انواع مقاله جديد

انواع مقاله جديد
دانلود مقاله تحقيق دانشگاهي
نويسندگان

توجه :چاپگر از متداولترين دستگاههاي خروجي در كامپيوتر است كه از آن بمنظور چاپ اطلاعات استفاده مي شود . كاربران كامپيوتر صرفنظر از نوع استفاده ، ممكن است در مقاطع زماني خاصي نيازمند استفاده از چاپگر باشند. چاپگرها داراي انواع متفاوتي مي باشند. چاپگرهاي جوهر افشان،ليزري تك رنگ و ليزري رنگي ، سه گروه عمده از چاپگرهاي موجود مي باشند. هر يك از چاپگرها ( از چاپگرهاي جوهر افشان تا چاپگرهاي ليزري ) داراي طراحي منحصربفرد خود بوده و بمنظور اهداف و كاربردهاي خاصي ، طراحي شده اند .

جايگاه چاپگر

نكته :در زمان انتخاب يك چاپگر ، اكثر متقاضيان علاوه بر در نظر گرفتن قيمت ، به پارامترهاي ديگري نظير سرعت و كيفيت نيز دقت داشته و تصميم آنان برخاسته از توازن بين پارامترهاي فوق ، مي باشد . توليد كنندگان با ارائه چاپگرهاي پيشرفته و تغيير در مدل هاي قبلي خود ، سعي در جلب رضايت مشتريان مي نمايند .چاپگرهاي جوهر افشان با امكان اتصال به دوربين هاي ديجتال ، تحولي بزرگ را در زمينه چاپ تصاوير ايجاد نموده اند. در موارديكه از جوهر و كاغذ مخصوص چاپ تصاوير در چاپگرهاي جوهر افشان استفاده گردد ، تصاوير چاپ شده داراي كيفيت بسيار بالائي خواهند بود.كيفيت چاپ در چاپگرهاي ليزري تك رنگ ، يكي از نكات مهم و برجسته اين نوع از چاپگرها محسوب مي گردد. با توجه به امكانات ارائه شده توسط اين نوع از چاپگرها نظير حافظه وسيني محل استقرار كاغذ ، مي توان از آنان در موارديكه حجم عمليات چاپ بالا باشد،استفاده نمود. از چاپگرهاي ليزري رنگي مي توان بمنظور چاپ متن و تصاوير با كيفيت و سرعت مناسب ، استفاده نمود. بموازات كاهش قيمت چاپگرهاي ليزري رنگي ، تعداد بيشتري از كاربران تمايل به استفاده و بكارگيري اين نوع چاپگرها را پيدا نموده اند .[۱]

آشنايي با چاپگر ها و انواع و ويژگي هاي آنها

]اين دستگاهها به دستگاههاي كپي سخت يا Hard Copy معروفند . چاپگر ها انواع و اقسام گوناگوني دارند كه به بررسي چند نمونه از آنها مي پردازيم.

چاپگرهاي ضربه اي (Impact Printer)

اصول كار اين چاپگر هاي بر اساس ضربه اي است كه روي نواري رنگي زده مي شود پس يك شكل روي كاغذ ايجاد مي شود. چاپگر هاي زير از اين دسته چاپگر ها هستند.

چاپگرهاي سوزني

در اين نوع چاپگر ها علائم توسط نقطه هاي كوچكي به نام Dot حاصل مي شود كه اين نقاط توسط سوزن نازكي به نام Pin برخورد با نوار رنگي و انتقال رنگ بر روي كاغذ به وجود مي آيد. اين چاپگر ها با سر و صداي زيادي كار خود را انجام مي دهند و سرعت آنه به طور متوسط ۳۰۰ كاراكتر در ثانيه است . چاپگرهاي مدل LQ-100 ، LO1170 ، LQ300 از كارخانه Epson از اين دسته هستند و هر چه تعداد سوزنها بيشتر باشد چاپگر مي تواند تصاوير ظريف تري را

توليد كند و مطمئناً گرانتر خواهد بود.

چاپگر حروفي (آفتابگردان)

در اين چاپگر ها تمام علائم و اعداد به صورت برجسته بر روي يك گوي قرار دارند. هر گاه علامتي مي خواهيد چاپ شود اين علامت در جلوي هد چاپگر قرار مي گيرد پس با ضربه اين علامت روي كاغذ چاپ مي شود.

اين چاپگر ها بسيار شبيه دستگاه هاي ماشين نويسي است . سرعت آنها بين ۱۰ تا ۹۰ كاراكتر در ثانيه است.

چاپگرهاي غير ضربه اي (Non Impact Printer)

گونه اي از چاپگر ها هستند كه عمليات مكانيكي مانند ضربه در آنها وجود ندارد و داراي سر و صداي كمتري هستند اما معمولاً گرانتر بوده و با تكنولوژي بالاتري ساخته مي شوند. بطور كلي اين چاپگر ها بر اساس پاشيدن جوهر يا حرارت يا ليزر كار مي كنند. حال به بررسي مهمترين آنها مي پردازيم

چاپگر هاي جوهر افشان

در اين چاپگرها مخازن جوهري وجود دارد . جوهر با فشار از روزنه هايي خارج مي شود و روي كاغذ پاشيده مي شود بدين ترتيب شكل مورد نظر روي كاغذ نقش مي بندد. كيفيت اين چاپگر هاي بالاست و اين چاپگرها بدون سر و صدا كار مي كنند . اين نوع چاپگر هاي براي كارهاي نقاشي و گرافيكي بسيار مناسب هستند. بايد روزنه هاي كوچك كه عمل پاشيدن رنگ را انجام مي دهند خشك شوند و بايد در نگهداري اين چاپگر ها دقت لازم را كرد. يك راه براي رفع اين اشكال اين است كه هر چند وقت يك بار اجباراً يك تصوير يا متن كوچك را چاپ كرد.

چاپگرهاي حرارتي

مقاله آشنايي با چاپگرها و انواع آنها


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۱۱:۲۱ ] [ مينا ]

سيستم اطلاعات مديريت :

توحه:ديدگاه سنتى مديريت بر اين باور بود كه مديريت يك ذوق است و هر كه اين ذوق را داشته باشد، مدير خوبى است و عده اى مديريت را يك استعداد مى دانند، كه بعضى افراد از آن بالقوه يا بالفعل برخوردار هستند و عده اى هم براين باورند كه مديريت يك نوع هنر است و هر كه از اين هنر برخوردار باشد مى تواند مديرى موفق باشد. اما امروزه ثابت شده كه مديريت، علاوه بر مطالبى كه ذكر شد يك توانمندى علمى همراه با فرايندنگرى و فراگردانديشى است. مديريت علمى بايد متكى به علوم و به ويژه علم مديريت باشد. متاسفانه در طول ۵۰ سال گذشته كه علم مديريت پيشرفت چشمگيرى داشته است در كشور ما همان مديريت سنتى اعمال شده است و… وبلاگ دانش مديريت با نزديك به ۳۶هزار بازديدكننده از بهمن ماه ۸۲ بر روى سرويس دهنده بلاگ اسكاى شروع به فعاليت كرده و آهسته و پيوسته تاكنون مسير خويش را ادامه داده است. بحث هاى علمى پيرامون مباحث مرتبط با مديريت، معرفى گواهينامه هاى معتبر جهانى و … يادداشت هايى است كه در اين وبلاگ تاكنون درج شده است. نويسنده وبلاگ در مورد نقش تعيين هدف براى رسيدن به موفقيت مى نويسد: «يكى از شاخص هاى قضاوت و شناخت انسان ها، بررسى اهداف و خواسته هاى آنان است. اهداف نمادهايى هستند كه بيانگر مرتبه و درجه تكامل افراد است. لذت بخش ترين تجربه بشر در زندگى، دستيابى به اهداف مورد توجه وى و در نهايت كسب موفقيت در زمان معين است. دستيابى به موفقيت حتى در مورد اهداف به ظاهر كوچك مانند كسب سود مورد انتظار، طراحى و توليد محصولات جديد و يا حتى از بين بردن يك روش نادرست، باعث ايجاد رضايت خاطر، اعتماد به نفس و بالندگى در انسان مى شود. آنچه در اين ميان از اهميت بسيارى برخوردار است تعيين هدف است. براى رسيدن به موفقيت بايد اهداف را از پيش تعيين كرد، در غير اين صورت آنچه به دست مى آوريم فقط يك حادثه است و نه تنها قابل تكرار نيست بلكه اعتماد و رضايت خاطرى هم نمى آفريند.» يكى از مسائل مهمى كه در ساليان اخير بحث هاى زيادى را به دنبال داشته است بحث جذب سرمايه گذارى خارجى بوده كه نويسنده وبلاگ دانش مديريت سعى كرده است در مقاله اى تاريخچه اى از جذب سرمايه گذارى خارجى از گذشته تا به حال و مشكلات و موانعى كه در اين راه در كشورمان وجود داشته و دارد و همچنين راهكار هايى كه براى پيشرفت در زمينه جذب سرمايه گذارى خارجى وجود دارد را مورد بررسى قرار دهد. وجود وبلاگ هايى از اين دست مى تواند براى گذر جامعه از مديريت سنتى به مديريت علمى و جايگزينى ضابطه به جاى رابطه در تعيين مديران جامعه مفيد و تاثيرگذار باشد.

سيستم اطلاعات مديريت چيست ؟!

نكته :سيستم اطلاعات مديريت (MIS) به هر سيستمي اطلاق مي شود كه بتواند اطلاعات براي فعاليتهاي انجاتم شده ي مديران درون يك سازمان را فراهم كند . امروزه فقريبا اين اصطلاح به طور انحصاري در سيستمهاي رايانه اي مورد استفاده است …

سيستمهاي اطلاعات مديريتي راهبردي (SMIS)

يك سيستم يا كاربرد را مي توان زماني راهبردي توصيف كرد كه قادر به تغيير راهي كه سازمان با آن رقابت مي كند باشد .

  1. management information systems (MIS)
  2. strategic management information systems (SMIS)

تصميم گيري

يكي از فعاليتهاي اصلي مديريت تصميم گيري است . يك تصميم انتخاب يك راه حل يا اقدام از بين مجموعه اي از اقدامات ممكن و جانشين ديگر است .

سيستم اطلاعات مديريت هر سيستمي است كه براي پشتيباني فعاليتهاي مديريت كه در يك سازمان انجام مي گيرد ، اطلاعات را فراهم مي كند .

از سيستمهاي اطلاعات مديريت (MIS) مي توان به طرق مختلف در سه سطح عملياتي ، تاكتيكي و راهبردي استفاده كرد .

(MIS ) ابزار مهمي در تصميم گيري است .

براي اينكه (MIS ) به طور موثري پشتيبان تصميم گيري باشد مهم است كه طراحان آن ماهيت فر آيند تصميم گيري را مد نظر داشته باشند .

الگوهاي تصميم گيري بخردانه ، منطق گرايي رضايت بخش و الگوي افزايندگي ، سه الگوي تصميم گيري هستند .

همچنين سبكهاي تصميم گيري و محيطي كه تصميم گيري در آن روي مي دهد مهم است . مديران ، اطلاعات را در فر آيند تصميم گيري به كار مي برند .

اطلاعات داده هاي است كه به منظور مفيد بودن براي دريافت كننده ي آن پردازش شده است .

مقاله سيستم اطلاعات مديريت


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۱۰:۵۲ ] [ مينا ]

جهاني شدن ،مديريت و تجارت الكترونيك

توجه :جهاني شدن پديده‌اي است كه بروز آن در عصر حاضر موجب تغيير و تحولات بسياري در زمينه‌هاي مختلف اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي در عرصه بين‌المللي شده و كشورهاي بسياري را به چالش كشانده‌است.

نكته :يكي از مهمترين پيامدهاي جهاني شدن، افزايش رقابت درسطح بين المللي اقتصاد است. زيرا در اين شرايط، همواره با كاهش هزينه هاي حمل ونقل، رشد حيرت انگيز فناوري اطلاعات و گسترش روزافزون تجارت الكترونيك و به حداقل رسيدن محدوديتهاي جغرافيايي و رشد رقابت مواجه خواهيم بود كه درنتيجه كارايي اقتصاد بين المللي افزايش خواهديافت. در اين ميان مي توان گفت مهمترين پيامد جهاني شدن بر اقتصاد كشورها رشد تجارت الكترونيك است. كه عناصر آن بازار الكترونيك، تبادل الكترونيك داده و تجارت اينترنتي هستند كه مبين ارتباط تنگاتنگ بين فناوري اطلاعات و ارتباطات با فرايندهاي بازار ومديريت است. بنابراين، براي باقي ماندن مديران در عرصه رقابتهاي اقتصادي بايد ابزارهاي مختلف اطلاعاتي و ارتباطي با ديدي روشن و طبق نيازهاي سازمان تامين و راه اندازي شوند. درنهايت آنچه در راستاي تجارت الكترونيك براي مديران داراي اهميت است بسترسازي مطلوب براي توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات در ساختار سازماني توأم با شناخت كافي و نگرش مثبت مديران به ضرورتهاي حضور اين پديده در روند فعاليتهاي سازمان است.
جهاني شدن پديده‌اي است كه بروز آن در عصر حاضر موجب تغيير و تحولات بسياري در زمينه‌هاي مختلف اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي در عرصه بين‌المللي شده و كشورهاي بسياري را به چالش كشانده‌است. به طوري كه بي‌شك مهمترين و بارزترين وجه تمايز اقتصاد امروز و ديروز جهاني شدن است. جهاني شدن‌ براي‌ بيماريهاي‌ اقتصادي‌ جهان‌ تجويز شده و چنين‌ ادعا مي‌شود؛ كه‌ جريان‌ آزاد سرمايه، نيروي‌ كار، كالا و اطلاعات‌ بدون‌ دخالت‌ دولت‌ و ديگر شكلهاي‌ مداخله، تنها راه‌ رسيدن‌ به‌ سعادت‌ جهاني‌ است (چنج، ۱۹۹۹، ۲۲۵)

تحقيق مديريت نوين در عرصه جهاني

در دوران‌ كاپيتاليسم، بازرگانان‌ ناچار بودند، كه‌ كل‌ سرمايه‌ تجاري‌ خود را به‌ دور و نزديك‌ ببرند؛ زيرا بدون‌ وسعت‌ دادن‌ به‌ حوزه‌ فعاليتشان، در رقابت‌ نابود مي‌شدند. يك‌ شكل‌ ابتدايي‌ جهاني‌شدن‌ كه‌ امپرياليسم‌ بازرگاني‌ ناميده‌ مي‌شد؛ شروع‌ به‌ پيوند اقتصاد بخشهاي‌ مختلف‌ جهان‌ به‌ يكديگر كرد(پيپلس، ۱۹۹۹، ۹۹).

امروزه تعاريف متفاوتي از مفهوم و واژه‌ جهاني شدن عنوان گرديده است. گروهي از آن به عنوان يك مفهوم عام يعني درهم ادغام شدن بازارهاي جهان در زمينه‌هاي تجارت، سرمايه‌گذاري مستقيم و جابه جايي و انتقال سرمايه، نيروي كار و فرهنگ در چارچوب نظام سرمايه‌داري آزاد بازار و نهايتاً سر فرود آوردن در برابر قدرتهاي جهاني بازار ياد مي‌كنند. گروه ديگري از آن به‌عنوان پيروزي نظام سرمايه‌داري در جهان نام مي‌برند. و گروهي از آن به‌عنوان وجود رقابتي بي‌قيد و شرط در سطح جهان به‌گونه‌اي كه كشورهاي غني را ثروتمندتر و كشورهاي فقير را فقيرتر مي‌كند ياد كرده‌اند.
گروهي هم از آن به‌عنوان عصر تحول عميق سرمايه‌داري براي همه انسانها نام برده‌اند.
با اين همه بايد عنوان كرد كه جهاني شدن از نظر تمامي اين گروهها، حول محور يك مفهوم است و آن اين است كه اين مفهوم بيانگر يك روند مستمر و مداوم پيرامون رقابت ميان قدرتهاي بزرگ، نوآوري، تكنولوژيك، جهاني شدن توليد و مبادله و به‌معناي نوگرايي (مدرنيسم) است.

اما به هر حال بايد گفت: آنچه از نظر مفاهيم تئوريك به اين پديده اطلاق گرديده است، با آن چيزي كه امروزه با آن در صحنه بين‌المللي مواجه هستيم تفاوتهاي بسيار دارد، همان طور كه در ادبيات موضوع طرح گرديده‌است، از جهاني شدن به‌عنوان، به استقبال يك جهان رفتن، آشنا شدن با فرهنگهاي ديگر و احترام گذاشتن به آرا و نظريه‌هاي ديگران ياد گرديده است. اما روند تحول جديدي كه در دنياي امروز در قالب يك بازانديشي و نظام جديد تعريف مي شود. مفهومي تحت عنوان جهانگرايي است كه به معناي نفي ديگران و نفوذ در فرهنگهاي ديگر در محل برخورد ايدئولوژي‌ها است. در علم معاني بيان، جهاني شدن فرايند كوتاه كردن فاصله ها ،تغيير در تجارب زماني و ارائه ماهيت جهاني است. (ريزيوي، ۲۰۰۰(
اين تحول در ابعاد مختلفي در جهان امروز ايجاد گرديده است. در بعد اقتصادي شامل گسترش و يكپارچگي بازارهاي مالي‌ مبادلات تجاري، ايجاد سازمانهاي اقتصادي بين‌المللي نظير اكو، نفتا، آس آن، اتحاديه پولي كشورهاي اروپايي (يورو)، ادغام شركتهاي بزرگ توليدي (كرايسلر- دايملر)، در بعد سياسي؛ اين تحول با سقوط نظامهاي تماميت‌خواه و اقتدارگرايانه گرايش به دموكراسي و تكثر (پلوراليسم) سياسي و احترام به حقوق بشر، بوده است، و در بعد فرهنگي؛ گرايش به سوي ايجاد فرهنگ جهاني با ارزش و معيارهاي خاص و درنهايت در بعد ارتباطات شامل گسترش بي‌حد و مرز شبكه‌هاي ماهواره‌اي و اينترنت در اقصي‌نقاط جهان است.

در بررسي آثار و پيامدهاي جهاني شدن بر اقتصاد بايد براين نكته توجه داشت كه؛ جهاني‌شدن اقتصاد آثار و پيامدهاي متفاوتي را براي كشورهاي مختلف جهان اعم از توسعه يافته‌ و در حال توسعه

تحقيق مديريت نوين در عرصه جهاني


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۱۰:۲۶ ] [ مينا ]

اصول سرپرستي (فـروش )

نكته: هر سازماني براي رسيدن به اهدافي فعاليت مي كند. مهمترين هدف يك سازمان يا شركت ارائه كار يا خدمات است. و بايد كالاها، توليد يا خدمات را طوري ارائه دهد كه براي مصرف كنندگان مقبول افتد. فروش با فنون متاقعد كردن طرف مقابل يا به اصطلاح عام با مشتري مرتبط است. مسلماً با خواندن كتاب درباره روشهاي فورش مي توان آنها را آموخت و به كار گرفت. ما به بررسي مسايل خواضي كه مبتلا به فروشندگي ايراني است پرداخته ايم. شاهد مثالهاي زير نمايانگر اين دو نكته اساسي است كه اولاً (فروش مثل هر مهارت ديگر يك تخصص است و بايد با آموزش و تمرين آموخته شود، باوري كه در يارن ضعيف است. دوم اينكه مواردي پيش مي آيد كه در آنها روشهاي گفته شده در كتابها كارائي ندارند و مستلزم ابتكار و نو آوري هستند. تجربيات ما نشانگر انعطاف پذيري شرايط فروش و حضور مشكلات خاص در موقعيت اجتماعي ما مي باشد.

احترام به مشتري از نكات كليدي فروش است

توجه كن : يكي از فعاليتهاي عمده شركت ما، توليد يكنوع وسيله الكتريكي است. از آنجا كه اين وسيله بطور سفارشي براي مشتريان ما توليد مي شود، لذا ضروري است كه اكثر خريداران، قبل از خريد، يكبار از محل كارخانه ما بازديدد كنند و امكانات و توانائيهاي شركت ما را بررسي نمايند.

از جمله مشكلات ما براي فروش اينگونه محصولات، وجود شركتي رقيب بود. اين شركت ۱۵ سال بيشتر از ما سابقه فعاليت داشت و با امكانات خاص آنموقع، موفق به دريافت مقادير زيادي ارز، با نرخ بسيار ارزان جهت خريد ماشين آلات و تجهيزات خود شده بود و با سرماه اي اندك امكانات فوق العاده زيادي فراهم آورده بود.

اگر ما تصميم مي گرفتيم ماشين آلات و ابزار مورد نياز خود را ، معادل كارخانه آنها تهيه كنيم علاوه بر اينكه چنين سرمايه اي در اختيار نداشتيم، تهيه آن ميزان سرمايه گذاري، عملاً امكان رقابت را از ما مي گرفت؛ زيرا بايد ارز به نرخ حدوداً يكصد برابر آنها تهيه مي كرديم و در نتيجه، قيمت تمام شده محصولات ما حداقل ۲۰ تا ۵۰ برابر قيمت تمام شده آنها مي گشت. بنابر اين امكان رسيدن به آنها براي ما به هيچ وجه نه وجود نداشت و نه به فرض وجود، توجيه اقتصادي داشت. اما ما معتقد بوديم و ايمان داشتيم كه توان فني و تخصصي ما، اگر از آها بيشتر نباشد، حداقل كمتر از آنها نيست.

مدتها در اين فكر بودم كه چگونه بر اين مشكل فائق آيم و مشتريان را متقاعد به خريد از شركت خودمان بكنم. در همين خلال، ظرف مدت يكماه، دو مشتري بزرگ دولتي كه هم از كارخانه آنها و هم از كارخانه ما بازديد كرده بودند شركت ما را بعنوان تامين كننده كالا تاييد نمودند. فرصت خوبي بود كه از ديدگاه مشترين توانمنديهاي خودمان را بفهمم و همچنين، ضعفهاي موجود را تا نسبت به رفع نقايص و تقويت توانمنديها اقدام نمايم. هر دو مشتري بر روي دو نكته تاكيد داشتند كه شايد از نظر من در نگاه اول مهم جلوه نمي كرد، اما بعدها تاكيد فراوان بر روي همين دو نكته باعث گرديد كه تعداد بسيار زياد و غير قابل تصوري از مشتريان را به خود جذب كنيم. آن دو نكته به قول مشتريان به شرح ذيل بود:

الف: در مواردي كه نقصي بر روي دستگاه شما مشاهده مي كنيم و آن را متذكر مي شويم شما ضمن احترام به نظرات ما آن را يادداشت مي كنيد. در صورتي كه در شركت رقيب نه تنها تذكر ما را نمي پذيرند بلكه با ما بحث هم مي كنند تا شايد ما را متقاعد سازند كه در اشتباهيم.

ب: مديرعامل شركت شما را براحتي ملاقات مي كنيم و با او مستقيما وارد مذاكره مي شويم و با او غذا مي خوريم، در صورتي كه در شركت ديگر به دليل بزرگي از ابتدا تا انتها تنها با يكي از فروشندگان در تماس هستيم و اگر قرار باشد غذايي بخوريم تنها با همان فروشنده يا حداكثر با مديرفروش غذا مي خوريم.

بعد از آن قرار بر اين گذاشتيم كه اگر بنابر بازديد مشتري از كارخانه و صرف غذا در محل كارخانه باشد حتما غذا را با آنها بخورم و در ضمن متوجه شدم كه مشتري بر روي يك نكته اساسي تاكيد دارد و آن احترام و اهميت به نظراتشان است.

۲-۲- دادن اطلاعات تخصصي به مشتري الزامي نيست

همزمان با تصدي شغل مديرعاملي برخي از فروشهاي شركت را نيز خودم اداره مي كردم تمامي مراحل فروش را از ابتدا تا انتها انجام مي دادم و معتقد بودم با اين

مقاله اصول سرپرستي و فـروش

 


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۱۰:۰۳ ] [ مينا ]

فصل اول

نكته :تئوري هاي مديريت
( بدبختانه هيچ سازمان و مقرراتي نمي تواند در زمينه رشد و توسعه اقتصادي – اجتماهي كشورها موثر باشد مگر مرداني كه آن را اداره مي كنند بدانند چه كاري مي خواهند انجام دهند ) .

بنيامين هي گيتر

  • تئوري كلاسيك

اهميت مديريت

توجه :امروزه دگرگوني شايان توجهي در روندي كه ثقل آن بيشتر به سوي نظريه پردازي متمايل بوده رخ داده است و توجه و تاكيد بر واقعيتهاي ملموس دنياي سازماني در برنامه ريزيهاي مربوط به آموزش رشته مديريت روند رو به رشدي را يافته است در واقع از بدو ساخت آگاهانه واقعيتهاي اجتماعي و انساني – اقتصادي و غيره مديريت شناخته شد و شيوه اي گرديد براي هدايت كردن و راهنمايي نمودن عقلاني و منطقي امور از طريق سازمان دادن به فعاليتها و تعيين استراتژي ها براي حصول به هدف يا اهداف مورد انتظار به دنبال اين شيوه برخورد دانش مديريت با مهارت كاربرد مي آميزد و بين آن دو توازن لازم برقرار مي گرد در مديريت دانش و مهارت هر دو ضروري هستند تاكيد بر يكي و غفلت از ديگري به عدم تعادل مي انجامد .

تعريف مديريت

سازمان براي نيل به مقاصد خود و جهت دادن به فعاليتهاي كاركنان و در راستاي هدفهايش به سرپرستي ، نظارت ، هماهنگي و هدايت نياز دارد مجموعه وظايفي كه رفتار و فعاليت سازمان را در مسير رسيدن به هدف نظيم ، تصحيح – تقويت و راهنمايي مي كند مديريت ناميده مي شود همه سازمانهاي رسمي براي استمرار و تداوم فعاليت خود به مديريت نياز دارند و فقدان اين موضوع باعث ناهماهنگي – انحراف از هدف اتلاف وقت و انرژي مي شود .

به بياني ديگر مديريت فرآيند برنامه ريزي – سازماندهي – رهبري و كنترل كار اعضاي سازمانهاست و همه ومنابع سازماني در دسترس را براي رسيدن به هدفهاي تعيين شده سازماني به كار مي برد همچنين از نظر بزرگان اين علم ( ماري ياركرفالت ) مديريت هنر انجام دادن كارها به وسيله ديگران تعريف شده است .

به تعبيرسي ديگر بايد مديريت در مهارت تبديل برنامه به اهداف پيش بيني شده در مطلوب ترين كيفيت و همچنين انجام دادن اهداف سازمان از طريق هماهنگي منابع انساني ، مالي فني و اطلاعاتي در متن محيط مشخص و معيني با توجه به عواملي از قبيل بدعت گذاري خلاقيت مسئوليت مشترك و بالاخره داشتن علم و هنر متشكل كردن هماهنگ نمودن رهبري و كنترل فعاليتهاي گروهي به منظور رسيدن به هدف يا هدفهاي مشتركها تعريف نمود .

( مري پاركرافالت ) از مديريت به عنوان عامل ايجاد تغييرات اجتماعي نام برده و جوهره اصلي آن را هنر و دانش هماهنگ كردن عوامل انساني با ضروريتهاي اجتماعي دانسته است به عقيده ي وي مديريت عبارت از عمل هنر و با سليقه متشكل كردن هماهنگ نمودن رهبري كنترل و اداره فعاليتهاي دسته جمعي براي نيل به هدف در حداكثر كارآيي مي باشد از اين تعريف چنين استنباط مي شود كه مديريت شامل فعاليتهايي است كه انجام اهداف و مقاصدي را هدايت مي نمايد و مديران افرادي هستند كه درگير اين فرآيند مي باشند .

پرستون وپست مي گويند فعاليتهاي مديريتي بدون توجه به عوامل انساني قابل بحث و گفتگو نمي باشد وموفقيت مديران در سازمانها با فعاليتهايي كه انجام مي دهند معلوم مي گردد با صرف شغل سازماني مديريت به نظر نامبردگان عبارت است از فرآيند هدف گذاري هماهنگي منابع انساني و فني و مالي در متن محيطي مشخص و معين .

( گفتن ) با اندك تفاوت با تعريف فوق مي گويد : ( مديريت عبارت است از هماهنگي منابع مختلف اعم از انساني فيزيكي مالي و اطلاعاتي كه با توجه به اصول سازماندهي برنامه ريزي تصميم گيري رهبري و كنترل انجام مي شود .

به هر حال مديريت با هر نوع تعريفي كه از آن ارائه شود به اعتقاد ( ابراهام مازلو ) داراي B بعد ساختاري اساي است اول بهره وري اقتصادي وسعي در بالابردن كيفيت كالا ارائه خدمات و غيره كه اين مرحله بعد توجه به توليد را شامل مي شود .

دوم مسائل اجتماعي و انساني يعني مراقبت در رعايت بهداشت كاركنان دادن انگيزش و تشويق آنها در حركت به سوي خود شكوفايي اعمال روش و تكنيكهاي

مقاله در مورد تئوري مديريت


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۰۹:۳۷ ] [ مينا ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ]
.: Weblog Themes By azadblog :.

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است

خرید فالوور و لایک

سامانه تبادل بازدید

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد  / ربات افزایش فالوور عضوگرام