انواع مقاله جديد

انواع مقاله جديد
دانلود مقاله تحقيق دانشگاهي
نويسندگان
پيوندهاي روزانه
لينكي ثبت نشده است

بسم الله الرّحمن الرّحيم

الحمد لله ربّ العالمين والصّلاة والسّلام على رسوله محمّد وآله الطّاهرين

خداى سبحان مى فرمايد: (ليْسَ بِأَمَانِيِّكُمْ وَلاَ أَمَانِىِّ أَهْلِ الْكِتَـبِ مَن يَعْمَلْ سُوءًا يُجْزَ بِهِ…)(۱)؛ «[پاداش و كيفر] به دلخواه شما و دلخواه اهل كتاب نيست؛ هر كس بدى كند، در برابر آن كيفر مى بيند».

پيشرفت فرد در جامعه و نيز پيشرفت جامعه در ميان ديگر جوامع به وجود سه عامل اساسى بستگى دارد:

  1. صاحبان انديشه با انگيزه الهى و به دور از هر گونه فخر فروشى و قدرت طلبى مى توانند با توليد علم و آموزش همگانى، از طريق نگارش و بيان، سطح دانش افراد جامعه و قدرت انديشه آنان را افزايش دهند و با تربيت افراد شايسته و گسيل دادن آنها در ميان طبقات جامعه و عمومى كردن علم، استعدادهاى آنان را شكوفا كنند تا شخصيت فرد و جامعه با بروز توانايى هايشان به اثبات برسد و همه احساس شخصيت كنند.
  2. قوى بودن اخلاق انسانى فرد و جامعه است، چرا كه نقش اخلاق اجتماعى در پيشرفت فرد و جامعه بسيار مهم است و اهل بيت(عليهم السلام) در سخنان خود بر رعايت آن تأكيد كرده اند، از اين رو بزرگ ترين بخش كتاب بحارالانوار كه يك مجموعه حديثى شيعى به شمار مى رود، درباره مسائل اخلاقى است.

نقل شده است كه: منصور دوانيقى براى اين كه بتواند فرزندان امام حسن مجتبى (عليه السلام) را كه با حكومت او مخالف بودند تضعيف و در نهايت سركوب كند، با استفاده از ابزار دروغ كه يك عمل ضد اخلاقى است امام حسن مجتبى(عليه السلام) را متهم به كثرت ازدواج و طلاق مى كرد تا با اين شيوه از جاذبه روحى آنان در ميان مردم بكاهد و زمينه سركوبشان را فراهم كند.

شخصى نماز جماعت پر جمعيتى داشت، اما رفته، رفته از تعداد مأمومين او كاسته شد. هنگامى كه علت آن را جويا شديم، معلوم شد او از همه لحاظ خوب بوده، اما در منزل با اعضاى خانواده اش بد اخلاقى مى كرده است كه خبر آن به مردم رسيده و مردم از گرد او پراكنده شده اند. اين داستان ها نشان دهنده جايگاه ارزشمند اخلاق در جذب افراد است.

  1. داشتن انگيزه و نيت صحيح و ارائه برنامه هاى عملى و وفادار ماندن به آن، كه اين ويژگى بدون وجود احزاب آزاد ممكن نيست. كشور پاكستان كه از هنگام استقلال از هند به علت مسلمان بودن مردم آن، به اين اسم ناميده شده است، در مقابل كشور هند قرار دارد كه بيشتر مردم آن سيك، نجس (طبقه اى از مردم هند كه زندگى سختى را مى گذرانند) و بودايى و جز آن هستند، پاكستان دو حزب بزرگ دارد. يكى حزب مردم وابسته به بى نظيربوتو و ديگرى حزب مسلم ليگ، اما به اين دليل كه هرگاه حزب مردم به قدرت مى رسد، آزادى هاى اجتماعى بيشترى به مردم مى دهد، غالب مردم طرفدار آن حزب هستند، ولى حزب مسلم ليگ كه انحصار طلب است و بر خلاف آموزه هاى اسلامى به فكر قدرت خود هستند، نه به فكر منافع مردم، از حمايت كمترى برخوردار است و اين نشان مى دهد كه مردم دوستدار اخلاق بوده، گرد كسانى كه داراى اخلاق انسانى هستند جمع مى شوند.

بى اعتمادى، عامل نابودى

نقل شده است: عبدالرحمان بن عوف كه بر اساس شروطى خلافت را به عثمان واگذار كرد، هنگامى كه ديد او به تعهدات خود عمل نكرد، در قتل او نقش مهمى ايفا كرد و در توجيه عمل خود گفت: به گونه اى اعتمادم از او سلب شده است كه حاضر نيستم عقال شترى را نزد او امانت بگذارم. وى هنگام شورش مردم عليه عثمان كه به قتل او انجاميد، يكى از مخالفان سرسخت او بود.

دست پنهان استعمارگران

شخصى از قول معمارى نقل مى كرد: كسى از من خواست براى او كار كنم و من نيز پذيرفتم و هنگامى كه براى ديدن نوع كار به محل موردنظر رفتيم، ديديم سفارت انگليس است و نوع كار هم ساختن دويست دستگاه توالت بود. شگفت زده، پرسيدم: چرا اين سفارت با وجود ۱۰ ـ ۱۵ نفر كارمند و چند نفر ارباب رجوع مى خواهد اين تعداد توالت بسازد؟

به من گفتند: شما كار كن و مزدت را بگير. من هم مشغول كار شدم و آن تعداد توالت را ساختم. اما پس از مدت ها جريان انقلاب مشروطيت پيش آمد و مردم ضد حكومت قاجار راهپيمايى كردند، سپس به طرف سفارت انگليس رفتند و در آن متحصن شدند و در آن

مقاله عوامل پيشرفت فرد و جامعه

 


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۴۶:۵۷ ] [ مينا ]
  • شهروند كيست؟

در اينجا لازم است تعريفي از واژه شهروند ارائه گردد. آيا تنها ساكن بودن به مدت مشخص در يك شهر موجب مي شود كه فرد شهروند ناميده شود؟

شهروندي مقوله اي است كه با مفهوم فرهنگ هر جامعه گره خورده و از آنجا كه فرهنگ هر مرز و بوم ناشي از سه قلمرو اساسي فعاليتهاي اجتماعي، فضاي سياسي و وضعيت اقتصادي آن جامعه است فرهنگ هر جامعه اي كاملا منحصر به فرد و هر فرهنگي نيز شهروند ويژه خود را مي طلبد.

در تعريف شهروند مي توان گفت كه شهروند كسي است كه حقوق فردي و جمعي خود را مي شناسد و از آنها دفاع مي كند قانون را مي شناسد و به آن عمل مي كند و از طريق آن مطالبه مي كند، از حقوق معيني برخوردار است؛ مي داند كه فرد ديگري هم حضور دارد و دفاع از حقوق او يعني دفاع از حقوق خودش و فردي كه در امور شهر مشاركت دارد.

پس شهروندي نه تنها به معناي سكونت در يك شهر به مدت مشخص كه به معناي مجموعه اي از آگاهي هاي حقوقي فردي و اجتماعي است. در يك جامعه مدني حقوق يك فرد عبارتند از: حقوق اساسي به معناي حقوق بنيادي شهروندان يك جامعه، حقوق سياسي به معناي حق مشاركت در فرآيندهاي سياسي، حقوق اجتماعي كه در برگيرنده حقوق اقتصادي و نيز حداقل استانداردهاي زندگي در تسهيلات اجتماعي است.

  • شهروند موثر كيست؟

۱) از حوادث و مشكلات جاري جامعه آگاهي داشته باشد.

۲) در مسائل، مشكلات و امور جامعه ملي و محلي مشاركت فعال داشته باشد.

۳) در قبال وظايف و نقش هاي تفويض شده مسووليت پذير باشد.

۴) نگران و دلمشغول رفاه و آسايش ديگران باشد.

۵) رفتار و عملكرد وي مبتني بر اصول اخلاقي باشد.

۶) نسبت به قدرت افرادي كه داراي موقعيت مديريتي و نظارتي هستند پذيرش داشته باشند.

۷) توانايي بررسي و انتقاد از عقايد و ايده ها را دارا باشد.

۸) توانايي اتخاذ تصميمات آگاهانه را دارا باشد.

۹) درباره حكومت و دولت خودآگاهي و دانش كافي داشته باشد.

۱۰) داراي حس وطن پرستي باشد.

۱۱) نسبت به مسووليت هاي خاص پذيرش و مسووليت داشته باشد.

۱۲) از جامعه جهاني و مسائل و روندهاي آن آگاهي داشته باشد.

۱۳) به وجود تكثر و تنوع در جامعه احترام قائل باشد.

به هر روي زندگي شهري يك زندگي جمعي است و براي موفقيت در اين نوع زندگي بايستي فردگرايي و منفعت طلبي تا حدودي مهار شده و اخلاق جمعي رواج يابد. شهروند كسي است كه هم خويش و منافع خويش را بنگرد و هم منافع ديگران را در نظر آورد و در سايه همكاري و همراهي با ديگران و پذيرش مسئوليت ها شرايط بهتري را براي خويش و ديگران فراهم سازد.

در اين ميان شوراهاي اسلامي شهر و شوراياران جايگاه مناسبي براي تمركز فعاليتها و ابتكارات مردمي براي حل مسائل شهري و دستيابي به سطح بالاتري از رفاه به شمار مي آيند.

مسئوليت شهروندي

دموكراسي هاي سالم مستلزم شهروندان مسئول هستند. اما مسئوليت هاي يك شهروند چيستند؟ در دومين پادكست در رشته پادكست هاي آموزش مدني ما، به بحث درباره چگونگي مشاركت شهروندان و شركت در فعاليت هاي تشكيل دهنده يك دموكراسي مي پردازيم.

مسئوليت را مي توان به عنوان يك وظيفه يا الزام به انجام كاري تعريف كرد. اين واژه همچنين به اين معناست كه ما توانايي انتخاب اعمال خود، مانند مشاركت در يك جامعه دموكراتيك را داريم. تصميم به مشاركت گرفتن اولين گام در اعمال حق خود در يك دموكراسي است.

مقاله شهروند كيست حقوق شهروندي چيست


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۴۶:۲۵ ] [ مينا ]

انسان درون اجتماع زندگي مي‌كند و لاجرم رفتارهايي كه از او سر مي‌زند، بخشي از آنها در ارتباط با تعاملات اجتماعي است و يا به نحوي از طرف عوامل اجتماعي تحت تاثير قرار مي‌گيرد. بطوري كه رفتار يك فرد در تنهايي متفاوت از رفتاري خواهد بود كه در مجمع از خود نشان مي‌دهد. رفتار اجتماعي يعني هر رفتار كه متضمن كنش متقابل دو يا چند انسان باشد.

انسان به عنوان يك موجود اجتماعي از همان بدو تولد گرايشات اجتماعي از خود نشان مي‌دهد. نياز به كسب حمايت و امنيت انحراف مراقبين شايد اولين نشانه‌هاي نيازمندي فرد به عوامل بيروني است. لبخند اجتماعي را كه در حدود ماههاي اول زندگي در نوزاد ديده مي‌شود، به عنوان اولين ارتباطات او با محيط اجتماعي خويش مي‌دانند. اين لبخند در تمامي نوزادان ديده مي‌شود كه به نظر مي‌رسد، كاركرد عمده آن جلب توجه اطرافيان و برقراري يك نوع ارتباط ساده با اجتماع است.

شروع زودرس چنين رفتارهايي حاكي از اهميت روابط و رفتارهاي اجتماعي براي فرد است. هر چند اينگونه رفتارها مختص انسان نبوده و در اغلب حيوانات نيز ديده مي‌شود. نياز به دوست داشته شدن ، نياز به حمايت ، نياز به كسب امنيت و نياز به پيوند جويي از نيازهاي اساسي انسان هستند كه مازلو آنها را در سلسله مراتب نيازهاي خود قرار داده است و به اهميت آنها در خود شكوفايي فرد تاكيد كرده است. روشن است در يك سوي اين نيازها فرد و در سوي ديگر آن اجتماع قرار دارد. ارضاء اين نيازها در ارتباط فرد با جامعه ميسر خواهد بود.

رشد رفتار اجتماعي

ظهور و بروز رفتار اجتماعي شايد به همان ماههاي اوليه زندگي نوزاد بر مي‌گردد. زماني كه نوزاد لبخند اجتماعي‌اش را ظاهر مي‌سازد و به اين طريق هر چند به شيوه‌اي ساده رابطه خود را با افراد خود برقرار مي‌كند. تعامل نوزاد با محيط تداوم پيدا مي‌كند. هر چند در آغاز افرادي كه به عنوان اجتماع براي نوزاد شناخته مي‌شوند، خيلي محدود بوده و اغلب شامل پدر و مادر و نزديكان او مي‌شود. اما بتدريج اين روابط گسترده‌تر شده و به افراد بيشتري عموميت پيدا مي‌كند. بطوري كه در سنين خاصي كم ‌كم توجه فرد عمدتا معطوف به افرادي به غير از افراد نزديك خانواده او مي‌شود.

در حدود ۴ – ۵ سالگي كودك توجه خاصي به همسالان خود پيدا مي‌كند و علاقمند ارتباط بيشتري با آنهاست و شايد مدتهاي زياد علاقمند باشد وقت خود را با آنها بگذاراند. اين روند نيز بتدريج گسترده‌تر مي‌شود و در سالهاي اوليه دبستان با علاقمندي بيشتري به برقراري روابط اجتماعي ظهور پيدا مي‌كند. رفتارهاي اجتماعي در اين دوران عمدتا از طريق بازي با همسالان نمود پيدا مي كند. كودك با برقراري تعاملات جديد با گروههاي جديد همسالان رفتارهاي جديد را مي‌آموزد و در موارد زيادي آنها در رفتارهاي اجتماعي خود منعكس مي‌سازد.

در سن نوجواني گرايش فرد به گروههاي اجتماعي بيشتر و بيشتر مي‌شود، بطوري كه اين دوران با اين ويژگي اساسي مشخص مي‌شود كه فرد علاقه شديدي به برقراري روابط اجتماعي از خود نشان مي‌دهد. به عضويت گروههاي مختلف در مي‌آيد و در تعامل با اين گروهها رفتارهاي اجتماعي خود را شكل مي‌دهند. در سنين بعدي رفتارهاي اجتماعي پخته‌تر شده‌اند. فرد با انتخاب شغل ، ادامه تحصيل و انتخاب همسر رفتارهاي گسترده‌تر اجتماعي پيدا مي‌كند. نقش اجتماعي در اين دوران مشخص شده‌اند و فرد رفتاهاي خود را بر اساس نقش خود در اجتماع و هويتي كه بدست آورده تنظيم مي‌كند.

انواع رفتار اجتماعي

رفتار اجتماعي را مي‌توان به دو نوع بسيار گسترده‌تر تقسيم بندي كرد: رفتار جامعه پسند و رفتار جامعه ستيز. رفتار جامعه پسند آن دسته از رفتارهايي را شامل مي‌شود كه مورد قبول جامعه بوده ، با قوانين و هنجارهاي جامعه مطابقت دارد. اين نوع از رفتارها سازنده و در جهت پيشبرد اهداف يك گروه يا اجتماع هستند. مثل نوع‌دوستي ، از سوي ديگر رفتار جامعه ستيز رفتارهايي منفي هستند كه با قوانين و معيارهاي جامعه مطابقت ندارند. مورد قبول افراد جامعه نيستند و اغلب پيامدهاي منفي اجتماعي را براي فردي كه مرتكب اين رفتارها مي‌شوند به همراه دارند.

اين دسته از رفتارها مخرب بوده و مانع پيشبرد اهداف گروه يا اجتماع هستند كه فرد در آن قرار دارد. تعيين اينكه كدام رفتار پسند و كدام جامعه ستيز محسوب مي‌شود، بر حسب منابع متعددي صورت مي‌گيرد. دو منبع معتبر براي اين بررسي قوانين رسمي در جامعه است و ديگر هنجارهاي عرضي و فرهنگي آن جامعه. هر كدام از اين منابع

مقاله در مورد رفتار اجتماعي

 


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۴۵:۲۷ ] [ مينا ]

دگرگوني اجتماعي

دگرگوني اجتماعي از مسائلي است كه همواره ذهن دانشمندان را به خود جلب كرده است و هر كدام به فراخور وسع علمي خويش در اين باره اظهار نظر كرده و علل و عوامل آن را با توجه به ديدگاه خود شرح و بسط داده‌اند.
در اين پژوهش با استفاده از سخنان بزرگاني همانند استاد مطهري، (به عنوان عالمي روشن انديش كه نسبت به جايگاه مسأله واقف بوده است) به بحث وبررسي درباره اين موضوع خواهيم پرداخت و نيز نظريه‌هايي را كه در اين باره مطرح شده است نقد و ارزيابي مي‌كنيم. در پايان نظر خود را طرح كرده و به تفصيل درباره آن سخن خواهيم گفت.
اين كه چه علل و عواملي باعث دگرگوني‌هاي اجتماعي است، سؤال اصلي و محوري اين نوشتار را تشكيل مي‌دهد و با توجه به بضاعت علمي و منابع موجود به آن پاسخ داده خواهد شد.
فرضيه‌اي كه در صدد بررسي آن هستيم اين است كه محتواي باطني انسان (انديشه، عقيده و ايدئولوژي) بويژه فطرت كمال جويي و تجدد خواهي انسان علت اكثر دگرگوني‌هاي اجتماعي است. اين فرضيه با توجه به اين اصل بررسي مي‌شود كه فرد و جامعه هر دو اصيل‌اند. و به تعبيري ديگر اين انسان است كه اصالت دارد، به عنوان يك موجود با شعور، آگاه، دين‌خواه و عقل‌گرا با فطرتي كه طالب كمال و تعالي است.

مفاهيم اصلي و كليديانتظار: در لغت يعني چشم به راه داشتن، چشم داشتن، انتظار داشتن (۱) و در اصطلاح، ديده دوختن به راه تحقق امري است كه منتظر را به حالت انتظار واداشته است و هرچه آن امر در نظر او مهم‌تر باشد، براي تحقق آن كوشش و جديت بيش‌تري ـ خواه ناخواه ـ‌خواهد كرد (۲).
تحول يا دگرگوني: به معناي تغيير و تبديل چيزي است به چيز ديگر.
دگرگوني و تغيير اجتماعي: اين واژه كلي و مبهم، معمولا به معني تغيير در فرايندهاي اجتماعي يا ساختار جامعه به ويژه در بحث گذر از جوامع سنتي به جوامع صنعتي و جديد مطرح مي‌شود. دگرگوني اجتماعي ممكن است مثبت يا منفي،‌ پيش‌رو يا واپس‌گرا، قهري يا دستوري، كند يا سريع، ‌جزيي يا كلي، سطحي يا عميق و موقت يا دائمي باشد. دگرگوني اجتماعي فرايند پيچيده‌اي است كه عوامل متعددي نظير اختراع، تراوشات ناشي از فرهنگ‌ها يا اشاعه ويژگي‌هاي از جوامع ديگر، افزايش يا كاهش جمعيت، تكنولوژي، شخصيت‌هاي بزرگ، جنبش‌هاي اجتماعي، آموزش و پرورش و بي‌سازماني اجتماعي و … در آن دخالت دارند. عادت،‌ ترس از گسسته شدن رشته تداوم، سنت گرايي، صاحبان منافع و مقاومت ايدئولوژيك نيز از عوامل عمده ايستادگي در برابر تغييرات اجتماعي است.(۳)

علل و عوامل دگرگوني اجتماعيدانشمندان بر اين مسأله كه عامل اصلي تحولات و دگرگوني‌ اجتماعي چيست، اتفاق نظر ندارند و هر يك عاملي را مؤثر و دخيل مي‌دانند. گروهي عوامل مادي را منشأ اثر دانسته، عده‌اي شرايط جغرافيايي و خون و نژاد را عامل تحول مي‌دانند، برخي فرهنگ و عقيده و ايدئولوژي و به طور كلي محتواي باطني انسان را مهم‌ترين عامل مي‌دانند و گروهي از نقش شخصيت‌ها و نوابغ و قهرمانان سخن به ميان آورده و آن را يگانه عامل دگرگوني مي‌دانند. در زير، نظريه‌هاي گوناگون در اين باره مطرح و مورد نقد و بررسي قرار مي‌گيرد.

۱ـ خون و نژادطبق اين نظريه، عامل اساسي پيش برنده تاريخ، نژاد‌ها هستند، زيرا بعضي نژادها و خون‌ها استعداد فرهنگ آفريني و تمدن گستري دارند و برخي ديگر خير، بعضي مي‌توانند علم و صنعت و اخلاق توليد كنند و گروهي صرفا مصرف‌كننده‌اند.
ارسطو، برخي نژادها را مستحق برده داشتن و بعضي ديگر را مستحق برده شدن مي‌دانست. طرفدار اين نظريه كنت گوبينو، فيلسوف معروف فرانسوي است. اين نظريه به گوبينيزم نيز مشهور است. (۴)
اين كه معتقد شويم تنها يك نژاد است كه تحول و تطور تاريخ به دستش صورت مي‌گيرد، يا اين كه همه انسان‌ها در آن دخيل‌اند، مشكلي را حل نمي‌كنند، زيرا معلوم نيست چرا زندگي انسان يا نژادي از انسان متحول و متطور است و زندگي حيوان چنين نيست. اين كه يك نژاد باشد يا همه نژادها، راز تحرك تاريخ را نمي‌گشايد. البته شايد نتوانيم تفاوت نژادها را به طور كلي انكار كنيم. چرا كه ممكن است در عين اين كه همه استعداد دارند، برخي نژادها داراي استعداد بيش‌تري باشند.(۵)

۲ـ شرايط اقليمي و جغرافياييبر اساس اين نظريه، عامل سازنده تمدن و به وجود آورنده فرهنگ و توليد كننده صنعت، محيط و شرايط اقليمي و جغرافيايي است. در مناطق معتدل، مزاج‌هاي معتدل و مغزهاي نيرومند ومتفكر به وجود مي‌آيد. علاوه بر اين، شرايط اقليمي و محيط جغرافيايي و منطقه‌اي بر روي نژادها تأثير مي‌گذارد و استعدادهاي خاص ايجاد مي‌كند و درنهايت عامل پيش برنده تاريخ

مقاله دگرگوني اجتماعي


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۴۵:۰۱ ] [ مينا ]

براي اينكه تعريف روشن‌تري از مهيت و دامنه جامعه شناسي شهري به دست دهيم مي‌توانيم بگوييم، تجزيه و تحليل شهر به عنوان يك واقعيت اجتماعي موضوع جامعه شناسي شهري است. بنابراين جامعه شناسي شهري ، كليه مسائل اجتماعي جامعه شهر نشين را دربر خواهد گرفت. يكي از واقعتهاي اساسي ، رابطه از تحت جامعه با ساير واقعيتهاي اجتماعي است، مانند رابطه تراكم جمعيت و سازمانها و شيوه تفكر و زندگي اجتماعي.

نگاه اجمالي

بدون اينكه بخواهيم كليه جنبه‌هاي جامعه شناسي شهري را مورد بحث و بررسي قرار دهيم، منظور اين است كه اهميت و ماهيت ملاحظات جامعه شناسي بر مسائل شهري روشن شود و برخي اطلاعات مربوط به اجتماع شهرها كه اختصاصا معناي خاصي در بر دارد و نيز روشهاي بررسي مسائل شهري را مورد مطالعه قرار گيرد. در عمل ، امروز شهرسازان ، معماران و مهندسان تاسيسات شهري بيش از پيش به ميزان قابل توجهي از ره آورد جامعه شناسي شهري استفاده مي‌كنند و مفهوم شهر سازي و شهرنشيني را منحصر به جنبه معماري آن نمي‌دانند.

بنابراين لازم است زبان مشتركي نيز آنها را به يكديگر پيوند دهد تا به درستي نظرات يكديگر را درك كنند و در بهبود زندگي اجتماع شهرنشيني از آن استفاده كنند. اما براي اينكه به درستي بدانيم جامعه شناسي شهري چيست و مشتمل بر چه مباحثي است بهتر است قبلا به عنوان ياد آوري جامعه شناسي را بطور كلي تعريف بكنيم. پس جامعه شناسي ، مطالعه علمي واقعيتهاي اجتماعي است كه از سه جنبه ريخت شناسي ساختاري و فرهنگي و رواني مورد بحث و مطالعه قرار گيرد.

اختصاصات شهر

اگر از جنبه مادي و خارجي را مورد نظر قرار دهيم، شهر بدوا انبوهي از افراد انساني و فضايي را كه در آن سكونت گزيده‌اند شامل مي‌شود. در اينجا نظم جاري مربوط به مسائل زير در خور توجه است. جمعيت شهري (از نظر تعداد ، تراكم ، تركيب و ساختمان و تحول) ، طرز پراكندگي و قرار گرفتن جمعيت در فضاي شهر اصول تمايز بين قسمتهاي مختلف فضاي شهر و تاثيرات آن بر زندگي اجتماعي افراد و گروههايي كه در آن زندگي مي‌كنند. از جهت ديگر ، شهر عبارتست از يك سازمان اجتماعي پيچيده است. يعني ، شهر تنها از تجمع افراد تشكيل نمي‌شود بلكه مشتمل بر گروههاي مختلفي ، مانند خانواده ، طبقات اجتماعي ، كارگاهها و كارخانه‌ها ، گروههاي نژادي ، انجمن‌هاي مختلف و غيره است.

مي‌توان سخن از يك نوع «روحيه شهري» يا «فرهنگ شهرنشيني» به ميان آورد كه با خوصيات اجتماعات غير مشابه فرق دارد. به عبارت ديگر ، سبك زندگي و شيوه فكر كردن و بروز احساسات و عواطف كه بر حسب جوامع و منطق مختلفي كه شهر جزئي از آن است متفاوت و بر حسب تارخ و خوصيات شهرها متغير است، ويژگيهايي به زندگي شهرنشيني بخشيده است كه خاص اجتماع مورد نظر يعني شهر است. مثلا استقلال افراد در مقابل سنن و آداب ، در شهرها افزايش مي‌يابد و پذيرش افكار جديد ، مدپرستي ، خلاقيت ، نوآوري و تسامح فزوني مي‌گيرد. نكته ديگر اينكه ، شهر را نبايد واحد مستقل و مجزا از جامعه دانست، يعني نمي‌توان آن را از واحدهاي ديگر وابسته به آن جداگانه مورد مطالعه قرار داد. زيرا:

اولا شهر با منطقه‌اي كه در آن واقع شده است ارتباط كامل دارد. يعني از يكسو خوصيات منطقه در شهر تاثير مي‌گذارد و از وي ديگر شهر به تدريج كم و بيش خوصيات شهري خود را به منطقه‌اي كه خود جز آن است انتقال مي‌دهد و در حقيقت منطقه و شهر عكس العمل‌هاي متقابلي در برابر يكديگر دارند.

دوم آنكه ، شهر با يك كشور و كل اجتماعي كه جزئي از آن است پيوند و وابستگي دارد، زيرا ساخت سياسي ، اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي كشور در شهر منعكس مي‌شود. سوم آنكه ، شهر با نوع تمدن نظام اجتماعي كه ملت و كشور را فرا گرفته است ارتباط كامل دارد.

جامعه شناسي شهري و مسائل اجتماعي شهر

سكونت در “شهر” آثاري بر زندگي فردي و جمعي انسان‌ها مي‌گذارد كه از حدود دو قرن پيش تاكنون، موضوع تأمل انديشمندان اجتماعي بوده است…

سكونت در “شهر” آثاري بر زندگي فردي و جمعي انسان‌ها مي‌گذارد كه از حدود دو قرن پيش تاكنون، موضوع تأمل انديشمندان اجتماعي بوده است. چند وجهي بودن اين اثرات و نيز فرايندها و جريانات موجود در درون اجتماعات شهري، متفكران بسياري را از علوم مختلف به خود مشغول داشته است.

مقاله جامعه شناسي شهري

 


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۴۴:۳۱ ] [ مينا ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ]
.: Weblog Themes By azadblog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب