انواع مقاله جديد

انواع مقاله جديد
دانلود مقاله تحقيق دانشگاهي
نويسندگان
لينک دوستان
آمار
امروز : 0
ديروز : 0
افراد آنلاين : 6
همه : 0

تعريف دوپينگ در ورزش و شناخت انواع دارو هاي نيروزا

تعريف دوپينگ :

طبق تعريف كميسيون پزشكي كميته بين المللي المپيك دوپينگ عبارتست از تجويز يا مصرف يك ماده خارجي-يا ماده درون زاي بدن،با مقادير غير عادي و يا راه استعمال غير طبيعي توسط شخص سالم با هدف افزايش كارآيي ورزشي.

دوپينگ به معناي استفاده از مواد متعلق به گروه داروهاي ممنوع،محدود شده و يا استفاده از روشهاي گوناگون غيرمجازي ميباشد.به قول خوان آنتونيو سامارانش رئيس كميته بين المللي المپيك،دوپينگ نوعي تقلب است كه از جنبه هاي مختلف منجر به انحطاط و مرگ ميشود:

مرگ فيزيولوژيك چرا كه دستكاري غيرقانوني در فرايند طبيعي باعث تغييرات شديد و گاهاً برگشت ناپذيري در بدن ميشود.

مرگ جسمي نظير برخي موارد اسف بار مرگ ورزشكاراني كه در سالهاي اخير مشاهده شده است.انحطاط رواني و شخصيتي ناشي از رضايت شخص به تقلب،ناديده انگاشتن توانايي ها و ظرفيت هاي شخصي و بزرگ كردن ناتواني ها و معايب.و بالاخره انحطاط اخلاقي به واسطه تعدي فرد از قوانيني كه تمام جامعه بشري پابند آن هستند.

از سوي ديگر در سالهاي اخيد پديده اي بنام«پارا دوپينگ» نيز پا به عرصه وجود نهاده است كه عبارتست از دادن دارو به يك ورزشكار توسط حريف جهت كاهش كارآيي وي و يا بدنام كردن ورزشكار .

دوپينگ در عصر جديد:در سالهاي اخير همگام با پيشرفت دانش پزشكي و داروسازي در كنار استفاده صحيحي از كشفيات روزافزون اين علوم،متاسفانه عده اي با افراد سودجويانه استفاده نابجا از داروها را در جامعه اشاعه ميدهند.يكي از عرصه هاي اين سودجويي كاربرد غير از داروها در ورزش و ترويج آن بوده است كه اهداف اقتصادي،اجتماعي و حتي سياسي در وراي اين موارد استفاده نابجا وجود دارد.موارد فراوان خلع مدال،عوارض زيانبار گسترده جسمي و روحي گزارش شده از ورزشكاران و بالاخره موارد مرگ و مير قابل توجه ناشي از ارتكاب دوپينگ،حاكي از گسترش تكان دهنده اين ضد ارزش در صحنه ورزش ميباشد.در سال۱۹۸۱ يك بررسي در بين دانش آموزان ورزشكار آمريكايي نشان داد كه ۸۰ درصد افراد تحت مطالعه حداقل يك مورد سابقه استفاده از الكل،۲۰ درصد از آنها سابقه مصرف ماري جوانا و ۲ درصد از اين افراد تجربه مصرف استروئيدهاي آنابوليزان را داشته اند.در يك بررسي ديگر بر روي رشته هاي ديگر ورزشي كمترين ميزان كاربرد داروها در رشته هاكي روي چمن و بيشترين ميزان كاربرد در رشته هاي وزنه برداري و دوميداني ثبت شده است.در حال حاضر تمامي سازمانهاي اجرايي ورزش و در راس آنها كميسيون پزشكي كميته بين المللي المپيك كه از سال ۱۹۷۶ فعاليت رسمي خود را شروع كرده مسئوليت مبارزه با دوپينگ را در سراسر جهان برعهده دارند.اين سازمانها تدوين و انتشار فهرست هايي همراه با تجديد نظر مداوم را در برنامه كار خود قرار داده اند و به انتشار اين فهرستها همراه با انتشارات آموزشي ديگر و نيز انجام آزمايشات دارويي روي نمونه هاي گرفته شده از ورزشكاران نسبت به ريشه كني دوپينگ اقدام مينمايند.

تاريخچه دوپينگ

دوپينگ از واژه هاي هلندي به معني آيين غسل تعميد مسيحي گرفته شده است.قدمت doop دوپينگ در ورزش به دو هزار سال قبل از ميلاد برميگردد،جايي كه هومر در نوشته هاي خود به مصرف قارچهاي غني از پروتئين توسط گروهي از ورزشكاران يونان باستان اشاره نموده است.و يا به روايتي ديگر واژه دوپينگ از زبان آفريقاي جنوبي مشتق شده است.اشاره به يك نوشيدني الكلي باستاني دارد كه به عنوان محرك در مراسم رقص استفاده مي گرديد.بتدريج اين واژه استقاده گسترده تري كرد و در ورزش امروز به معضلي تبديل شده است.اين واژه در دنياي امروز به معناي استفاده ورزشكار از مواد يا روش هايي است كه به قصد افزايش كارآيي در ورزش انجام مي شود.برخي ورزشكاران از حدود ۴۰ سال پيش از هورمونهاي جنسي مردانه و مشتقات آنها براي نيروزايي استفاده ميكرده اند كه امروزه بسياري دچار عوارض آنها از جمله سرطان كبد شده اند.اخيراً داروهاي جديدتري مورد استفاده برخي ورزشكاران قرار ميگيرد كه هنوز حتي اثر بخشي آنها در افزايش نيروي جسمي مورد

تحقيق كامل در مورد دوپينگ

 

 


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۰۲:۲۴ ] [ مينا ]

ارتباط ورزش و سياست

جدايي بازي‌هاي المپيك از سياست هرگز امكان‌پذير نبوده است ….

واژه‌هاي والا هميشه گروگان سرنوشت هستند. مقامات بازي‌هاي المپيك مباهات مي‌كنند كه اين بازي‌ها «هميشه مردم را در صلح گردهم آورده‌اند تا به اصول اخلاقي جهاني احترام بگذارند.»

اما تاريخ خلاف آن را نشان مي‌دهد. تحريم المپيك، اين بازي‌ها را در سال‌هاي ۱۹۵۶، ۱۹۷۶، ۱۹۸۰ و ۱۹۸۴ برهم زد. در سال ۱۹۶۸ دو دونده دوي سرعت آمريكا روي سكو به جنبش حمايت از حقوق سياهپوستان اداي احترام كردند.

اكنون چين كه ميزبان بازي‌هاي المپيك در ماه اوت است متوجه مي‌شود شعار المپيك پكن «يك جهان، يك رويا» بيش از آنكه بر مبناي حقيقت باشد متكي بر اميد و آرزو است. استيون اسپيلبرگ، كارگردان آمريكايي، از تبليغات هنري مراسم افتتاحيه و اختتاميه انصراف داده است: او مي‌گويد چين بايد براي متوقف كردن كشت‌و‌كشتار در دارفور بيشتر تلاش كند. در چهاردهم فوريه يك گروه از برندگان جايزه نوبل و ورزشكاران نيز در نامه‌اي به روزنامه انگليسي اينديپندنت همين موضوع را عنوان كردند.

از سال ۲۰۰۱ كه پكن حق برگزاري بازي‌هاي المپيك را به دست آورد، چين مي‌دانست كه دوران سختي را در پيش دارد تا مانع مخالفان سياست‌هاي حقوق بشر چين از سوء استفاده سياسي از اين رويداد شود. چين در سال ۲۰۰۶ زماني كه آقاي اسپيلبرگ وارد صحنه شد بسيار خرسند شد. اما در كمال تعجب چين، عملكرد اين كشور در خارج به‌خصوص در سودان، كانون غضب هاليوود در آستانه بازي‌هاي المپيك شده است.

چين با خشم به آنچه تلاش براي «سياسي كردن» المپيك مي‌خواند واكنش نشان داده است. اما به تازگي به علت تلاش‌هاي فعالان سياسي همچون ميافارو هنرپيشه آمريكايي، براي نشان دادن اين بازي‌ها به عنوان «المپيك نسل‌كشي» به علت كشتارها در سودان، برافروخته شده است. چين ميزان فراواني از نفت سودان را مي‌خرد و به اين كشور اسلحه مي‌فروشد. فعالان سياسي مي‌گويند اين امر مشاركت در كشتار سازماندهي شده توسط دولت است كه دارفور را تباه كرده است.

چين براي منحرف كردن چنين اتهاماتي، كمي از امتناع معمول خود در مورد درگير شدن در مسائل سياسي ديگر كشورها تغيير جهت داده است. ديپلمات‌هاي غربي چين را به دليل كمك به متقاعد كردن سودان براي پذيرش هيات حافظ صلح سازمان ملل در اين كشور تحسين مي‌كنند. اما اين امر آقاي اسپيلبرگ را راضي نكرده است. گرچه «سياست‌زدگي» بازي‌هاي المپيك رد مي‌شود، اما اين بازي‌ها از اهميت سياسي بالايي براي چين برخوردار هستند. دوره بازي‌هاي المپيك در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ يك پيش‌بيني ورزشي از جنگ سرد بود؛ اكنون رهبران چين مي‌خواهند كشورشان را به عنوان يك قدرت جهاني مورد احترام نشان دهند و ديگر خاطرات كشتار تظاهركنندگان مدافع دموكراسي در سال ۱۹۸۹ در پكن را تكرار نخواهند كرد. (آنها مي‌خواهند در صدر جدول مدال‌ها قرار بگيرند.) جورج بوش گفته است او نيز در پكن خواهد بود.

اما به سكوت وادار كردن فعالان سياسي كار دشواري خواهد بود. اگر يكي از مهمانان حرف نسنجيده‌اي بزند، چه؟ قوانين اجرايي المپيك ورزشكاران را از برگزاري «نظارت» سياسي در محل برگزاري بازي‌هاي المپيك منع مي‌كند. اما در هفته گذشته پس از انتقادهاي بسيار، انجمن المپيك انگلستان اعلام كرد در حال تجديدنظر در مورد تصميمي است كه از اعضاي تيم خود مي‌خواهد از اظهارنظر در مورد مسائل حساس در طي بازي‌ها خودداري كنند. به هر حال سياست از راهي وارد خواهد شد.

سياست و ورزش

بين ورزش و سياست و يا به عبارت بهتر بين سياستمداران و ورزشكاران نقاط اشتراك زيادي وجود دارد ، كارهايي در بين ورزشكاران انجام مي شود و يا در عالم ورزش و جود دارد كه كه مشابه آن نيز در ميان سياستمداران هست و يا در عالم سياست وجود دارد و بالعكس . اينكه كداميك از ديگري اين كارها را آموخته اند معلوم نيست ، آنچه مسلم است گاهي اوقات وقتي به رفتار سياستمداران نگاه مي كني به ياد ورزشكاران مي افتي و وقتي به رفتار ورزشكاران نگاه مي كني نا خودآگاه به ياد سياستمداران مي افتي !

در دو برنامه ي تلويزيوني كه ديروز و امروز از تلويزيون پخش مي شد ، نا خودآگاه رابطه ي بين سياست و ورزش در ذهن تداعي مي شد:

برنامه ي اول :

پس از بازي تيم فجر شهيد سپاسي در برابر تيم سايپا كه با نتيجه ۱بر ۱ خاتمه يافت ، يكي از خبر نگاران از مربي سايپا(علي دايي) سوال كرد كه نظرتان در باره بازي تيم فجر چه بود ؟ علي دايي هم در پاسخ گفت : « تيم فجر حرفي براي گفتن نداشت » ديشب در برنامه ورزش شبكه ي استان فارس ، مجري برنامه نظر مربي تيم فجر ( غلامحسين پيرواني ) را در باره ي اظهار نظر علي دايي جويا شد . پيرواني ضمن تعريف از علي دايي گفت : واي به حال تيم سايپا كه با تيمي كه حرفي…

مقاله ارتباط ورزش با سياست و فرهنگ


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۰۲:۰۰ ] [ مينا ]

مقدمه

هر فرد در زندگي روزمره از حركات و فعاليت هاي زيادي استفاده مي كند اما نمي توانيد فاكتور تمرينات بدني از برنامه هاي روزمره حذف كنيد. چرا كه علاوه بر عضلاتي كه در فعاليت هاي خاص و يكنواخت درگير هستند، بايستي ديگر عضلات و از همه مهم تر عضلات مخالف و مقابل حركات روزمره نيز تقويت شده و باعضلات فعال، هماهنگ شوند تا ارگانيسم و ساختار اصلي و كاربردي بدن را حفظ و متعادل گردانند.

بنابراين توصيه مي شود كه همه ي افراد در خلال كارهاي روزمره به تمرينات بدني و برنامه هاي ورزشي پرداخته تا علاوه بر اثرات مفيد جسماني، خود را نيز از نظر روحي و رواني براي زندگي فعال آماده نمايند.

امروزه به پيشگيري بيش از درمان توجه مي شود و بهترين، ساده ترين و كم هزينه ترين راه انجام فعاليت ها و تمرينات ورزشي است تا جايي كه حتي از اين روش براي درمان نيز استفاده مي شود و اثرات آن بسيار مثبت و مفيد بودن كه همواره تسعي شده تا با راهنمايي هاي پايه اي براي همه ي افراد زمينه ي آشنايي با گوشه اي از اين تمرينات فراهم آيد.

كمردرد چيست؟

فردي را نمي توان يافت اعم از مرد، زن، پير، جوان، لاغر يا چاق كه فعاليتي سنگين نداشته باشد و در مرحله اي از زندگي به طور يكباره و يا مرحله اي دچار كمردرد نشده باشد. درد كمر با بالا رفتن سن، كار و يا انجام برخي ورزش ها كه مناسب بدن نمي باشند افزايش مي يابد.

زنان بيش از مردان به كمردرد مبتلا مي گردند. ليكن در خانم هاي مسن و كمتر از ۶۵ سال حدود % ۶۳ دردهاي كمري هنگامي بروز مي كند كه كار دستي يا فعاليت دارند و در % ۳۷ موارد، هنگامي كه فرد فعاليتي انجام نمي دهد مشاهده گرديده است.

بلند كردن و يا حمل بار سنگين در حال كشيده، خم شدن تنه به جلو، لرزش و تكان هاي مداوم علل اصلي ايجاد درد كمر مي باشد. همچنين درد كمر در تمام مشاغلي كه به نوعي با نيرو و با فشار سر و كار دارند مانند كارگران معدن، افرادي كه بار تخليه مي كنند، بناها، كشاورزان، باغ داران، كارگران سنگ فرش و خاك بردار، نجاران، بناهاي موزاييك فرش و … بيشتر مشاهده مي گردد. به ويژه هنگامي كه شروع به كار كردن زودرس و قبل از بيست سالگي مي نمايند.

راننده هاي كاميون هاي سنگين و تراكتور اغلب در بين بيماران كمردرد مشاهده مي شوند ميكروتروماتيسم (ضربات كوچك) به علت سرعت و لرزش هاي اتومبيل كه ناحيه انتهاي خاجي را مي كوبد، از جمله مواردي است كه سبب بروز درد كمر در رانندگان مي گردد.

سنگيني كار ناشي از مشاغل تنها علت كمردرد نمي باشد. آمارهاي مختلف در بين ورزشكاران نشان مي دهد كه نسبت دردهاي كمري در بين اين گروه به ويژه در ورزش هاي شديد مثل راگبي، پرش، كشتي و … آن هايي كه در ناحيه كمر يك خميدگي شديد و چرخش مهره ها را ايجاد مي كند. مثل: هالترزن ها و پرتاب كننده هاي چكش اكثراً سبب ايجاد ضايعات ديسك مي گردد.

سواركاري به ويژه در افراد جوان، و همچنين درجودو كاران تا ۶۸ درصد درد كمر مشاهده شده است. از جمله ديگر ورزش ها مي توان به اسكي اشاره نمود كه ناحيه انتهاي خاجي را تحت فشارهاي مداوم و شديد قرار داده و در نتيجه ديسك آخر را كشيده و تحت فشار قرار مي دهد. تقريباً همه افراد و در همه مشاغل به نوعي ممكن است مبتلا به درد كمر بشوند. ليكن در ساير عوامل مساعد كننده فردي همانند عدم تحرك و يا ورزش، عضلات ضعيف، حالت بدن، نوع استفاده از وسايل راحتي و وسايل كار مانند ميز، صندلي، ميز كارگاه، دستشويي منزل و غيره در بروز درد كمر بسيار موثر مي باشند. در اين ميان ذكر اين نكته ضروري است كه هر نوع كار سنگين و مشكل چنانچه به طور صحيح انجام شود، هيچ گونه ناراحتي را ايجاد نخواهد كرد.

گاهي اوقات اين سوال پيش مي آيد كه چرا تعداد مبتلايان به درد كمر كه شغل نسبتاً سنگين دارند نسبت به آن هايي كه داراي مشاغل اداري و يا كار سبك تر مي باشند كمتر است؟ دليلش واضح است فردي كه به طور مثال شغل او بيل زدن است بدنش براي آن كار ساخته و پرداخته و آمادگي پيدا كرده و همه روزه نيز اين فعاليت را ادامه مي دهد، لذا همانند ورزشكاراني كه عضلات و بدن آماده و ساخته و پرداخته اي دارند خيلي كمتر مبتلا به درد كمر مي گردند.

ورزش و نرمش مرتب، بدن را در مقابل درد هاي كمر بيمه مي كند. لذا به توصيه هايي كه در ادامه خواهد آمد عمل كرده و خود را از ابتلا به قسمت اعظمي از دردهاي كمر برهانيد. به منظور روشن نمودن اذهان، به يك نمونه بسيار ساده اشاره مي كنيم. چه بسا اتفاق مي افتد كه شخصاً برف بام و يا حياط خودمان را جمع مي كنيم، در اين حالت، تعداد كمردردها در روزهاي بعد از بارش برف بسيار زياد مي شود و به ويژه آن هايي كه در طول هفته كار سبك اداري و غيره داشته و ورزش و تحرك اضافي نداشته اند. لذا بدون آمادگي، توانايي كار اضافي در يك روز تعطيل را نخواهند داشت، در نتيجه

تحقيق در مورد ورزش پزشكي


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۰۱:۳۵ ] [ مينا ]

خميدگي كافيست! پشتتان را صاف نگهداريد

شيوه صحيح قرار گرفتن بدن يا به عبارتي صاف ايستادن، مسئله مهمي است كه روز به روز بيشتر به دست فراموشي سپرده ميشود. روزهايي كه سركار و در مدرسه ميگذارنيم پر از عادات و تكاليفي است كه به شكلي كاملا دور از فاكتورهاي انساني –ارگونومي- انجام ميگيرند. چند مثال آشناي اين موارد: كار با كامپيوتر، كيفهاي رو دوشي يا كوله پشتي بسيار سنگين و قرار دادن گوشي تلفن بين گردن و شانه است.

پشت ما، بهاي تمام اين رفتارهاي نادرست را ميپردازد. بنابر نتايج يك تحقيق در دانشگاه دوك (Duke University)، درد پشت در آمريكا سالانه هزينه اي معادل ۹۰ ميليارد دلار دربر دارد.

گذشته از پشت درد، وضعيت نادرست بدن ميتواند مشكلات ديگري از جمله تحليل مفاصل و آرتروز فرسايشي را نيز ايجاد كند. به گفته شرلي سارمن (Shirley Sahrmann) استاد ورزش درماني در دانشكده طب دانشگاه واشينگتن: ” قرار گرفتن نادرست، ماهيچه ها و مفاصل را به شدت تحت فشار قرار داده و زمينه را براي پشت درد و آرتروز فراهم ميكند.”

به اين ترتيب كه مثلا قرار گرفتن در فضاي كاري كه نادرست چيده شده باشد، موجب ميشود كه شخص بالاتنه خود را به جلو خم كرده، فشاري مضاعف بر ستون مهره ها وارد كند و همين موجب تاب برداشتن تدريجي ستون مهره ها شود. سپس عضلات خود را با اين حالت قرارگيري جديد وفق ميدهند. به تدريج ماهيچه هاي سينه كوتاه شده، عضلات شكمي ضعيف ميشوند و از طرف ديگر عضلات پشت بلند و بيش از حد كشيده ميشوند.

 

اين طرز قرارگيري بدن ميتواند غضروف ميان مهره ها را فشرده و از بين ببرد. در طول زمان، اين حالت ميتواند به آرتروز فرسايشي منجر شود. به طور خلاصه، “بدن ما براي نشستن در تمام روز ساخته نشده است”.

براي مبارزه با اين خميدگي رايج، صاف نگهداشتن پشت بهترين و ساده ترين راه به نظر ميرسد. اما بنا به گفته جان كرايستمن (John Christman)، صاف ايستادن كافي نيست. شما بايد عضلات خود را در مقابل خميدگي ورزيده كنيد و آنها را در جهت عكس آن كشش دهيد. كرايستمن كه داراي فوق تخصص بيوفيزيولوژي است، براي دستيابي به بدني متعادل و “رعنا” يك برنامه ورزشي براي كشش و تقويت عضلات به وجود آورده است.

او ميگويد:” طرز قرار گرفتن صحيح اين نيست كه ستون مهره ها را در اثر صافي بيش از حد پشت از بين ببريم. اصل مطلب قوي كردن عضلات است و همين، مشكل را حل ميكند.”

كرايستمن و همكارش بون (Bohne) براي مبارزه با خميدگي چند توصيه دارند. ابتدا با پاسخ به پرسشهاي زير ببينيد كه طرز قرار گرفتن بدن شما چگونه است:

آيا در پايان يك روز كاري، گردن و شانه هايتان خسته تر از بقيه بدنتان هستند؟ آيا عضلات شانه شما به طور مشخصي بيش از باقي بدنتان ورزيده است؟ آيا عضلات شانه و كتف شما محكم هستند؟ آيا ماساژ گردن و شانه آسايش بسياري برايتان به همراه دارد؟

اگر پاسخ شما به هر يك از اين پرسشها مثبت باشد، بايد طرز قرار گيري بدنتان اصلاح شود.

 

چگونه فرم قرارگيري بدن را بهبود بخشيم؟

  • عضلات شكم خود را در قسمت ناف كمي منقبض كنيد، اين انقباض را به سمت پشت بكشيد و به عبارتي “شكم خود را تو دهيد” . اين كار ماهيچه هاي شكمي را محكم كرده و قفسه سينه را تقويت ميكند.
  • عضلات سينه را كشش دهيد. رو به ديوار بايستيد، يك دست خود را به سمت خارج بدن و چسبيده به ديوار-با زاويه ۹۰ درجه نسبت به بدن- قرار دهيد و در حالي كه دستتان بر روي ديوار قرار دارد، بالاتنه را به سمت بيرون و در جهت مخالف دست، بچرخانيد تا كشش را در سينه خود حس كنيد. مدتي به اين حالت بمانيد، سپس جهت كشش را تغيير دهيد.
  • عضلات پشت ران را كشش دهيد. نشستن اين ماهيچه ها را كوتاه كرده و قسمت پايين پشت و عضلات شكم را تحت فشار قرار ميدهد. • عضلات پشت را تقويت كنيد. بازوهاي خود را در مقابلتان نگهداريد و دستتان را به آرامي مشت كنيد.بازوها را به طور همزمان از آرنج خم كرده و سرشانه را لمس كنيد.

گاهي نكات كوچك از اهميت بسياري برخوردارند. اما عده بسياري از اين نكات ريز ارگونومي بي خبرند.

  • همواره مراقب فرم قرارگيري بدنتان باشيد. هرچه بيشتر با فرم صحيح بدن آشنا باشيد، قرار گرفتن در آن برايتان ساده تر خواهد بود.

مقاله ناهنجاريهاي پشت صاف

 


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۷:۱۱:۳۰ ] [ مينا ]

پيشگفتار :

اين يك حقيقت مهم است كه دور نگه داشتن گوساله هاي جوان براي يك شروع خوب داراي مزاياي بعدي مي باشد . اين حالت فراهم آوردن هر موقعيتي براي گوساله در هشت هفته اول زندگيش بوسيله سازگاري با رويه هاي مديريت صوتي و ارائه جاي اسكان حالتي مناسب است . در هر حال تلاش براي يافتن آب دردناك يا بطري در خيلي از واحدها عادت شده است ، هنگامي كه اجراي معيارهاي پيشگيرانه بايد دستور روز باشد . و مسائل تنفسي از متداول ترين موارد مسأله سلامتي در طول چند ماه اوليه زندگي گوساله مي باشد. براي مثال تا اندازه ۲۰٪ همه گوساله ها با پاك كردن در چند روز اوليه زندگي شان تحت تأثير قرار مي گيرند و برآورد مي شود كه مشكل هزينه اي به اندازه ۳۰ پوند به ازاي هر رأس براي مداوا و توليد از دست رفته در طول زندگي حيوان داشته باشد يعني بطور متوسط بيش از ۳۰۰۰پوند در هر ۱۰۰ واحد گاو و بيش از ۷۰ ميليون پوند براي صنعت .

اينها ترتيب كمبودهايي هستند كه شما نمي توانيد از عهده آنها برآييد . نه تنها آنها كنترل شير و مزاياي ماهانه را خراب مي كنند بلكه نيز از حيث اقتصادي كاربردهاي رفاهي غيرقابل محاسبه اي وجود دارد .

اطلاعات اين كتابچه كه توسط شركت مشاوره اي تحقيقاتي لبنيات و سرويس ملي اطلاعاتي بيماري حيوانات با حمايت مالي MDC گردآوري شده است ، براي كمك به شما و دامدار شما طراحي شده است تا به مهارتها و تكنيكهايي كه اين نقايص را كاهش دهند سرعت ببحشد . اين همچنين به شما آخرين اطلاعات قانون رفاه اتحاديه اروپا را كه در ژانويه سال ۱۹۹۸ معرفي شده است يادآور مي شود .

دامداري كليد موفقيت :

پرورش گاو مهمترين وظيفه واحد لبنيات است و كليد موفقيت آن در دست دامدار شماست . پرورش گاو به عنوان كار ثانويه يكي از كارهايي كه مي تواند بين ديگران مناسب شود زماني كه در حقيقت به ميزان مهارت و فداكاري نياز دارد تلقي مي شود . لذا اطمينان پيدا كنيد كه شخصي كه گوساله ها را مي پروراند اين اهميت را در مورد بقيه واحد درك مي كند . بطور ايده ال همان شخص بايد مسئول واحد گوساله بطور روزانه يا شبانه باشد . اغلب پس از آخر هفته يا تعطيلات است كه پاي گروه كاركنان امدادي به مسائل اتفاق افتاده كشيده مي شود ، لذا آموزش افراد از قبل با دامدار گوساله تان بطور منظم ضروري است .

قبل از توجه به جزئيات موارد عادي مديريت گوساله اجازه دهيد نگاهي به مديريت گاوهاي بي شير در حاملگي دير هنگام كه بر روي قدرت گوساله و مقاومت آن در برابر بيماري دارند بيندازيم.

مديريت گاو بي شير :

يك گاو شيرده لازم است بمدت ۶ تا ۸ هفته قبل از اينكه برنامه ريزي شود كه گوساله بزايد براي اطمينان از اينكه پستان جانور مي تواند براي گوساله تازه متولد شده آغوز توليد نمايد خشك شود . اندام گاو بايد مناسب باشد نه چاق و در شرايط بين نمره ۵/۲ تا ۳ حفظ شود . در گاوهاي گوساله دار كه بيش از حد تغذيه مي شوند هنگام گوساله زاييدن بيش از اندازه چاق مي شوند ، در دوران شيردهي اوليه كمتر مي خورند و اندوخته بدني بشتري را بحركت در     مي آورند و خيلي مستعد ابتلا به بيماري متابوليكي مانند كتوز و تب شيري هستند . بنابراين در گاوهاي گوساله دار كه در علفزار نگهداري مي شوند بايد خيلي كم ذخيره شود در حاليكه به آنهايي كه در خانه نگهداري مي شوند بايد به ميزان محدود غذا داده شود يا محتوي انرژي با وارد كردن كاه به برنامه غذايي رقيق شود . ( شكل ۱ را ببيند )

براي اطلاعات بيشتر در تحقيق MDC در كتابچه تمرين شماره ۲۵ مديريت گاوهاي بي شير و پرهيز از مشكلات زاييدن گوساله را ببينيد .

تصوير ۱- انرژي نمونه ME و نيازهاي پروتئيني MP از يك گاو ۶۰۰ كيلو گرمي در طول اواخر دروان شيردهي ، دروه خشك شدن و شيردهي اوليه .

گوساله ماده بايد در منطقه اي كه براي زاييدن گوساله مشخص شده است حداقل از دو هفته قبل اسكان داده شود و اين كار به آنها زمان

مقاله در مورد دامداري

http://papersite.ir/


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: مقاله در مورد دامداري،
موضوع:
[ ۶ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۰۶:۲۸ ] [ مينا ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ]
.: Weblog Themes By azadblog :.

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است

خرید فالوور و لایک

سامانه تبادل بازدید

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد  / ربات افزایش فالوور عضوگرام