انواع مقاله جديد

انواع مقاله جديد
دانلود مقاله تحقيق دانشگاهي
نويسندگان
لينک دوستان
آمار
امروز : 0
ديروز : 0
افراد آنلاين : 2
همه : 0

كليات :

از آنجا كه بر روي ورزشكاران زن پژوهشهاي دقيق و گسترده اي صورت نگرفته است يك اتفاق نظر و تفاهم كلي در مورد سطح عملكرد آنها وجود ندارد . وجود اختلافات فيزيولوژيك و نيز ساختاري بين جنس زن و مرد هم مزيد بر علت شده است . در اينجا به تعدادي از ويژگي هاي جنس مؤنث در ارتباط با ورزش و فعاليت بدني اشاره مي كنيم .

  • اگر چه بر اساس نظرسنجي ها ، اكثر ورزشكاران زن معتقد به افت عملكرد بدني در دوران قاعدگي هستند . اما از لحاظ فيزيكي زناني بوده اند كه در طي زمان قاعدگي قادر به شكستن ركوردهاي جهاني شده اند .
  • فعاليت ورزشي شديد سبب كاستن سطح استروژن خون مي شود ، اما لزوماً بر سطح عملكرد بدني اثري ندارند .
  • در تمرينات با شدت برابر ، اختلافي در ميزان بروز آسيبهاي ناشي از ورزش در زن و مرد ديده نمي شود .
  • قرصهاي ضدبارداري هر چند ممكن است سبب تغييرات چشمگيرفيزيولوژيك در بدن زن شوند، اما تأثير عمده اي روي عملكرد فرد نخواهند گذاشت .
  • حاملگي در ۲ تا ۳ ماه اول ، اثر منفي روي عملكرد نمي گذارد ، لابد مي دانيد در المپيك سال ۱۹۵۶ ملبورن ، ۳ تن از برندگان مدال طلا حامله بودند . حتي بعد از طي حاملگي اگر وضعيت جسمي و شكل پيش از حامگي زن بازگردد ، مشكلي در رقابتهاي ورزشي نخواهد داشت .
  • ورزش سبب بهبود دانستيه ( تراكم ) استخوان زنان نمي شود بلكه فقط سبب حفظ آن مي گردد . در صورت مصرف مقادير كافي كلسيم ، ورزش احتمالاً در شكل گيري استخوانهاي قويتر كمك خواهد كرد .
  • هيچ محدوديت سني براي شركت در ورزشهاي استقامتي وجود ندارد . حتي زنان ۸۰ ساله هم توانايي شركت منظم در دوهاي ماراتن را دارند ، اگر چه مدت زمان طي شده بيشتر خواهد بود .
  • دقيقاً معلوم نيست كه آيا زنان سريعتر مي دوند يا مردان ؟ فقط مي دانيم كه در ازاي هر دهه عمر ، زنان توانايي سرعت بخشي در دويدن به ميزان ۱۴ متر در دقيقه دارند . در حاليكه اين رقم براي مردان ۷ متر در دقيقه است . البته با توجه به اختلالات فيزيكي به نظر نمي رسد كه زنان توانايي غلبه بر مردان در مسافتهاي كوتاه را داشته باشند . اما ، عكس اين موضوع در دوهاي با مسافت طولاني صدق مي كند كه به نظر مي رسد به علت چربي بالاتر موجود در بدن زنان است و به عنوان منبع انرژي عمل مي كند . به علاوه تعريق در دماهاي بالاتر بدن ، سبب حفظ و نگهداري بيشتر آب بدن خواهد شد .

تفاوت فيزيولوژيك بين زنان و مردان ورزشكار :

اين اختلافات در زمينه سيستم اسكلتي و عوامل بيومكانيكي نمود دارند ، ورزشكاران زن بطور معمول ( ولي نه هميشه ) كوچكتر و كوتاهتر بوده ، لگني پهن تر دارند ، زانوها به داخل متمايل شده و ساق پاها انحناي كمتري دارند . اين ويژگيها از جمله مواردي هستند كه احتمال ايجاد برخي از آسيها مانند درهاي كشككي – راني را بالا مي برند .

ورزشكاران زن درصد بالاتري از چربي بدن داشته و حدود ۳۰٪ قدرت عضلاني كمتري نسبت به مردان دارند كه بويژه مربوط به اندام فوقاني است . اما در هر صورت به رشته ورزشي خاصي بستگي دارد تا اينكه جنسي خاص عامل آن باشد .

سودمندي ورزش در بانوان :

تمرينات منظم ورزشي داراي فوايد مشابهي در زنان و مردان است . يعني كاهش فشار خون ، پائين آوردن تعداد ضربان قلب و افزايش ظرفيت هوازي همراه با كاهش درصد چربي بدن ، تمام موارد به پيشگيري از آترواسكلروز و بيماريهاي قلبي كمك مي كنند . به علاوه ورزشهاي توأم با اعمال وزن روي بدن ، سبب تقويت استخوانها و جلوگيري از پوكي استخوان مي شوند .

موارد منع ورزش در بانوان :

زماني تصور مي شد كه ورزش شديد به سيستم توليد مثل زنان آسيب مي رساند . در ضمن عقيده داشتند كه زنان بويژه در جريان عادت ماهيانه نبايد ورزش كنند . امروزه خلاف هر دوي اين موارد ثابت شده است .

اثرات ورزش روي قاعدگي :

  • زنان ورزشكار مستعد اختلالات قاعدگي از جمله تأخير در شروع آن ، فقدان اوليه و ثانويه ، افزايش فاصله بين دوسيكل قاعدگي و فقدان تخمك گذاري مي باشند . به عنوان مثال ، فقدان قاعدگي در سه تا پنج درصد كل جمعيت رخ مي دهد اما در ۶۰-۱۵٪ زنان ورزشكار مشاهده مي شود . از جمله علل آن ، وزن پائين بدن ، از دست دادن سريع وزن ، شروع سريع ورزشهاي سنگين ، تغذيه ناكافي در مقايسه با احتياج به انرژي و وجود استرسهاي فيزيكي و رواني است.
  • در صورت فقدان قاعدگي به مدت طولاني ، خطر كاهش دانستيه استخواني و ايجاد پوكي استخوان زودرس وجود دارد . به نظر مي رسد ساير اختلالات قاعدگي خانمها از هر ورزش هم در كاهش دانستيه استخوان در دراز مدت مؤثر باشند. فقدان هورمون استروژن ، لااقل به صورت تئوريك سبب بالا رفتن چربيهاي خون و ايجاد اترواسكلروز زودرس مي شود . پس درمان مناسب اختلالات قاعدگي اهميت به سزايي دارد .

بهترين راه جلوگيري از بارداري در يك زن ورزشكار در سنين باروري :

يكي از قابل پذيرش ترين اين روشها ، استفاده از قرصهاي ضدبارداري است كه با توجه به نسل جديد آنها كه تعادل مناسبي از هورمونهاي استروژن و پروژسترون است ، داراي عوارض كمتري مي باشند . از جمله فوايد ديگر آنان مي توان به رفع علائم دردناك پيش از قاعدگي ، كاهش آنمي فقر آهن ، ضايعات خوش خيم پستان ، بيماريهاي التهابي لگن ، كيستهاي تخمدان و روماتيسم مفصلي اشاره كرد . به هر حال در صورت نياز از طريق مشاوره با پزشك نوع و نحوه مصرف دارو معلوم خواهد شد .

فوايد فعاليت بدني و ورزش در يك زن باردار :

مقاله ورزش و تاثير آن در بانوان باردار

 

 


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۰۸:۰۴ ] [ مينا ]

مقدمه

علم پزشكي علاوه بر معاينات و تجويز داروها و اعمال جراحي كه در مورد بيماري‌هاي مختلف انجام مي‌دهد، از ورزش نيز به عنوان وسيله‌اي در جهت بهبود و سلامتي بيماران بهره مي‌برد. بعضي از پزشكان در مواردي مثل كم‌خوابي ، كم كردن وزن و ضعف‌هاي عضلاني مثــــــل كمردرد، كسب هماهنگي‌هاي عصبي و عضلاني در بعضي از انواع فلج ، توان‌بخشي ، نداشتن اشتها ، داشتن اضطراب يا هيجانات روحي ، بي‌قراري‌ها ، افسردگي‌ها ، احساس پوچي و بسياري ديگر از موارد ، بيمار خود را به ورزش كردن تشويق مي‌نمايند . در اسلام نيز به ورزش شنا ، تيراندازي ، سواركاري و حتي پياده‌روي سفارش شده است. پيامبر اكرم (صلي‌اله عليه و آله وسلم) پياده‌روي را بهترين درمان براي بسياري از بيماري‌ها معرفي مي‌كنند . انواع ورزش را مي‌توان بر حسب ميزان فعاليت جسماني و انرژي مصرفي در واحد ، نيمه سنگين و سنگين تقسيم كرد. به طور كلي ورزش‌هاي سبك اثرات مفيدي بر جسم و روان انسان دارد

نتايج تحقيقات مختلف نشان داده است كه انجام انواع مختلف نرمش‌ها ، علاوه بر فوايد جسمي فراوان ، بر مقابله با مشكلات عصبي و رواني نيز آثار مفيدي دارد.

با توجه به اثرات مثبت ورزش بر سلامت و تندرستي انسان فرهنگ ورزشي بيشتر

پرداخته شود. از طرف ديگر براي رسيدن به توسعه پايدار در هر جامعه‌اي علاوه بر برنامه‌ريزي ، مديريت صحيح و استفاده از فن آوري مناسب ، استفاده از منابع انساني كارآمد اهميت بسياري دارد. جامعه‌اي كه نيروي انساني سالم و شادابي داشته باشد ، اين امكان را خواهد داشت كه در جهت توسعه واقعي ، سريع‌تر گام بردارد. همچنين جامعه‌اي كه داراي افرادي توانمند و قدرتمند باشد، دشمنانش هوس تجاوز به آن جامعه را نخواهد داشت

زندگي امروز ما ماشيني شده وهمين امر باعث تنبلي افراد ورزش يكي از اركان اصلي زندگي است كه در تمام دنيا به اين امر مهم توصيه شده و سعي شده در برنامه روزانه افراد حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقيقه ورزش و حركات ورزشي گنجانده شود ورزش روحيه انسان را شاداب و باعث شادي ونشاط و سلامتي مي شود

مسلماً عدم سازش وجود و اختلالات رفتاري در هر طبقه و صنفي و در هر گروه و جمعي بسيار مشهود است عوامل مختلفي را مي توان در بوجود آوردن يا پايه ريزي عدم سلامت روان ذكر نمود: فشارهاي اجتماعي، فقر مادي، اختلافات خانوادگي، تصادفات، بيماريها، مرگ و ميرهاي پيش بيني نشده و بسياري از عوامل خانوادگي و اجتماعي همراه با عوامل وراثتي، افراد را دچار عدم تعادل روان مي سازد. بنابراين براي پيش گيري از بيماري رواني و حفظ سلامت روان توصيه هاي مختصري در نظر گرفته مي شود.

نقش ورزش در زندگي انسان

نقش ورزش در جلوگيري از اعتياد و سلامتي قلب

ورزش با تعرق و افزايش ضربان قلب، كاهش اضطراب و افسردگي را موجب مي شود . ورزش مستمر به طوري كه بدن شروع به تعرق مي كند، باعث افزايش تراوش آنزيمهاي آندروفين، آنكفالين و دانيورفين كه خاصيت تسكين دهندگي دارند مي شود. ورزشي كه باعث تعرق شود و ضربان قلب را افزايش دهد، بدن را وادار به ترشح آنزيم هاي مسكني مي كند ، كه باعث كاهش اضطراب، افسردگي و افزايش انبساط خاطر و تقويت روحيه مي شود.

هورمون رشد كه باعث ايجاد انگيزه، شور و شوق زندگي در فرد مي شود، در سن ۲۰ سالگي حداكثر تراوش خود را دارد و طبق تحقيقات متخصصين اين هورمون هر ۱۰ سال، ۱۵ درصد از تراوش خود را كاهش مي دهد، در حالي كه ورزش مرتب ميزان تراوش هورمون رشد را در سنين بالا در بدن تنظيم مي كند.

نقش ورزش در ايجاد روحيه نشاط و از بين بردن روحيه افسردگي :

ورزش مرتب مي تواند با ايجاد روحيه شادي و نشاط، روحيه افسردگي را در فرد كاهش دهد و تا حدودي جايگزين مواد مسكن خارجي مي شود كه از خارج به بدن وارد مي شود . به طور كلي زماني كه فرد توسط ورزش به روحيه اي با نشاط دست يافته و براضطراب ها و افسردگي هاي خود غلبه نمود، نيازي به مواد مخدر ندارد.

مقاله نقش ورزش در زندگي انسان

 


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۰۷:۴۰ ] [ مينا ]

مواد نيرو زا

در نگاه اول واژة نيروزا به معناي هر چيزي است كه به فعاليت بدن كمك كند. متأسفانه، هماكنون اكثر مردم گمان ميكنند كه تمام مواد نيروزا بايد دارو باشند. مثال برجسته استفاده از اين مواد در بازيهاي المپيك ۱۹۸۸۸۸ سئول نمايان شد. هنگامي كه مدال طلاي بن جانسون دونده كانادايي و دارندة ركورد جهاني ۱۰۰۰ متر، به خاطر مصرف استروئيدهاي آنابوليك بازپس گرفته شد.
اينكه فكر كنيم داروها تنها راه بهبود پتانسيل كاري هستند بسيار اشتباه است؛ زيرا برنامههاي تمريني جسمي و رواني، شرايط آب و هوايي مناسب و يا رعايت مسائل تغذيهاي راندمان شخص را افزايش ميدهد.
ـ قوانين اكثر ورزشها در مورد اجازه مصرف داروها و مواد نيروزا كاملاً اختصاصي است. يقيناً از نظر فلسفه استفاده از اين مواد، به نظر ميرسد اين قوانين براي گروههايي نسبت به گروههاي ديگر غيرمنصفانه باشد. به عنوان مثال، ورزشكار ثروتمند ميتواند در ارتفاع بالا در يك دوره طولاني تمرين كند در صورتي كه ورزشكار فقيرتر ممكن است مجبور به استفاده از دوپينگ خون شود. نتيجة پاياني يكسان است ـ بهبود ظرفيت حمل اكسيژن ـ اما اولي مجاز و دومي غيرقانوني است.

ـ ورزش مدرن امروز يك مشكل دارد. اكثر قوانين آن (و همچنين فلسفه حاكم) براي جامعهاي پايهگذاري شده كه به طور قابل ملاحظهاي با جامعهاي كه ما در حال حاضر در آن زندگي ميكنيم تفاوت دارد. در حالي كه بازتاب تعدادي قوانين با گذر زمان تغيير كرده است اما فلسفه بنياني آن اساساً مربوط به زمانهاي گذشته است.
ـ ورزش حالا يك تجارت بزرگ است و احتمالاً يكي از بزرگترين صنايع رشد يافته در قرن حاضر ميباشد. منسوجات وابسته، توليدكنندگان كفش و وسايل، تأمينكنندگان تسهيلات (نظير ساختمانها) و صاحبان صنايع نو و جديد به هيچوجه مايل نيستند كه عقربههاي ساعتشان در جهت عكس حركت كند. عصر سوداگرايي تفاوت بزرگي را ايجاد كرده است، عده زيادي به ورزش به عنوان شغلي با درآمد بالقوه فوقالعاده نگاه ميكنند. بسياري از فيلسوفان آماتور از جمله خود من به اين نكته باور دارند كه ورزش در دنياي امروز نقش جنگ (مبارزه) را به عهده گرفته است و ميادين المپيك حالا صحنههاي جنگ و كارزار است. اگر چنين فلسفهاي صحيح باشد، بنابراين ممكن است كه قوانين جنگ در اينجا حاكم باشد و تقريباً هر چيزي كه به سمت حمايت و پشتيباني از پيروزي گام بردارد مطلوب و پسنديده است. در اينجا بين فلسفه دكوبرتن و فلسفه بالا تضادها و اختلافاتي وجود دارد كه براي نسلهاي بعدي دنياي ورزش بايد اين موضوع مشخص شود. احتمالاً الان خيلي دير است كه پيشنهاد كنيم ورزش شبيه فعاليتي ساده در باشگاهي خاص است كه شخص ورزشكار مجبور است يا قوانين باشگاه را رعايت كند يا آنجا را ترك نمايد. ورزش ميبايد نظرات جاري جامعه را منعكس كند اما بايد اين آمادگي را نيز داشته باشد كه موقعيت و وضعيت بهتري را نسبت به آنچه به ارث برده به نسل بعدي منتقل كند. در حال حاضر بسياري از مردم در مورد اين مسئله كه ورزشكاران نسل بعدي خط مشي بهتري براي پيشرفتهاي ممتد به ارث ببرد به شدت دچار شك و ترديد هستند. عمده نگراني آنها از اين بابت است كه نسل ورزشكار حاضر، ورزشكاران در دورة فعلي سريع پولدار شدن را به عنوان هدف خود ميدانند تا اينكه نگران آينده ورزش باشند.
با وضعيت نابساماني كه وجود جوايز مالي خوب انتظار افراد موفق را ميكشد، جاي شگفتي نيست كه بعضي با فلسفه پيروزي با هر قيمتي از روشهاي نادرست استفاده كنند. آنچه در پي اين فلسفه ميآيد اعتياد دارويي در بين ورزشكاران است. مصرف دارو براي افزايش و بالا بردن كارآيي در ورزش مسئلة جديدي نيست. در بازيهاي يونان باستان، كساني كه از ميان رژيمهاي غذايي خاص، از تركيبات افزايشدهنده كارآيي استفاده ميكردند گناهكار شناخته ميشدند. اخيراً در يك برنامة تلويزيوني كه از كانال آمستردام پخش ميشد اسنادي از مصرف دارو در بين ورزشكاران در دورانهاي مختلف ارائه شد. حتي در زمانهاي نه چندان دور ورزشكاران به دنبال معجون جادويي كه بعداً شامل الكل و نيكوتين بود ميگشتند. اما در حال حاضر وضعيت بسيار پيچيدهتر است و به بالاترين تكنولوژيها جهت تعيين سطح مصرف و نوع داروهاي مصرفي نياز است. هماكنون مسئلة دوپينگ حالت جزايي دارد و ورزشكاران متخلف هميشه دو پله جلوتر از پليس (آزمونگرهاي دوپينگ) قرار دارند. به نظر ميرسد در آيندهاي نزديك اين مشكل به

مقاله در مورد مواد نيروزا و مكملها

 


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۰۶:۴۸ ] [ مينا ]

با توجه به قرار داشتن در فصل تابستان و ضرورت و اهميت ياددگيري شنا و سفارش آن در دين مبين اسلام از اين پس قصد داريم تا در روزهاي زوج آموزش شنا را به همراه تصاوير و نكات مهم مربوط به اين ورزش مفرح را تقديم حضورتان كنيم. توضيح اينكه در اين مجموعه آموزشي تاريخچه و مقدمات آموزش شنا و انواع آن به همراه ساير نكات لازمه ارائه مي گردد. اميد است با مطالعه و بكارگيري آنها قدمي در فراگيري اين ورزش براي شما عزيزان برداشته باشيم .

تاريخچه

شواهد باستان شناسي نشان مي دهند كه قدمت شنا و شنا كردن به ۲۵۰۰ سال قبل از ميلاد در تمدن مصر و بعد از آن در تمدن هاي آشور و يونان و روم باستان باز مي گردد. آنچه از گذشته آموزش شنا مي دانيم بر اساس يافته هايي است كه از « حروف تصويري » هيروگليف مصريان به دست آورده ايم. يوناني هاي باستان و رومي ها شنا را جزو برنامه هاي مهم آموزش نظامي خود قرار داده بودند ، و مانند الفبا يكي از مواد درسي در آموزش مردان بوده است. شنا در شرق به قرن اول قبل از ميلاد باز مي گردد. ژاپن جايي است كه شواهد و مداركي از مسابقات شنا در آن وجود دارد. در قرن هفدهم به دستور رسمي حكومتي شنا به صورت اجباري در مدارس تدريس مي شد .

مسابقات سازمان يافته شنا در قرن ۱۹ ميلادي قبل از ورود ژاپن به دنياي غرب شكل گرفت. از قرار معلوم مردم ساحل نشين اقيانوس آرام، به كودكان هنگامي كه به راه مي افتادند يا حتي پيش تر شنا مي آموختند. نشانه هايي از مسابقات گاه و بي گاه ميان مردم يونان باستان وجود دارد و همچنين يكي از بوكسورهاي معروف يونان شنا را به عنوان تمرين در برنامه ورزشي خود گنجانيده بود. رومي ها اولين استخرهاي شنا را بنا كردند و گفته مي شود كه در قرن اول پيش از ميلاد « گي يس مي سي ينس » Gaiusmaecenas اولين استخر آب گرم را ساخت.

برخي عدم تمايل اروپائيان به شنا را در قرون وسطي ترس از گسترش و سرايت عفونت و بيماري هاي مسري مي دانند از طرفي شواهدي وجود دارد كه نشان مي دهد در سواحل بريتانياي كبير در اواخر قرن ۱۷ ميلادي از شنا در آب به عنوان وسيله اي براي درمان استفاده مي شود. البته تا پيش از قرن نوزدهم شنا به عنوان تفريح و ورزش در ميان مردم جايگاهي پيدا نكرد. زماني كه نخستين سازمان شنا در سال ۱۸۳۷ تأسيس شد در پايتخت بريتانيا يعني لندن ، ۶ استخر سر پوشيده وجود داشت كه مجهز به تخته شيرجه بودند. در سال ۱۸۴۶ اولين مسابقه شنا در مسافت ۴۴۰ يارد در استراليا بر پا شد كه بعد از آن هر ساله نيز به اجرا در آمد. باشگاه شناي « متروپوليتين » Metropolitan لندن در سال ۱۸۶۹ تأسيس شد كه بعدها به انجمن شناي غير حرفه اي تغيير نام پيدا كردكه در واقع هيئت رئيسه شناي غير حرفه اي بريتانيا بود. فدراسيون هاي ملي شنا در چندين كشور اروپايي در سال ۱۸۸۲ تا ۱۸۸۹ شكل گرفتند.

بخش اول : اصول نظري شنا

شنا : شناي مسافت swimming : distance swimming

آموزش و تمرين

براي نخستين بار برنامه هاي آموزشي شنا در قرن نوزدهم در بريتانياي كبير هم به منظور ورزش و هم در جهت گسترش نجات غريقي مورد استفاده قرار گرفتند. در ديگر نقاط اروپا نيز به تدريج از اين برنامه استفاده شد. در سال ۱۹۱۶ در كشور ايالات متحده آموزش شنا براي حرفه نجات غريقي تحت حمايت سازمان صليب سرخ آمريكا به اجرا در آمد. تمريناتي كه توسط شاخه هاي مختلف نيروهاي مسلح در طي جنگ هاي اول و دوم جهاني انجام گرفت ، در پيشرفت ورزش شنا تأثير به سزايي داشت. برپايي دوره هاي آموزش شنا كه تا حد آموزش به كودكان و خردسالان گسترش مي يافت توسط سازمان هاي اجتماعي،مدارس باز شد. تمرينات ابتدايي و ساده كه صرفاً در آن به شنا كردن تا حد ممكن تأكيد مي شد جاي خود را به تمرينات با فاصله و مكرر دادند. تمريني با فاصله متشكل از يك سري حركات شنا در مسافت هاي مساوي با وقت هاي استراحت برنامه ريزي شده . در تمرينات با فاصله آرام كه به منظور بالابردن ميزان استقامت شناگران است، زمان استراحت بيشتر از زمان شنا است. در تمرينات با فاصله سريع كه براي بالابردن سرعت شناگر مورد استفاده قرار مي گيرند به شناگر اجازه مي دهند كه بعد از شنا در زمان استراحت به وضعيت عادي تنفس و ضربان قلب خود باز گردد.

پافشاري زياد بر برگزاري مسابقات بين المللي منجر به ساخته شدن استخرهاي ۵۰ متري شد. ديگر امكاناتي كه باعث پيشرفت شنا هم در تمرين و هم در عرصه نمايش گرديدند شامل آب روهاي موج گير ، خطوط نشان دهنده است كه براي جلوگيري از بي نظمي در جريان مسابقه فراهم شد. از ديگر امكانات دوربين هاي جديد براي مطالعه و بررسي حركات در زير آب ، ساعت هاي بزرگ كه براي شناگران قابل مشاهده بودند و بالاخره ابزار الكتريكي زمان بندي است. بدين ترتيب از سال ۱۹۷۲ تمام ركوردها تا صدم ثانيه ثبت گرديده اند

انواع شنا

مقاله در مورد شنا


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۰۶:۰۰ ] [ مينا ]

مقدمه

اين قوانين شطرنج نمى تواند همه موقعيتهاى محتمل را كه ممكن است در بازى پديد آيد شامل شود و نيز نمى تواند تمام مسايل عملى را حل و فصل كند. در حالتهايى كه دقيقاً در مواد قوانين حاضر پيش بينى نشده باشد، مى توان با بررسى موقعيتهاى مشابهى كه در قوانين حاضر مورد بحث قرار گرفته است به تصميم صحيح رسيد. در قوانين شطرنج، فرض بر اين است كه داوران از صلاحيت لازم، قضاوت درست و بي طرفى كامل برخوردارند. مقرراتى كه زياده از حد جنبه تفصيلى يابد ممكن است اختيار قضاوت را از داور سلب كند و لذا مانع آن شود كه او با مراعات انصاف، منطق و عوامل خاص به حل مسايل بپردازد.

فيده همه شطرنجبازان و فدراسيونها را به پذيرش اين نظر فرا مى خواند. هر فدراسيون عضو فيده مختار است كه مقررات تفصيلى ترى را به اجرا درآورد، مشروط به اينكه:

الف) به هيچ وجه با قوانين شطرنج رسمى فيده در تعارض نباشد؛

ب) به قلمرو همان فدراسيونها منحصر شود؛

ج) براى هيچ يك از روياروييها] مچ ها [، مسابقات قهرمانى يا انتخابى تحت پوشش فيده، يا مسابقات عنوان گيرى درجه گيرى تحت پوشش فيده اعتبار نيابد.

تاريخچه شطرنج

در باره ي پيدايش شطرنج چندين روايت موجود است كه تنها تعداد كمي از آن ها معقول و باور كردني هستند. در ادامه اين روايت هاي مختلف را با هم بررسي مي كنيم تا به روايت واحدي دست پيدا كنيم. اولين داستاني كه بررسي مي كنيم، داستاني است كه ثعالبي در شاهنامه ي معروف به ابومنصور نقل مي كند. اين داستان را فردوسي نيز در شاهنامه با تفصيل بيشتر آورده است. داستان از اين قرار است كه وقتي طلحند، پسر ناي هندي در جنگ با گو پسر عمو و برادر امي بر سر پادشاهي كشته شد، مادرش از غم او افسرده گشت. گروهي از دانشمندان براي سرگرم كردن مادر و نيز نشان دادن وضعيت جنگي كه پسرش در آن كشته شد شطرنج را اختراع كردند. از اين داستان اگر به دليل نبودن مدارك كافي بگذريم، در ادبيات كهن هند دو اثر وجود دارد كه تا حدي قابل استناد هستند. در ادبيات هندي فقط دو اثر قابل قبول وجود دارد كه در زير به طور مختصر به شرح آن ها مي پردازيم. نخستين مطلب مربوط به اوايل قرن هشتم ميلادي است كه به زبان سانسكريت وبا نثري ساده نوشته شده است. سوباندهو(نام اين نوشته) درباره ي حكومت اودايانا پادشاه واتسا و ملكه اش مطالبي نگاشته است. در بين اين مطالب اشاره اي هم به مهره هاي شطرنج شده كه دقيقا مشخص نيست اين مطالب در مورد شطرنج امروزي است يا نوع ديگري از شطرنج، چرا كه نوع ديگري نيز هست كه با تاس بازي مي شود. نوشته ي ديگر مربوط به بانا نويسنده اي هندي است كه ضمن شرح دادن چگونگي پادشاهي سري هارشا كه در شمال هند حكومت مي كرده است، اشاره اي به آموزش شطرنج در دربار او دارد. اين نوشته در قرن هفتم ميلادي نگاشته شده كه كهن ترين نوشته ي مكتوب هندي در رابطه با شطرنج است. اكنون اگر دو سند قبلي را صددرصد قابل قبول بدانيم، از لحاظ قدمت در مقايسه با كارنامه ي اردشير بابكان كه در آن به وضوح از بازي شطرنج سخن رفته و مورد قبول مورخين برجسته است حدود سه قرن قديمي تر هستند. حتي اگر اين طور فكر كنيم كه كارنامه ي اردشير بابكان در زمان حكومت خسروپرويز(۶۲۸-۵۹۰ ِِِميلادي) تنظيم و نوشته شده باشد، باز هم اين كارنامه حدود يك قرن قديم تر نوشته شده است. بنابراين با توجه به آن چه گفته شد و همچنين با جمع بندي عواملي كه شرح آن ها گذشت، يعني قدمت بيشتر اسناد تاريخي ايران، بايد پذيرفت كه شطرنج بدون ترديد از ايران سر برآورده است. اسناد تاريخي اين نكته را روشن مي كنند كه ايران در پيش از اسلام براي پايه گذاري شطرنج گام هاي موثري برداشته بوده و حتي بعد از اسلام هم تا قرن شانزدهم ميلادي استادان ايراني سهم بسزايي در پيشرفت و گسترش شطرنج داشته اند.

مقاله در مورد شطرنج


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۰۵:۳۶ ] [ مينا ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ]
.: Weblog Themes By azadblog :.

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است

خرید فالوور و لایک

سامانه تبادل بازدید

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد  / ربات افزایش فالوور عضوگرام