سایت عکس و سرگرمی
قیمت سوئیچ شبکه
قیمت سوییچ
قیمت سوئیچ
قیمت گوشی سامسونگ
قیمت پاور بانک
قیمت گوشی موبایل
دوربین مداربسته
قیمت پرینترهای اچ پی
قیمت چاپگر
قیمت پرینتر
رک سرور
قیمت ups
قیمت یوپی اس
قیمت مانیتور
قیمت مادربرد
لپ تاپ
قیمت مودم تی پی لینک
قیمت مودم دی لینک
قیمت سوئیچ سیسکو
قیمت سوئیچ
قیمت آلین وان
قیمت لپ تاپ ایسر
قیمت لپ تاپ اچ پی
قیمت لپ تاپ لنوو
قیمت لپ تاپ ایسوس
قیمت نوت بوک
قیمت لب تاب
قیمت لپ تاپ
قیمت هارد سرور
قیمت رم سرور
قیمت سرور اچ پی
خرید سرور
قیمت سرور
close
در مورد خوشنويسي انواع مقاله جديد

انواع مقاله جديد
دانلود مقاله تحقيق دانشگاهي
نويسندگان
لينک دوستان
آمار
امروز : 0
ديروز : 0
افراد آنلاين : 3
همه : 0

با اختراع نوشتن بود كه بشر به كمك آن توانست تاريخ به يادگار بگذارد و دانسته هاي خود را محفوظ نگاه دارد و پيشرفت كند.

اما نياكان ما چگونه فن نوشتن را فرا گرفتند؟ حدود شش هزار سال قبل مردمي كه سريعتر از همه، جاده تمدن را در مي نورديدند، ظاهرا سومري ها و مصري ها بودند كه به ترتيب در بين النهرين (وادي بين دجله و فرات) و دره نيل به سر مي بردند، اين مردمان در كار ابداع فن نوشتن بودند.
شش هزار سال قبل دهقانهاي مصري كه مكلف بودند سبدي چند از فراورده غله خود را به تحصيلدار مالياتي تحويل دهند، تصوير زمخت سبد را بر ديوار كلبه خود مي كندند و كنار آن به تعداد سبدهايي كه داده بودند علامت مي گذاشتند.
بله، نخستين طرز نوشتن بدين صورت بود، يعني نوشتن با عكس (شكل نگاري)، اين شكل از نوشتن مصور آنقدر بود كه تقريبا همه اقوام ابتدايي از آن استفاده مي كردند.
مدتها پيش عده اي از سرخ پوستان امريكايي با پنج زورق و به رهبري سردار قبيله خود شاه ماهيگيران ظرف سه روز از درياچه سوپريور عبود كردند و به سلامت پاي به خشكي گذاشتند و چون مي خواستند ياد اين رويداد مهم جاويد بماند، تصوير يادگاري آن را بر ديواره يك صخره ، نقش كردند.
در اينجا تصويري كه از روي آن كشيده شد، نقل مي شود، ساختن يك تصوير زمخت، مثل تصوير افرادي كه در زورق نشسته اند آسان بود، اما ترسيم يك انديشه يا تصور، يا گذران سه روز بنظر دشوار مي نمود.
از اين جهت بود كه سرخ پوستان نشانه اي را كه براي خورشيد داشتند با نشانه آسمان يكي كردند تا، بدين ترتيب بر مدتي كه خورشيد قوس آسمان را مي پيمايد (مفهوم نگاري) دلالت كند؛ يعني مدت يك روز، آن گاه سه عدد از اين علامت مركب كه پهلوي هم قرار گيرد، مفيد معني سه روز خواهد بود.
البته آن شاه ماهيگيران مي خواست مردم بدانند كه او رهبر بي چون و چراي قوم خو بود و توانست آنان را به ساحل سلامت سوق دهد، او به صورت پرنده اي كه بر زورق اول نقش شده نمودار گرديد و نقش سنگ پشت، كه نزد سرخ پوستان امريكايي علامت زمين است ، نشان مي دهد كه سالم به خشكي پياده شدند.
تصوير داستان شاه ماهيگيران

اين نوع نوشتن، نوشتن ساده و مصور است كه در آن تصويرها و علامتها با هم تركيب مي شود و اشياء و نام افراد و تصورات ساده از قبيل روز، به خشكي پياده شدن و … را بيان مي كند.

بيشتر اقوام ابتدايي از اين مرحله قراتر نرفتند اما در انواع جديد نوشتن، گو اينكه با نوشتن مصور آغاز يافت، براي نماياندن شكل اشياء، ديگر از تصوير ياري نگرفتند.

بلكه به جاي آن از نشانه هاي قراردادي استفاده كردند و به كمك اين نشانه ها، كلمات با اصوات را، كه از آنها كلمه ساخته مي شود، نمايش مي دادند (صورتنگاشت).
چيني ها و ژاپني ها يك نوع نوشتن ابداع كرده بودند كه بسيار پيچيده بود در اين طرز نوشتن، هر كلمه با يك علامت يا با اتحاد چند علامت بسيط، نمايش داده مي شود با اين طرز نوشتن هر چيز را مي توان بيان كرد.
اما فرا گرفتن آن خيلي دشوار است يا به نظر ما چنين مي آيد، زير مجبوريم تعداد بسيار زيادي علامت حفظ كنيم. تعداد اين علامات تقريبا معادل تعداد كلماتي است كه در اين زبان مي توان بيان كرد.
نوشتن غربيها كه به هيچ وجه با نوشتن چيني ها و ژاپني ها شباهت ندارد، به كمك الفبايي مركب از بيست و شش جرف با علامت انجام مي گيرد و اين علامات ترجمان كلمات نيست بلكه نمايشگر اصوات اصلي است كه با به كار بردن آن اصوات كلمات را تلفظ مي كنيم.
الفباي لاتين از رومي ها و الفباي رومي از يوناني ها گرفته شد. اينكه يوناني ها اين الفبا را از كجا ياد گرفتند، به طور يقين نمي دانيم اما احتمال دارد از فنيقي ها گرفته و فنيقي ها هم به نوبه خود آن را از مصري ها قرض كرده اند.
اگر الفباي ما ريشه مصري داشته باشد قطعا مثل الفباي چيني و ژاپني، ابتدا شكل مصور داشته، اما پيشرفت و تكميل آن از طريق ديگري انجام يافته و راه جداگانه اي پيموده است. زيرا اين علامتها شكل اشيا را نشان نمي داد بلكه صوتهاي هجايي هر كلمه را كه تلفظ مي شد، نمايان مي ساخت.
اما چون اصوات هجايي، فوق العاده زياد است در اين طرز نوشتن هم ناچار علامتهاي بسيار زيادي وجود داشت كه بايد همه را به خاطر سپرد.
با اين اوصاف به مرور زمان، تعدادي علامت جداگانه ابداع شد كه كار آنها نماياندن صوتهاي هجايي

مقاله در مورد خوشنويسي

امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۲۶:۰۸ ] [ مينا ]
[ ]
.: Weblog Themes By azadblog :.

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است

خرید فالوور و لایک

سامانه تبادل بازدید

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد  / ربات افزایش فالوور عضوگرام