بايد متكى به علوم و به ويژه علم مديريت باشد. متاسفانه در طول ۵۰ سال گذشته كه علم مديريت پيشرفت چشمگيرى داشته است در كشور ما همان مديريت سنتى اعمال شده است و… وبلاگ دانش مديريت با نزديك به ۳۶هزار بازديدكننده از بهمن ماه ۸۲ بر روى سرويس دهنده بلاگ اسكاى شروع به فعاليت كرده و آهسته و پيوسته تاكنون مسير خويش را ادامه داده است. بحث هاى علمى پيرامون مباحث مرتبط با مديريت، معرفى گواهينامه هاى معتبر جهانى و … يادداشت هايى است كه در اين وبلاگ تاكنون درج شده است. نويسنده وبلاگ در مورد نقش تعيين هدف براى رسيدن به موفقيت مى نويسد: «يكى از شاخص هاى قضاوت و شناخت انسان ها، بررسى اهداف و خواسته هاى آنان است. اهداف نمادهايى هستند كه بيانگر مرتبه و درجه تكامل افراد است. لذت بخش ترين تجربه بشر در زندگى، دستيابى به اهداف مورد توجه وى و در نهايت كسب موفقيت در زمان معين است. دستيابى به موفقيت حتى در مورد اهداف به ظاهر كوچك مانند كسب سود مورد انتظار، طراحى و توليد محصولات جديد و يا حتى از بين بردن يك روش نادرست، باعث ايجاد رضايت خاطر، اعتماد به نفس و بالندگى در انسان مى شود. آنچه در اين ميان از اهميت بسيارى برخوردار است تعيين هدف است. براى رسيدن به موفقيت بايد اهداف را از پيش تعيين كرد، در غير اين صورت آنچه به دست مى آوريم فقط يك حادثه است و نه تنها قابل تكرار نيست بلكه اعتماد و رضايت خاطرى هم نمى آفريند.» يكى از مسائل مهمى كه در ساليان اخير بحث هاى زيادى را به دنبال داشته است بحث جذب سرمايه گذارى خارجى بوده كه نويسنده وبلاگ دانش مديريت سعى كرده است در مقاله اى تاريخچه اى از جذب سرمايه گذارى خارجى از گذشته تا به حال و مشكلات و موانعى كه در اين راه در كشورمان وجود داشته و دارد و همچنين راهكار هايى كه براى پيشرفت در زمينه جذب سرمايه گذارى خارجى وجود دارد را مورد بررسى قرار دهد. وجود وبلاگ هايى از اين دست مى تواند براى گذر جامعه از مديريت سنتى به مديريت علمى و جايگزينى ضابطه به جاى رابطه در تعيين مديران جامعه مفيد و تاثيرگذار باشد.

سيستم اطلاعات مديريت چيست ؟!

نكته :سيستم اطلاعات مديريت (MIS) به هر سيستمي اطلاق مي شود كه بتواند اطلاعات براي فعاليتهاي انجاتم شده ي مديران درون يك سازمان را فراهم كند . امروزه فقريبا اين اصطلاح به طور انحصاري در سيستمهاي رايانه اي مورد استفاده است …

سيستمهاي اطلاعات مديريتي راهبردي (SMIS)

يك سيستم يا كاربرد را مي توان زماني راهبردي توصيف كرد كه قادر به تغيير راهي كه سازمان با آن رقابت مي كند باشد .

 1. management information systems (MIS)
 2. strategic management information systems (SMIS)

تصميم گيري

يكي از فعاليتهاي اصلي مديريت تصميم گيري است . يك تصميم انتخاب يك راه حل يا اقدام از بين مجموعه اي از اقدامات ممكن و جانشين ديگر است .

سيستم اطلاعات مديريت هر سيستمي است كه براي پشتيباني فعاليتهاي مديريت كه در يك سازمان انجام مي گيرد ، اطلاعات را فراهم مي كند .

از سيستمهاي اطلاعات مديريت (MIS) مي توان به طرق مختلف در سه سطح عملياتي ، تاكتيكي و راهبردي استفاده كرد .

(MIS ) ابزار مهمي در تصميم گيري است .

براي اينكه (MIS ) به طور موثري پشتيبان تصميم گيري باشد مهم است كه طراحان آن ماهيت فر آيند تصميم گيري را مد نظر داشته باشند .

الگوهاي تصميم گيري بخردانه ، منطق گرايي رضايت بخش و الگوي افزايندگي ، سه الگوي تصميم گيري هستند .

همچنين سبكهاي تصميم گيري و محيطي كه تصميم گيري در آن روي مي دهد مهم است . مديران ، اطلاعات را در فر آيند تصميم گيري به كار مي برند .

اطلاعات داده هاي است كه به منظور مفيد بودن براي دريافت كننده ي آن پردازش شده است .

مقاله سيستم اطلاعات مديريت


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۱۰:۵۲ ] [ مينا ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ]
.: Weblog Themes By azadblog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب