انواع مقاله جديد

انواع مقاله جديد
دانلود مقاله تحقيق دانشگاهي
نويسندگان
پيوندهاي روزانه
لينكي ثبت نشده است

بهترين استراتژي بازاريابي الكترونيكي: ارتباط مناسب و دائم با مشتريان بر خط اكنون زمان بسيار خوبي جهت استفاده از بازاريابي الكترونيكي است. روش هاي قديمي بازاريابي درحال تغيير و تحول است چرا كه تعداد كاربران و در نتيجه مشتريان بر خط و همچنين خدمات و محصولات مرتبط با آنها، هر روز در حال گسترش است. بهترين روش ها جهت رسيدن به اين مشتريان بالقوه بر خط چيست؟

۱- بازاريابي پست الكترونيك. هرروز بيش از ۹۰۰ ميليون نفر از پست الكترونيك جهت ارسال و دريافت پيام استفاده مي كنند. هنوز موثرترين روش رسيدن به تعداد انبوه مشتريان بالقوه و تقويت ارتباط با آنها، استفاده از پست الكترونيك است. طراحي و ارسال خبرنامه هاي الكترونيكي از مهم ترين و شايد حياتي ترين نيازهاي تجارت هاي برخط است و ابزار ها و روش هاي توليد و ارسال خبرنامه ها، بسيار قدرت مند شده اند.

۲- وبلاگ نويسي. تا قبل از پديده وبلاگ، مشتريان امكان و توفيق ارتباط نزديك با ارائه كنندگان خدمات و محصولات را نداشته اند. وبلاگ نويسي، به ايجاد اعتماد،كمك زيادي مي كند و به مشتريان اجازه مي دهد با بالاترين رده هاي مديريتي شركت ها، ارتباط نزديك برقرار كنند. وبلاگ نويسي به بازارياب ها كمك مي كند كه داستان خود را در يك محيط باز و غير رسمي كه براي مشتريان حالت شخصي دارد، بيان كنند و بتوانند براي ارائه كننده خدمات،كف بزنند يا شكايت كنند.

۳- آر اس اس. سالها قبل مي بايست وب سايت هاي متعددي را بازديد مي كرديم تا بتوانيم اطلاعات مرتبط با خودمان را پيدا كنيم. امروزه، اطلاعات به روز و مرتبط، از طريق RSS به طور مرتب و روزانه از طرف اينترنت براي ما ارسال مي شوند. مشتريان مي توانند جهت دريافت اطلاعات مرتبط با خودشان، آبونه شوند و اين اطلاعات را به محض به روز رساني شدن، دريافت كنند و در زمان و نيروي خود صرفه جويي نمايند.RSS به بازارياب ها كمك مي كند تا يك جريان دائمي از اطلاعات به روز را از طريق اينترنت به مشتريان خود برسانند.

۴- Podcasting . هر چند كه توقع مي رود تا سال ۲۰۱۰ اين روش بازاريابي به استفاده انبوه برسد ولي امسال نيز رشد حوبي داشته است. ما دوست داريم به ديگران گوش دهيم و بشنويم. تا قبل از اين، اينترنت مجموعه عظيمي از متن بود كه از بس به آنها نگاه مي كرديم، خسته مي شديم. امروز مي توانيم به متخصصين صنعت در موضوعات خاص و به مصاحبه هاي آنها با ميهمانانشان و دريافت ترفندهاي مفيد، گوش دهيم. پادكست به ما كمك مي كند تا محتواي اينترنت را در خانه، محل كار و يا حتي در حال مسافرت در قطار، هواپيما، و يا حتي كوهنوردي، استفاده كنيم.

۵- نظر سنجي هاي بر خط. اين خدمات به شما امكان دريافت بازخور از بازديدكنندگان را به سادگي و سرعت زياد مي دهد و براي تجارت هاي كوچكي كه بودجه براي تحقيقات بازار ندارند مناسب است. نظر سنجي هاي بر خط مي توانند باز خور از مشتري و كارمندان را فراهم سازند. امروزه، ايجاد چنين نظر سنجي هاي بر خط به سهولت وجود دارد و شما مي توانيد به راحتي آنها را اجرا و از نتيجه آنها استفاده كنيد.

۶- محتواي چندرسانه اي. امروزه دسترسي به اينترنت پر سرعت در اكثر مناطق فراهم شده است. اين ارتباط هاي پر سرعت به ما اجازه مي دهند تا از محتواي چندرسانه اي حجيم كه دسترسي به آنها از طريق اينترنت تا ۵ سال پيش غير ممكن بود، استفاده كنيم. يكي از فراگيرترين اين نوع محتوا، ويدئوي ديجيتالي است. هركسي امروزه به راحتي مي تواند تكه اي فيلم ويدئويي بسازد و آن را از طريق اينترنت به نمايش گذارد. و ما هم آن را دوست داريم كه تماشا كنيم. اينگونه وب سايت هائي كه اقدام به پخش محتواي ويدئويي مي كنند، ترافيك بازديد كننده بسيار زيادي خواهند داشت.

۷- سايت هاي اجتماعي. معمولا به عنوان پاتوق جوانان مورد استفاده قرار مي گيرند، مانند سايتهاي www.myspace.com ، www.bebo.com ، www.facebook.com ، كه معمولا از داشتن ميليون ها بازديدكننده و عضو، بهره مند هستند. امروزه بازارياب ها به ارزش اينگونه سايت ها پي برده اند و در محدوده هاي تخصصي تر نيز، اينگونه سايت ها در حال شكل گيري هستند. امروزه سايتهاي اجتماعي براي مادران، كودكان، دانشجويان دانشگاه، حرفه اي ها و بسياري از قشرهاي اجتماعي ديگر وجود دارند. اينگونه سايت ها، محفل هايي جهت همفكري افرادي كه تفكرات مشابه دارند ايجاد مي كنند تا آنها اين تفكرات، ايده ها، منابع، تجارب، تصاوير، ويدئو، موسيقي و هر چيز مشترك ديگر را با سايرين به اشتراك بگذارند.

۸- دهان به دهان. امروزه بازاريابي دهان به دهان در حال رشد بسيار سريعي است. بازارياب ها درك كرده اند كه قدرت ۱۰ مشتري كه در پاتوق هاي خود از خدمات آنها تعريف مثبت كنند، بسيار زياد است و بسيار قيمتي است. حتي استفاده از وبلاگ جهت اعلام در سطح وسيع تر نيز بسيار موثرتر خواهد بود. بسياري از تجارت ها در حال كم كردن بودجه تبليغات سنتي خود و اختصاص آن به جلب بيشتر مشتريان فعلي خود هستند به اين اميد كه آنها از طريق دهان به دهان، خدمات آنها را تبليغ كنند و حتي امكاناتي نيز براي اينگونه مشتريان كه راحت تر اين كار را انجام دهند، فراهم مي كنند.

۹- موتورهاي جستجو. پس از Email، جستجو پر كاربردترين ابزار مورد استفاده در اينترنت است. به همين دليل، موردتوجه بسياري از بازارياب ها و بنگاه هاي تبليغاتي است. وب سايت و

مقاله استراتژي بازاريابي


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۴۱:۱۲ ] [ مينا ]

چكيده :

اين مقاله روش انجام ارزيابي عملكرد كاركنان را شرح مي‌دهد. معيارهاي ارزيابي عملكرد، ارتباط بين ارزيابي عملكرد با ارزشيابي مشاغل و حقوق و مزايا، فنون مختلف ارزيابي عملكرد، اهداف، مكان و زمان ارزيابي عملكرد، خصوصيات شخصيتي ارزياب و ساير نكات و جزئيات انجام ارزيابي عملكرد از جمله مباحث اين مقاله هستند.

– مقدمه

همه افراد حق دارند و علاقمند هستند كه از نتايج عملكرد روزانه خود آگاه باشند. اين مسأله در مورد افراد وجه ديگري هم پيدا مي‌كند و آن اينست كه افراد علاقه دارند از نظرات سازمان در مورد خود مطلع گردند و از سوي ديگر سازمان نيز محق است نظرات خود را در مورد منابع انساني سازمان كه از اصلي‌ترين سرمايه‌هاي سازمان بشمار مي‌روند ابراز داشته و به اطلاع ايشان برساند. از طرف ديگر از كاركناني كه از انتظارات سازمان در مورد خويش بي‌اطلاع هستند چگونه مي‌توان انتظار داشت كه در جهت رفع و جبران كاستي‌هاي گذشته اقدام نمايند؟ در همين راستا بايد متذكر شد كه در اغلب موارد كاركنان، سازمان يا دست‌كم مدير مستقيم خود را مسئول و مسبب افت يا ضعف عملكرد خود مي‌دانند. دلايل اصلي نياز سازمان‌ها به انجام ارزيابي عملكرد افراد عبارتند از:

تشويق عملكردهاي مطلوب و نهي از عملكردهاي نامطلوب كاركنان

پاسخ به اين نياز افراد كه «حق دارند از نظرات كارفرما در مورد عملكرد خود مطلع باشند».

شناسايي افرادي كه قابليت ارتقاء دارند و يا مستحق افزايش دستمزد و مزاياي جانبي هستند.

نياز سنجي آموزشي كاركناني كه جهت ارتقاء يا جبران كاستي‌ها نياز به آموزش دارند.

امكان بازنگري مشاغل و پست‌هاي سازماني.

۲- دلايل مخالفت اغلب سازمان‌ها با ارزيابي عملكرد

اغلب سازمان‌ها با انجام ارزيابي عملكرد افراد مخالف هستند و عمده نگراني سازمان‌ها نيز اينست كه مبادا افراد در اثر اطلاع از قضاوت كارفرما نسبت به عملكرد خود، رنجيده خاطر شده و اين مسأله منجر به كاهش بازدهي، سرخوردگي و نهايتاً افت بازدهي سازمان گردد. ليكن چنانچه ارزيابي عملكرد بجاي آنكه بر مبناي احساسات آني ارزياب باشد، بر مبناي حقايق انجام گردد، و از سوي ديگر افراد نيز با ديد مثبت و واقع نگر به آن نگاه كنند و سعي در جبران كاستي‌ها ي گذشته در جهت افزايش عملكرد خود نمايند، اين نگراني بيجا و بي‌مورد است.

افراد چنانچه از هدف اصلي كارفرما از ارزيابي عملكرد خود، در جهت تغيير روش‌هاي غير استاندارد به روش‌هاي مطلوب (كه موجب افزايش بازدهي افراد نيز مي‌گردد) آگاه گردند قاعدتاً نه تنها در مقابل ارزيابي و نتيجه آن جبهه‌گيري نخواهند كرد، بلكه علي‌الاصول افراد علاقه دارند كه از جايگاه واقعي خود در سازمان مطلع شوند (حتي اگر بر خلاف نظرايشان باشد). البته اين اظهارات بدين معني نيست كه قطعاً جلسه ارزيابي، بدون تنش برگزار خواهد شد و افراد با انتقاد صرف از عملكرد خود براحتي و سادگي برخورد مي‌نمايند، اما استفاده از روشهاي علمي ارزيابي اولاً موجب كاهش تنش جلسات شده و ثانياً باعث ايجاد نيرويي در افراد در جهت تغيير و بهبود روشهاي غير استاندارد گذشته خواهد شد. قاعدتاً افراد در ابتدا، در مواجهه با اين موضوع تصور خواهند كرد كه اين روش نيز يكي از ابزار‌هاي كنترلي سازمان است و در مقابل آن جبهه‌گيري خواهند كرد.

۳- ميانگين زماني ارزيابي عملكرد

ميانگين زماني ارزيابي عملكرد كاركنان، بطور متوسط يك يا حداكثر دو بار در سال توصيه مي‌گردد. اگر فاصله زماني بين دو ارزيابي زياد باشد ممكن است خيلي از مواردي كه مي‌توانند در ارزيابي موثر واقع شوند فراموش گردند و از طرف

مقاله ارزشيابي عملكرد افراد


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۴۰:۳۳ ] [ مينا ]

مقدمه

روان‌شناسي صنعتي دانش بررسي رفتار انسان در محيط كار است. اين دانش مي‌كوشد تا با به اجرا گذاشتن نتايج و روش‌هاي روان‌شناختي به كارگران و سازمان‌ها كمك نمايد. به اين شاخه از روان‌شناسي گاه روان‌شناسي كار و روان‌شناسي شغلي هم گفته مي‌شود.از جمله مباحث مطرح در اين شاخه از روان‌شناسي مي‌توان به رفتار سازماني، توسعه و بالندگي سازمان، مشاوره شغلي وحرفه‌اي، روان‌شناسي مصرف كنندگان، روان‌شناسي تبليغات و بازاريابي، روان‌شناسي منابع انساني، روان‌شناسي استخدامي، روان‌شناسي بهره‌وري اشاره كرد.

اين رشته را در امريكا تحت عنوان industrial and organizational psychology و در اروپا تحت عنوان work psychology مي‌‌شناسند.

اين رشته يكي از رشته‌هاي كاربردي در دانشگاه‌ها مي‌‌باشد. فارغ‌التحصيلان اين رشته مي‌توانند كمك زيادي به صاحبان صنايع و سازمانها در جهت تعالي و رشد سازماني واحد آن‌ها بكنند.

در ايران اين رشته از سال ۷۴ در دانشگاه‌هاي دولتي اصفهان و اهواز راه اندازي شده است و تاكنون دانشگاههاي آزاد هم در اين رشته دانشجو مي‌‌گيرند. از استادان داراي مدرك دكترا دراين رشته مي‌توان از دكتر حسين شكركن (دكتراي روان‌شناسي صنعتي از بركلي امريكا محل خدمت دانشگاه شهيد چمران اهواز). دكتر ابوالقاسم نوري (دكتراي روان‌شناسي صنعتي از كويينز انگلستان ومحل خدمت دانشگاه اصفهان) دكتر بهزاد رمضاني(استاد مدعو دانشگاه تهران)دكتر محمود ساعتچي (دكتراي مشاوره با گرايش صنعتي وسازماني از اله اباد هند.ومحل خدمت دانشگاه طباطبايي) نام برد. از كارشناسان زبده وداراي سابقه كاري عملي در زمينه روان‌شناسي صنعتي و سازماني مي‌‌توان از اصغر محمدي نام برد كه با سابقه‌ترين كارشناس روان‌شناسي صنعتي در ايران مي‌‌باشد.

مفهوم رضايت شغلي در سازمان:

همانطور كه گفته شد نيازهاي فرد، محرك و برانگيزاننده او در اقدام به كار جهت رفع اين نيازها مي‌باشد. اما چرا برخي از مردم بيشتر از ديگران كار مي‌كنند؟(رابينز۱۳۶۹) در اين مورد معتقد است كه توانايي انگيزش هر دو در اين ميان نقش مهمي بازي مي‌كنند و با وجود انگيزش، افراد فعاليت بيشتري انجام مي‌دهند. وي انگيزش را ميل كار كردن تعريف مي‌نمايد و از ديدگاه او كار بايد بتواند برخي از نيارهاي افراد را برآورده سازد. اگر هدفي براي فرد از ارزش و اهميت بيشتري برخوردار باشد فرد براي دستيابي به آن فعاليت بيشتري انجام خواهد داد. تا حدي‌كه همتايان بااستعدادتر را از ميدان بدر كند.(كبيري۱۳۶۹ ص۵۰) برآورده شدن رضايت خاطر فرد را به‌وجود مي‌آورد و اين احساس رضايت منجربه تحريك فرد براي تلاش بيشتر و كارآيي مطلوب‌تر مي‌شود. اگر انتظارات فرد از حرفه‌اش برآورده شود و به هدفي كه از انتخاب شغل خود داشته است برسد در او ايجاد رضايت شده و خود را موفق احساس ‌مي‌كند.

كوهلن: ۱معتقد است اگر انگيزه‌هاي اصلي و مهم فرد در زمينه شغل او و كارهايي كه انجام مي‌دهد ارضاء شوند هرچه فاصله بين نيازهاي شخصي فرد و ادراك يا نگرش او نسبت به توانايي بالقوه شغل براي ارضاء اين نيازها كمتر باشد رضايت شغلي نيز زياد خواهد بود.(ساعتچي۱۳۷۲ ص۲۴)

وجود انگيزش در شغل براي ادامه اشتغال لازم و ضروري است و اگر فرد به شغل خود علاقمند نباشد و در انجام وظايفش برانگيخته نشود ادامه حرفه برايش ملامت‌آور خواهد بود. ولي برآورده شدن نيازها از طريق حرفه احساس رضايت نسبت به شغل ايجاد مي‌شود.بسته به اهميت و شدت وجود نياز و ميزان ارضاء آن توسط حرفه، احساس رضايت نيز بيشتر خواهد بود.

هاپاك: Happock رضايت شغلي را مفهومي پيچيده و چندبعدي تعريف مي‌كند كه با عوامل رواني، جسماني و اجتماعي ارتباط دارد. تنها يك عامل موجب رضايت شغلي نمي‌شود بلكه تركيب معيني از مجموعه عوامل گوناگون سبب مي‌گردند كه فرد در لحظه معيني از زمان از شغلش احساس رضايت نمايد و به خود بگويد كه از شغلش راضي است و از آن لذت مي‌برد. فرد با تأكيدي كه‌بر عوامل مختلف از جمله درآمد، ارزش اجتماعي شغل، شرايط كار

مقاله احتياجات روحي كارگر


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۴۰:۰۹ ] [ مينا ]

مقدمه

گفته مي‌شود كاراته داراي قدمتي پنج هزار ساله است و يكياز استادان اوليه و مبتكران اين فن «بوديد هاراما» مي‌باشد كه حدود ۵۲۵ سال قبل از ميلاد مسيح مي‌زيسته است. وي كه ازپيشوايان مذهبي بود، پس از كسب علوم زمان خود، به منظورآموزش تعاليم مذهبي به ديگران، به تنهايي از هند راه افتاد و پس از راهپيمايي چندهزار كيلومتر و با پشت سرگذاشتنموانع طبيعي بسيار، به چين رسيد و در ايالت «هونونان» ومعبد شائولين اقامت گزيد.

گفته مي‌شود كاراته داراي قدمتي پنج هزار ساله است ويكي از استادان اوليه و مبتكران اين فن «بوديدهاراما» مي‌باشد كه حدود ۵۲۵ سال قبل از ميلاد مسيحمي‌زيسته است. وي كه از پيشوايان مذهبي بود، پس ازكسب علوم زمان خود، به منظور آموزش تعاليم مذهبي بهديگران، به تنهايي از هند راه افتاد و پس ازراهپيمايي چند هزار كيلومتر و با پشت سرگذاشتن موانعطبيعي بسيار، به چين رسيد و در ايالت «هونونان» ومعبد شائولين اقامت گزيد. تعاليم «بوديد هاراما»شامل تمرينات شديد انضباطي و انجام اعمال پرهيزگاري بود. وي ۹ سال در كوه ها و غارها به انزواي كامل نشست، ۹ سال رياضت همراه با تفكر و براي اين كه شاگردان نيز بتوانند در مقابل ساعت‌هاي طولاني تفكرو انديشه، تاب مقاومت بياورند و نيز با زورگوياني كه تعاليم مذهبي و مردان ديني را سد راه خود مي ديدند به مبارزه و مقابله برخيزند، ۱۸ حركت تمريني را ابداع كرد كه در حقيقت زير بناي حركات كاراته امروزي مي‌باشد.

از طرفي، هنگامي كه حكومتهاي استبدادي درچين، سلسله «كينك»، و سلسله «ساتسوما» در «اوكيناوا»، به منظور جلوگيري از ورزيده شدن مخالفان و نيز تحت كنترل درآوردن مردم، قانون منبع استفاده از شمشيررا به مورد اجرا گذاشتند و به جمع‌آوري سلاحهاي رزمي اقدام نمودند، مردم به سوي آموزش هنر مبارزه با دست خالي روي آوردند كه همين امر، موجب شكوفايي هر چه بيشتر«كاراته» شد.

در سال ۱۹۲۱ يكي از استادان برجسته كاراته اوكيناوا، به نام «گيجين فوناكوشي» توانست با قدرت و ظرافت تمام، كاراته را به ژاپن معرفي نمايد و برخي ديگراز هنرجويان كه تحت تعليم بزرگترين استادان اوكيناوا قرار گرفته بودند، تكنيكهاي سنتي را با يكدگر تركيب نموده وسبك‌هاي متعددي از كاراته را به وجود آوردند.

درحال حاضر كاراته شامل صدها سبك مي شود كه در واقع بازگشت همه آنها به چهار سبك اصلي و مادر، از سبك‌هاي كنترلي و يك سبك نيمه‌كنترلي مي‌باشد

  • سبكهاي كنترلي عبارتند از:

▪ شوتوكان

بنيانگذار اين سبك، گيجين فوناكوشي(۱۹۵۷ -۱۸۶۸ش) مي باشد. شوتوكان يعني: خانه شوتو، مكتب شوتو – لقب فوناكوشي و كان به معناي خانه مي‌باشد. علاوه بر آن شوتوكان متعلق به سيستم«شوري ته» در كاراته است.

▪ شيتوريو

بنيانگذار اين سبك «مابوني‌كنوا» (۱۹۵۲ – ۱۸۸۹) مي باشد. شيتوريو متشكل از دو سيستم «ناهاته» و«شوري‌ته» در كاراته مي‌باشد. شيتو از نامهاي دو استاد بزرگ اوكيناوايي گرفته شده است. به اين شكل كه «شي» از نام «ايتوسوآنكو» استاد مسلم سيستم «شوري‌ته» و كلمه تو از«هيگااونا كانريو» بنيان‌گذار و استاد بزرگ سيستم «ناهاته» برگرفته شده است.

▪ گوجوريو

اين سبك توسط «مياگي چوجون» (۱۹۵۳ – ۱۸۸۸) بنيان نهاده شد. گوجوريو يعني روش سفت و نرم، كه در اوكيناوا شكل گرفت و متعلق به سيستم ناهاته در كاراته مي‌باشد.

▪ وادوريو

بنيان‌گذار سبك، «اوتسوكه هيرونوري» (۱۹۸۲ – ۱۸۹۲) مي‌باشد، وادوريو يعني: راه صلح يا روش صلح جويانه

▪ كيوكوشين‌كاي

مقاله در مورد كاراته


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۳۱:۵۷ ] [ مينا ]

اين نوشته براي افراد عادي، ورزشكاران و مربيان است. بنابراين در نظر ندارد تا به بررسي روشهاي پيچيدة علمي موضوع بپردازد. ليكن شناخت اوليه از اين علم به منظور درك كلي تغذيهدرماني، ميتواند در عملكرد و فعاليت بدني مثبت فرد مؤثر باشد.
علومي كه مورد بحث قرار ميگيرند:
فيزيولوژي (فعاليت سلولي و هضم و جذب غذا)
بيوشيمي (چگونگي تبديل غذا به انرژي به منظور نگهداري و بازسازي ساختار مورفولوژيكي (ريختشناسي بدن)
و شيميايي (ساختار اساسي مواد مغذي ضروري)

هضمغذايي كه ميخوريم مستقيماً در انجام دادن وظايف يا اعمال بدن شركت نميكند. غذا بايد ابتدا فرآوري شود و به مواد شيميايي تبديل شود تا سلولهاي بدن بتوانند از آن استفاده كنند. فرايند واقعي كه به وسيله آن ذرات غذا به موادي كه براي بدن لازم است تبديل ميشوند بسيار پيچيده است. عمل بلعيدن غذا به اين معني نيست كه غذا وارد بدن شده است بلكه تا زماني كه مواد هضم شده در جريان خون و مجاري لنفاوي پيدا شوند و از آنجا بتوانند به تمام سلولهاي بدن انتقال يابند اين عمل اتفاق نميافتد.
فرايند هضم در دهان شروع ميشود جايي كه غذا جويده ميشود و به ذرات كوچكترتبديلميشودوباآنزيمهاييكه فرايند شيمياييرامؤثرترميسازند مخلوط ميشود. سپس غذا بلعيده ميشود و از طريق دهان وارد مري ميشود و با يك رشته حركات دودي به طرف معده ارگاناصلي هضم انتقال مييابد. درمعده غذا با شيره معده كه شامل آنزيمهايي است كه قادرند غذا را به مواد مغذي اصلي و پايه كربوهيدراتها و پروتئينها تجزيه كنند مخلوط ميشود، البته چربيها نيز در معده مختصري تجزيه و هضم ميشوند. غذا در معده مخلوط ميشود تا اينكه تبديل به مايعاسيدي بهنام كيموس شود. يك رشتهاعمالدودي مشابه قبلكيموس رابه پيلور معده و از آن جا به طرف روده كوچك ميراند. بايد توجه داشت كه بجز الكل و داروهاي سريعالاثر مانند آسپيرين جذب بسيار كمي در معده صورت ميگيرد.
روده كوچك اساساً يك حلقه لولهاي است كه ۸ متر طول دارد، قسمت كوچكي از آن به نام اثنيعشر ارگان فعالي در هضم است. هنگام عبور غذا از معده به روده كوچك تحت تأثير شيرة لوزالمعده (كه از لوزالمعده واقع در پشت معده ترشح ميشود) قرار ميگيرد. شيرة لوزالمعده بسيار قليايي است به همين دليل كيموس را از يك حالت اسيدي به يك محلول تقريباً خنثي تبديل ميكند. شيره لوزالمعده محتوي آنزيمهاي مخصوصي مثل: ۱ـ تريپسين كه به تجزيه پروتئينها به اسيدهاي آمينه كمك ميكند، ۲ـ ليپاز كه عمل اصلي تبديل چربي به اسيدهاي چرب را انجام ميدهد و ۳ـ آميلاز كه كربوهيدراتها را به فرم سادهتر تبديل ميكند. تغيير و تبديل غذا در روده كوچك پيچيده تر ميشود وشيره روده دوباره مواد مغذي پايه را به شكلي كه بتوانند در بدن جذب شود تجزيه ميكند. بجز برخي موارد استثنايي جذب غذا در معده كه قبلاً اشاره شد همة جذب غذا زماني اتفاقي ميافتد كه غذا از اثنيعشر گذشته باشد. با آنكه كبد بخش قابل توجهي از مكانيسم هضم نيست ولي نقشي ضروري در مصرف، تبديل و ذخيره غذا دارد و ارگان متابوليكي بسيار فعالي است. در اين مرحله از هضم، كبد مادهاي به نام صفرا را ميسازد و آن را در كيسه صفرا ذخيره كرده كه هنگام ورود موادغذايي به روده كوچك آن را ترشح ميكند. با آنكه صفرا محتوي آنزيمهاي هضم نيست اما نقش مهمي را در جذب چربيها ايفا ميكند و به رواني عبور مواد از روده كمك ميكند. دربارة كبد، بخصوص در مورد نقش آن در ذخيره و تبديل فرآوردههاي انرژي، تبديل اسيدهاي آمينه به كربوهيدراتها و كربوهيدراتها به چربي و تبديل اسيد آمينهاي به اسيد آمينه ديگر بيشتر خواهيم گفت.
بيشترين تبديل زماني كامل ميشود كه كيموس روده كوچك را ترك ميكند. كربوهيدراتها به صورت مونوساكاريد به وسيله عمل انتشار جذب ميشوند. پروتئينها به صورتاسيدهايآمينه وبه وسيله سيستمانتقال فعال وچربيها به شكل گليسرول واسيدهاي چرب جذب ميشوندو مستقيماًبه خونيامجاريلنفاوي وارد ميشوند. مواد معدني در اين مرحله همراه آب جذب ميشوند اما بيشتر به وسيله يك فرايند پيچيدهتر به نام فرايند اسمزي جذب ميشوند. غذا بالاخره وارد رودة بزرگ ميشود،جايي كه آب يكبار ديگرجذب ميشود و مواد هضمنشده زائد به صورت مدفوع از بدن خارج ميشوند. تمام اين فرايند پيچيده تحتتأثير مستقيم سيستم عصبي و سيستم اندوكرين (از طريق هورمونهاي مخصوص) قرار دارد.
معرفي خلاصه سيستم هضم ممكن است كساني را كه مايلند اطلاعات بيشتري از اين فرايند داشته باشند به مطالعه بيشتري راغب سازد. اميد است كه جزئيات كافي به

مقاله علم تغذيه ورزشي

 


ادامه مطلب
امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۳۱:۲۳ ] [ مينا ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ]
.: Weblog Themes By azadblog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب